Krievija apsūdz «Greenpeace» pirātismā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pirmo reizi vēsturē pasaulē pazīstamā vides aizsardzības aktīvistu kustība „Greenpeace” apsūdzēta pirātismā. Pret 30 vides aktīvistiem vērsusies Krievijas valdība, norādot, ka protestētāji pārkāpuši limitus, cenšoties nokļūt uz naftas ieguves platformas Arktiskajos ūdeņos. Aizturēto vidū ir pilsoņi no 18 valstīm.

Krievijas varas iestādes pirātismā ir apsūdzējušas organizācijas „Greenpeace” 30dalībniekus, kuri, protestējot pret naftas ieguves vietām Arktikā, centušies noenkuroties un nokļūt uz vienas no Krievijas enerģijas milža „Gazprom” platformām. Kuģis pārtverts Pečoru jūrā, bruņotiem Krievijas militāro dienestu vīriem nolaižoties uz klāja no helikopteriem.

Tagad „Greenpeace” kuģis noenkurots Murmanskas ostā, taču nevienam no aizturētajiem cilvēkiem nav ļauts sazināties ar advokātu. Krievijas varas iestādes paziņojušas, ka tiesās visus, neatkarīgi no nacionalitātes. Uz kuģa atradušies cilvēki no vismaz 18 dažādām valstīm – Lielbritānijas, Austrālijas, Brazīlijas, Francijas, Dānijas, Krievijas un citām.

Tikmēr organizācija izplatījusi oficiālu paziņojumu, kurā pausts, ka aizturētajiem nav nekādas skaidrības par tālāko likteni un pieprasa Krievijas pusei nekavējoši ļaut aizturētajiem sazināties ar starptautiskajiem advokātiem. Organizācija arī neesot saņēmusi nekādas precīzākas ziņas par Krievijas nodomiem vai kādu formālu vēstījumu. „Greenpeace” arī uzstāj, ka akcija bijusi miermīlīga un stingrā saskaņā ar organizācijas pamatprincipiem.

Taču Krievijas puse apgalvo pretējo, sakot, ka protestētāju nolūks esot bijis ieņemt naftas ieguves platformu triecienā un uz kuģa atrasta elektronika, kuras pielietojums joprojām nav skaidrs. Krievijas izmeklētāju pārstāvis Vladimirs Markins arī norādījis, ka „Greenpeace” aktīvistiem vajadzējis zināt, ka ik katra darbība uz platformas var radīt bīstamu situāciju un izraisīt negadījumu, kā rezultātā var izcelties ekoloģiska katastrofa.

Saskaņā ar Krievijas likumiem, „Greenpeace” aktīvistiem var draudēt brīvības atņemšana līdz 15 gadiem un vairāk nekā 10 000 eiro liels naudas sods.

Iespējams, ka Arktiskajos ūdeņos, Krievijas teritorijā ir milzīgi naftas resursi, no kuriem zināma ir tikai neliela daļa, taču dabas sargi uzskata, ka naftas ieguves vietas te ir īpaši bīstamas, jo tiek veidotas ļoti zemas gaisa temperatūras apstākļos. Salīdzinājumā ar tām naftas rezervēm, kas atrodas siltos ūdeņos, tas esot krietni nedrošāk. „Greenpeace” apgalvo, ka Krievijas rīcībā nav visas nepieciešamās tehnoloģijas un tādēļ urbumi ir riskanti un bīstami.

Vides aizstāvji jau iepriekš ir nokļuvuši pasaules redzes lokā ar pārdrošu rīcību un ir nokļuvuši arestā, taču šī būs pirmā reize, kad „Greenpeace” par kādu no tās akcijām apsūdz pirātismā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti