Pasaules panorāma

Apšauba Ķīnas sniegto informāciju par mirušo skaitu

Pasaules panorāma

A. Lukašenko izsmej Covid-19 bīstamību

Covid-19 kā ierocis informācijas karā

Krievija izmanto Covid-19 krīzi ģeopolitiskiem mērķiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Cīņa ar Covid-19 norit arī informācijas telpā. Eksperti apgalvo, ka Krievija izmanto pašreizējo krīzes situāciju, lai nostiprinātu savas pozīcijas Eiropā. Vienlaikus pastāv pamatotas bažas, ka pašas Krievijas veselības sistēmai vīrusa uzliesmojums būs pamatīgs izaicinājums.

Izplatoties jaunajam koronavīrusam, Krievijas informācijas telpā parādījušās arī dažādas teorijas par vīrusa izcelsmi, kas neatbilst patiesībai. Dažas no tām apgalvo, ka vīruss ir bioloģiskais ierocis, ko izstrādājušas rietumvalstis, klausot ASV prezidenta Donalda Trampa pavēlēm, citas – ka vīrusa izstrādi atbalstījusi Baltkrievijas opozīcija.

Kremļa medijs "Sputnik" savukārt apgalvo, ka vīrusu izstrādājuši Latvijas zinātnieki.

Nepatiesā informācija sniedzas arī ārpus Krievijas robežām. Brisele apsūdzējusi Maskavu, norādot, ka Kremlis izplata viltus informāciju angļu, spāņu, itāļu, vācu un franču valodās ar mērķi mulsināt sabiedrību un apgrūtināt Eiropas Savienības valstu reakciju uz pandēmiju.

Pašā Krievijā oficiālais Covid-19 gadījumu skaits ir salīdzinoši neliels.

Kā LTV raidījumam "Pasaules panorāma" norāda Eiropas Politikas analīzes centra pētniece Marija Sņegovaja, Maskava pašreizējo krīzi izmanto, lai parādītu sevi kā stabilu un spēcīgu varu. “Krievijas propaganda pēdējā laikā izvēlējusies vienu galveno virzienu. Viņi attēlo Rietumus un Eiropas Savienību kā grūstošu savienību, kura nespēj atbalstīt pat savas dalībvalstis, piemēram, Itāliju. Viņi parāda Krieviju un Putinu kā glābēju, kuri sniedz nepieciešamo atbalstu veselības jomā.

Ilgtermiņā viņu mērķis ir sankciju atcelšana pret Krieviju,” skaidro pētniece.

Viens no veidiem, kā Maskava atrāda savu spēku, ir, piemēram, sūtot Itālijai kravu ar maskām un citu tik nepieciešamo aprīkojumu. Akcijas sauklis ir "No Krievijas ar mīlestību", un to īpaši plaši atspoguļo valsts medijos. Piemēram, par Krievijas propagandas ministru dēvētais žurnālists Dmitrijs Kiseļovs uzsvēra, ka Eiropas solidaritāte, kopīgās vērtības un humānisms krīzes laikā esot zudis un ka tikai Krievija steidz palīgā Itālijai.

Drīz pēc tam gan atklājās, ka 80% no piegādātajiem līdzekļiem itāļiem neesot derīgi. Itāļu medijs "La Stampa" nosodīja Maskavu, ka tā izmanto Covid-19 krīzi, lai realizētu ģeopolitiskās ambīcijas.

Tāpat uzskata arī Eiropas Savienības un NATO eksperti – Krievija cenšas nostiprināt ietekmi. “Itāļi iesniedza vispārēju palīdzības pieprasījumu, un Krievija ar militārām lidmašīnām nosūtīja militāros ārstus un militāro aprīkojumu. Tas ir zināms signāls,” atzina kāds Eiropas Savienības  diplomāts.

Tikmēr pašā Krievijā oficiālais inficēto skaits ir nepilni divarpus tūkstoši. Valstī pieaudzis pneimonijas nāves gadījumu skaits, un netiek veikts pietiekami daudz testu. “No vēsturiskās pieredzes zinām, ka oficiālajiem datiem nevar uzticēties.

Katru reizi, kad notiek kāda katastrofa, Krievijas vadība dara visu, lai slēptu patiesību no sabiedrības.

Viens no piemēriem ir Černobiļa. Bet ir vēl kāds nesenāks atgadījums. Kad Putins pirmo reizi nāca pie varas un nogrima zemūdene “Kurska”, arī toreiz vadība no sabiedrības slēpa faktus par to, ka cilvēki tajā bija nosmakuši un kā viņi gāja bojā,” atceras Sņegovaja.

Eksperti ir pārliecināti, ka patiesā situācija nemaz nav zināma. Krievijai ir gara robeža ar vīrusa izcelsmes valsti Ķīnu. Arī tūristu plūsma starp abām valstīm ir bijusi aktīva, kas nozīmē, ka vīruss, visticamāk, tika ievests jau gada sākumā.

Lielākās bažas ir par to, ka Krievijas veselības sistēma nav gatava Covid-19 uzliesmojumam. Kā norāda pētniece Marija Sņegovaja, krīzes situācijā visiem nepietiks nepieciešamā aprīkojuma. Turklāt tādiem režīmiem, kāds ir Krievijā, raksturīgs, ka sabiedrības elite atradīsies priviliģētā stāvoklī:

“Ir interesanta parādība bagātāko cilvēku aprindās. Viņi masveidā iepērk plaušu ventilatorus, lai pasargātu sevi saslimšanas gadījumā.

Tiek arī rezervētas speciālas telpas slimnīcās un aprīkojums.”

Pētniece arī norāda, ka informācija par dažādām katastrofām, kas notikušas Krievijā, parasti pie lielvalsts iedzīvotājiem nonāk caur Rietumu medijiem pēc tam, kad starptautiskā sabiedrība norādījusi uz faktiem un atklāti Maskavu nosodījusi. Viņasprāt, Kremlim pašreizējā situācijā ir svarīgi nodrošināt kārtību, pat ja tas nozīmē turēt sabiedrību neziņā. Tie, kuri neklusē, bieži tiek sodīti.

Viens no piemēriem ir ar Valēriju Soloveju, kurš “Eho Moskvi” radiopārraidē izteica minējumu, ka Krievijā inficēto skaits varētu patiesībā būt mērāms tūkstošos, apsteidzot jebkuru citu valsti. Šo radiopārraidi pēc valsts kontrolētas aģentūras rīkojuma vēlāk izdzēsa no “Eho Moskvi” mājaslapas.

Ņemot vērā vīrusa izplatību, cietīs arī Krievijas ekonomika. Sņegovaja uzskata, ka Putins meklē veidu, kā noturēties pie tā jau trauslās varas un parādīt sevi kā labu līderi sabiedrībai. “Sabiedrība pavisam noteikti ir nogurusi no Putina vadības. Arvien krasāk aug pieprasījums pēc pārmaiņām,” viņa piebilst.

Interesanti, ka Krievija nav viena šajā informācijas karā. Sazvērestības teoriju, ka Covid-19 ir naidīgu valstu bioloģiskais ierocis, ir izvirzījuši politiķi un komentētāji arī tādās valstīs kā Ķīna, Indija, Irāna un ASV. "Ja apšaubi vīrusa bīstamību un pozicionē sevi kā Eiropas glābēju, piegādājot palīdzību, piemēram, Itālijai, tu parādi Krievijas sabiedrībai, ka esi vienīgais gudrais, labais pasaules līderis. Putins mēģina parādīt, ka Krievija ir stabilā sala šajā haotiskajā pasaulē," norāda Eiropas Politikas analīzes centra pētniece.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti