Krievijā kritizē likumu pret viltus ziņām; būs sodi par varas aizvainošanu internetā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Krievijas valsts dome ceturtdien pieņēmusi likumu par viltus ziņām, paredzot arī ievērojamus naudassodus sodus par varas iestāžu aizvainošanu internetā. Likumprojekta autori norāda uz pieaugošo nepieciešamību cīnīties ar dezinformāciju, taču vārda brīvības aizstāvji šos likumus sauc par represīviem.  

ĪSUMĀ:

  • Krievijas dome atbalstīja priekšlikumus cīņai ar viltus ziņām.
  • Tie paredz sodus par nepatiesas informācijas izplatīšanu, kas var novest pie smagām sekām.
  • Tāpat paredzēts sods par necieņu pret valsti internetā.
  • Informācijas ticamību noteiks ģenerālprokurors un viņa vietnieki.
  • Pēc pieprasījuma informācija būs jādzēš, ja to nedarīs, bloķēs piekļuvi vietnei.
  • Par viltus ziņu izplatīšanu fiziskām personām var draudēt no 400 līdz 1500 eiro sods. Juridiskām personām sods  var sasniegt pat 22 000 eiro.
  • Likumprojektu apspriešana domē izraisīja asas diskusijas.
  • Kritiķi norādījuši uz daudzajām neskaidrībām paredzētajās likuma normās.
  • Opozīcijas deputāts: Jaunās normas ļaus bloķēt internetā pilnīgi visu.
     

Šī gada janvāra otrajā pusē Krievijas valsts domē tika iesniegti divi likumprojekti. Viens no tiem aizliegtu iedzīvotājiem publicēt internetā nepatiesas ziņas. Šāds aizliegums attiektos arī uz masu saziņas līdzekļiem, un tas būtu spēkā ne tikai internetā. Turklāt īpaši tiek uzsvērts, ka runa nav tikai par ierastajām mediju ziņām, bet gan par jebkuru sabiedrībai svarīgu nepatiesu informāciju, kas, pasniegta ticamā formā, var novest pie smagām sekām, piemēram, apdraudēt pilsoņu vai bērnu dzīvību vai novest pie masu nekārtībām.

Krievijā kritizē likumu pret viltus ziņām; būs sodi par varas aizvainošanu internetā
00:00 / 01:28
Lejuplādēt

Savukārt otrs likumprojekts paredzēja ieviest sodus par informācijas publicēšanu internetā, nepiedienīgā veidā izsakot necieņu pret sabiedrību, valsti, oficiālajiem valsts simboliem, konstitūciju un valsts varas institūcijām.

Likumprojekta autori norāda, ka šādas iniciatīvas ir nepieciešamas, sekojot starptautiskajai pieredzi cīņā par informācijas drošību un pret dezinformāciju.

Turklāt par necieņas izrādīšanu sabiedrībai, nepiedienīgu un necienīgu attieksmi pret valsts simboliem un varas pārstāvjiem jau tagad likumdošana paredz sodus, tāpēc šīs pašas normas būtu jāpiemēro arī interneta vidē.

Šo likumprojektu apspriešana Valsts domē izraisīja visai asas diskusijas, kritiķiem norādot uz ļoti daudzajām neskaidrībām paredzētajās likuma normās. Piemēram, joprojām neesot īsti skaidrs, kas tad ir sabiedriski nozīmīga informācija.

Savukārt projekts „RosKomSvoboda”, kas uzrauga situāciju vārda brīvības jomā Krievijas interneta vidē, likumprojektus ir nosaucis par represīviem un regresīviem, jo tie neatbilstot ne Krievijas konstitūcijai, ne dažādām globālām iniciatīvām.

Informācijas ticamību noteiks tieši ģenerālprokurors un viņa vietnieki savas kompetences ietvaros.

Krievijas mediju uzraudzības iestāde „Roskomnadzor” pēc Krievijas ģenerālprokurora vai viņa vietnieku rīkojuma nekavējoties informēs izdevuma vadību, un šāds paziņojums tiks fiksēts informatīvajā sistēmā. Pēc šāda rīkojuma norādītā informācija nekavējoties būs jāizdzēš, bet, ja tas netiks darīts, tiks sperti soļi, lai bloķētu piekļuvi šim interneta izdevumam.

Lai arī otrais lasījums par šiem likumprojektiem notika vien trešdien, jau ceturtdien pārliecinošs vairākums Valsts domes deputātu tos atbalstīja arī trešajā un galīgajā lasījumā.

Tagad  par viltus ziņu izplatīšanu fiziskām personām var draudēt no 400 līdz 1500 eiro liels sods, bet juridiskām personām šī summa var sasniegt pat 22 000 eiro.

Politiķis un viens no opozīcijas aktīvista Alekseja Navaļnija līdzgaitniekiem Leonīds Volkovs pēc likumu pieņemšanas paziņojis, ka jaunās normas ļaus bloķēt internetā pilnīgi visu. Taču tas jau tiek darīts un cilvēkiem arvien vairāk ir par to nospļauties.

Tieši tāpēc drīzumā varētu gaidīt vēl jaunus likumus, kas novedīs līdz neiedomājamām soda naudām un absurdas bloķēšanas, sprieda opozīcijas pārstāvis.

Pēc Volkova vārdiem, tikai pati sabiedrība ar jauniem mītiņiem var tam visam pielikt punktu, taču sabiedrība to vēl neesot aptvērusi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti