Krievija būvēs Irānā astoņus kodolreaktorus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Bez īpašiem rezultātiem noslēgušās sešpusējās sarunas par Irānas kodolprogrammu. Sarunu dalībnieki atzīst, ka būs ļoti sarežģīti, bet ne neiespējami līdz 24. novembrim noslēgt vienošanos par Teherānas kodolaktivitāšu samazināšanu apmaiņā pret Rietumvalstu ieviesto sankciju atcelšanu. Vienlaicīgi kļuvis zināms, ka Krievija un Irāna ir vienojušās par vēl astoņu kodolreaktoru būvniecību.

Pirmdien Omānas galvaspilsētā notika sešpusējās sarunas par pretrunīgi vērtēto Irānas kodolprogrammu. ASV, Francijas, Lielbritānijas, Krievijas, Ķīnas, Vācijas un arī Irānas sarunu galvenais mērķis ir panākt, lai noteiktajā termiņā - līdz 24. novembrim tomēr izdoties noslēgt saistošu vienošanos par Irānas kodolaktivitātēm.

Vakardienas sarunas īpašu optimismu par turpmāko sarunu gaitu gan nevieš, jo ASV valsts sekretāra Džona Kerija ilgstošās diskusijas ar Irānas kolēģi Mohamedu Zavadu Šarifu nekādu īpašu progresu nav sniegušas. Kā ziņo Rietumu prese, tā vien liekas, ka Rietumvalstis joprojām nav pārliecinātas par to, ka Irāna tiešām turēs savu solījumu un kodolenerģiju izmantos tikai mierīgiem mērķiem. No otras puses, Irāna vēlas dzirdēt konkrētus piedāvājumus par to, kādas tieši sankcijas Rietumi varētu atcelt apmaiņā pret Teherānas kodolaktivitāšu ierobežošanu. ASV valsts departaments norādījis, ka līdz 24. novembrim joprojām ir iespējams panākt progresu, savukārt Irānas pārstāvji atzīst, ka vienošanos panākt būs ļoti sarežģīti, taču nav neiespējami.

Kā norādījis Krievijas galvenais sarunu vedējs Sergejs Rjabkovs, pašreizējā sarunu nonākšana strupceļā ir galvenokārt saistāma ar abu pušu nevēlēšanos un nespēju veidot tiltus pār dziļajām aizām tādos jautājumos, kā urāna bagātināšana un sankcijas. Pēc viņa vārdiem, nevienai no sarunās iesaistītajām pusēm nevajadzētu mēģināt kaut kādā veidā apdraudēt plānoto vienošanos, piebilstot, ka atbildības un arī izdomas trūkums tomēr var novest pie neveiksmes. Vienlaicīgi Rjabkovs atzinis, ka pašlaik netiek izstrādāts plāns B, neizslēdzot gan iespēju, ka pagaidu līguma termiņš varētu tikt pagarināts.

Paralēli šīm sarunām kļuvis zināms, ka Krievija ir vienojusies ar Irānu par astoņu kodolreaktoru būvniecību. Sākotnēji paredzēts uzcelt divus reaktorus, bet vēl sešu būvniecība plānota tālākā nākotnē.

Kā paziņojusi Krievijas valsts atomenerģētikas aģentūra „Rosatom”, celtniecība notiks stingrā Starptautiskās Atomenerģētikas aģentūras uzraudzībā, novēršot iespēju izmantot iekārtas kodolieroču iegūšanai. Saskaņā ar noslēgto vienošanos, Krievija piegādās reaktoriem kodoldegvielu, pēc izmantošanas to arī savācot.

Pagaidām nav zināms, kā Krievijas un Irānas noslēgtā vienošanās varētu ietekmēt turpmāko sarunu gaitu, taču Krievijas pārstāvis Rjabkovs paudis piesardzīgu optimismu. Pēc viņa vārdiem, šīs sarunas ir patiesi unikālas un nav nekāda pamata būt pesimistiskam vai negatīvi noskaņotam.

Sagaidāms, ka nākamā Irānas kodolprogrammas sarunu kārta notiks no 18. līdz 24. novembrim Vīnē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti