Krievija atļauj ķīmisko ieroču ekspertiem ierasties Sīrijas pilsētā Dumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Krievija atļāvusi Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas inspektoriem ierasties Sīrijas pilsētā Dumā. Tas notiek 11 dienas pēc Dumas bombardēšanas, un rietumvalstis pauž bažas, ka notiek mēģinājumi slēpt papildu pierādījumus aizliegto ieroču pielietošanai.

ĪSUMĀ:

  • Krievija: Eksperti Dumā varētu ierasties trešdien, jo ielas un ceļi vēl ir minēti.
  • Sīrijas oficiālā aģentūra gan ziņo, ka inspektori jau ir ieradušies Dumā.
  • Ziņas par iespējamo ķīmisko uzbrukumu Dumā – pretrunīgas.
  • Rietumvalstis pauž bažas par pierādījumu slēpšanu.

Eksperti izmeklēs iespējamo uzbrukumu ar indīgām vielām.

Krievijas pārstāvji informēja, ka Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas eksperti Dumā varētu ierasties trešdien. Patlaban Apvienoto Nāciju Organizācijas drošības dienestu pārstāvji pārbauda inspektoru pārvietošanās maršrutus, jo daudzas Dumas ielas ir mīnētas un pagaidām nav droši pa tām pārvietoties.

Arī lielie ceļi ir mīnēti, un Starptautiskās Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas (OPCW) inspektori Dumā varētu ierasties trešdien, paziņojušas Krievijas amatpersonas.

“Rīt [otrdien] Apvienoto Nāciju drošības dienesti (..) pārbaudīs maršrutus. Un trešdien mēs plānojam OPCW ekspertu ierašanos," preses konferencē Krievijas vēstniecībā Hāgā paziņoja augsta ranga Krievijas amatpersona, skaidrojot, ka ceļi vēl tiek attīrīti no mīnām.

Sīrijas oficiālā ziņu aģentūra SANA gan otrdien pēcpusdienā ziņoja, ka Starptautiskās Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas inspektori jau ir   ieradušies Sīrijas pilsētā Dumā, lai izmeklētu ziņas, ka tur noticis ķīmiskais uzbrukums.

OPCW vadītājs Ahmets Izimdži iepriekš pirmdien informēja, ka organizācijas inspektoriem vēl nav atļauts piekļūt Dumai, lai izmeklētu tur notikušo, iespējams, ķīmisko uzbrukumu.

Tieši no Dumas atskanēja ziņas par desmitiem cilvēku nogalināšanu ar aizliegto hlora gāzi un, iespējams, arī zarīnu, kas izprovocēja rietumvalstu iejaukšanos un raķešu triecienu pret Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīma militārajiem objektiem.

Duma, kuru nemiernieki kontrolēja jau kopš 2012. gada, pēdējā kaujā tika intensīvi bombardēta. Tagad par asiņainajiem notikumiem liecina vien sagrautās ēkas.

Vai bombardēšanas kampaņā tika izmantoti aizliegtie ieroči – šajā jautājumā krasi atšķiras ne vien rietumvalstu un Krievijas oficiālā retorika, bet arī pilsētas iedzīvotāju sniegtā informācija.

Valdības spēku organizētās tūrēs Ķīnas un Krievijas žurnālistiem vietējie stāsta par ka nekas tāds netika pieredzēts.

 “Daži ievainoti cilvēki un neidentificētas personas iebrāzās mūsu slimnīcā un sāka izplatīt ziņas par ķīmisku uzbrukumu. Cilvēki bija pārbijušies, un sākās panika. Tomēr mēs nepamanījām ar ķīmiskajiem ieročiem [ievainotos],” stāstīja kāds ārsts no Dumas.

Tikmēr ASV televīzijas kanālam CBS vēl pirms ekspertiem izdevies piekļūt vienai no mājām, kur pēc dažādām ziņām bombardēšanas laikā gāja bojā vismaz 30 cilvēki. Tur aculiecinieki apgalvoja, ka ķīmiskais uzbrukums bijis nepārprotams.

“Pēkšņi redzējām, kā apkārt mums izplatās gāze. Nevarējām paelpot, un gaisā virmoja hlora smaka,” stāstīja kāds Dumas iedzīvotājs.

Ilgstošā kavēšanās ar starptautisko ekspertu nogādāšanu bombardētajās vietās izraisījusi amerikāņu amatpersonu apsūdzības par Krievijas mēģinājumiem aizkavēt neatkarīgu izmeklēšanu un noslēpt pierādījums. Arī Francijas Ārlietu ministrija paziņojusi, ka pierādījumu pazušana no notikuma vietas ir ļoti ticama.

KONTEKSTS:

ASV, Francija un Lielbritānija 14.aprīlī veica uzlidojumus vairākām ar ķīmiskajiem ieročiem saistītām vietām - zinātniskās izpētes centram ķīmisko ieroču ražošanai, kā arī ieroču glabātavām un komandpostenim.

Gaisa triecieni ir atbilde ķīmiskajam uzbrukumam, kas 6.aprīlī notika Sīrijas pilsētā Dumā un nogalināja 40 cilvēkus. Tas tiek uzskatīts par ķīmisko uzbrukumu, jo, pēc Pasaules Veselības organizācijas paziņotā, vairāk nekā 500 cilvēkiem konstatēti simptomi, kādi raksturīgi pēc saindēšanās ar ķīmiskām vielām.

ASV, Francijas un Lielbritānijas mērķis ir atturēt Sīriju no ķīmisko ieroču izmantošanas. Krievija jau paziņojusi, ka uzbrukums nepaliks bez atbildes. Tā aizstāv savu sabiedroto Sīriju, norādot, ka runāt par ķīmisko uzbrukumu Dumā nav pamata.

ANO un Ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācijas eksperti septiņu gadu ilgā pilsoņu kara laikā atzinuši, ka Asada režīms ķīmiskos ieročus pielietojis vismaz četras reizes. Oficiālā Damaska gan šos paziņojumus, gan jaunākās apsūdzības turpina noliegt.

Kopējais bojāgājušo skaits pilsoņu karā pēc dažādām ziņām svārstās no 350 000 līdz pat 500 000 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti