Krievija ievieto «Greenpeace» aktīvistus pirmstiesas aizturēšanas izolatoros

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Krievijas varas iestādes trešdien apcietināja 30 vides aizsardzības aktīvistu organizācijas "Greenpeace" pārstāvjus, pēc vairāku aktīvistu nopratināšanas par protesta kampaņu pret naftas izpēti Arktikā ievietojot viņus pirmstiesas aizturēšanas izolatoros.

Krievija otrdien sāka kriminālizmeklēšanu par pirātismu pret četriem Krievijas pilsoņiem un 26 ārvalstu pilsoņiem, kam draud līdz 15 gadiem ilgs cietumsods, ja lieta nonāks tiesā.

Visi 30 aktīvisti atradās uz "Greenpeace" kuģa "Arctic Sunrise", kuru Krievijas robežsargi pagājušajā nedēļā pārņēma savā kontrolē un otrdien nogādāja ostā netālu no Murmanskas valsts ziemeļos.

Otrdienas vakarā viņus nogādāja krastā uz iztaujāšanu un pēc tam viņus ievietoja pirmstiesas aizturēšanas izolatoros, žurnālistiem paziņoja "Greenpeace" pārstāve Krievijā Jevgēņija Beljakova, norādot, ka aktīvisti ir iztaujāti līdz agram trešdienas rītam un nogādāti dažādos aizturēšanas izolatoros Murmanskā un tās apkārtnē.

Murmanskas reģionālajā izmeklēšanas nodaļā apstiprināja aktīvistu apcietināšanu. Amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma, jo lietu vada Maskavā bāzētie kolēģi, norādīja, ka apcietināšana nozīmē, ka "lieta ir ļoti nopietna".

"Greenpeace" aktīvists Ārons Grejs-Bloks informēja, ka otrdienas vakarā aktīvisti no "Arctic Sunrise" ar diviem autobusiem tika aizvesti uz Murmanskas Izmeklēšanas komitejas birojiem, kur līdz pārtraukuma izsludināšanai tikai pieci aktīvisti tika nopratināti.

Viņš sacīja, ka ar aktīvistiem kopā ir "Greenpeace" advokāti, bet oficiālas apsūdzības nevienam vēl nav izvirzītas.

Krievija otrdien paziņoja par apsūdzību pirātismā izvirzīšanu vides aizsardzības aktīvistu organizācijas "Greenpeace" pārstāvjiem, kas Krievijas Arktikā uzkāpa uz naftas ieguves platformas, kura pieder Krievijas valsts enerģētikas koncernam "Gazprom".

Krievijā maksimālais sods apsūdzībās par pirātismu ir 15 gadi cietumā un 500 tūkstošu rubļu (8200 latu) liela sodanauda.

Divi aktīvisti šomēnes mēģināja uzkāpt uz platformas "Prirazlomnaja" Pečoras jūrā un citi asistēja viņiem nelielās piepūšamās laivās. "Greenpeace" protesta akcijas mērķis bija pievērst uzmanību naftas ieguves Arktikā radītajiem riskiem videi.

"Kad ārvalstu kuģis, pilns ar elektronisku tehnisko aprīkojumu nezināmiem mērķiem, un cilvēku grupa, kas sevi dēvē par vides aizstāvju organizācijas pārstāvjiem, nemēģina neko citu kā vien uzbrukumu naftas ieguves platformai, rodas loģiskas šaubas par viņu nodomiem," paskaidroja Krievijas Izmeklēšanas komitejas pārstāvis Vladimirs Markins.

Viņš sacīja, ka aktīvisti rada draudus naftas platformas darbam. "Tādas aktivitātes ne tikai pārkāpj valsts suverenitātes robežas, bet arī var radīt vides draudus veselam reģionam," uzsvēra Markins.

"Greenpeace" uzstāj, ka saskaņā ar starptautiskajām tiesībām Krievijas pārstāvjiem nebija ļauts uzkāpt uz kuģa, ko tās robežsargi izdarīja.

Viens no aktīvistiem stāstīja, ka Krievijas robežsargi ir situši un spēruši vairākiem aktīvistiem, kad uzkāpa uz kuģa.

"Arctic Sunrise" otrdien tika noenkurots nelielā līcī pie Severomorskas, kas ir Krievijas Ziemeļu kara flotes bāze un atrodas 25 kilometrus uz ziemeļiem no Murmanskas. "Greenpeace" paziņoja, ka uz kuģa ir 30 aktīvistu no 18 valstīm. Krievija solīja, ka viņi tiks tiesāti neatkarīgi no valstiskās piederības.

"Arctic Sunrise" ir Nīderlandes karogs, tādēļ pagājušajā nedēļā Krievijas Ārlietu ministrija izsauca Nīderlandes vēstnieku Maskavā Ronu van Dartelu, lai protestētu pret "Arctic Sunrise" un uz tās esošo aktīvistu rīcību, kuru Krievijas ĀM nosauca par provokatīvu.

"Greenpeace" paziņoja, ka "Gazprom" plāno nākamgad sākt naftas ieguvi no šīs platformas, palielinot naftas noplūdes risku rajonā, kur atrodas trīs dabas rezervāti ar leduslāčiem, valzirgiem un retiem putniem.

"Gazprom" pēdējos gados ir paplašinājusi naftas ieguves operācijas un uzskata naftas atradni "Prirazlomnoje" par būtisku elementu savā naftas ieguves attīstības stratēģijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti