Panorāma

Eiropa reaģē uz notiekošo Krievijā

Panorāma

Saeimā nosoda Krievijas karaspēka koncentrēšanu pie Ukrainas robežām

Krievijā protesti A. Navaļnija atbalstam

Krievijā aiztur Navaļnija atbalstītājus, mēģina izjaukt protesta akcijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Krievijas varasiestādes trešdien aizturējušas ieslodzītā opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija atbalstītājus un mēģina likt šķēršļus protesta akcijām, kuru dalībnieki pieprasa Navaļnija atbrīvošanu. Lai novērstu opozīcijas atbalstītāju pulcēšanos, tiek izmantoti dažādi iegansti, piemēram, daudzās Krievijas pilsētās centrālās ielas ir rezervētas Uzvaras dienas parādes mēģinājumiem vai arī pēkšņi uzsākta “cīņa pret ērcēm”.

Krievijas mediji ziņo, ka liepilsētu Maskavas un Sanktpēterburgas centrā tiek bloķētas metro stacijas, ap iecerēto mītiņu norises vietām izvietotas barjeras un policijas specvienības, lai neļautu cilvēkiem pulcēties uz protesta akcijām.

Navaļnija komanda aicinājusi cilvēkus iziet ielās pulksten 19 pēc vietējā laika (Krievija aptver 11 laika joslas, sākot no Kamčatkas līdz pat Kaļiņingradai). Navaļnija atbalstītāji cer, ka protesta akcijās piedalīsies vismaz 500 000 cilvēku, kas būtu nopietns signāls Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, ka viņam jārēķinās ar opozīcijas prasībām. Taču varasiestādes brīdinājušas, ka izdzenās jebkādas nesankcionētas protesta akcijas un aizturēs to dalībniekus.

Vēršas pret Navaļnija līdzgaitniekiem

Trešdien no rīta jau pirms protesta akciju sākuma tika aizturēta virkne Navaļnija līdzgaitnieku un domubiedru, piemēram, Ļubova Soboļa un Kira Jarmiša, arī politiķis Vladimirs Rižkovs.

“Tas viss notiek, lai iebiedētu visus pārējos cilvēkus. Mani aizturēja burtiski par domu parādīties mītiņā. Mani līdz vēlam vakaram turēs policijas furgonā," teica Ļubova Soboļa.

"Bet jūs lieliski zināt, kas jums ir jādara. Nevajag baidīties. Es pieprasu brīvību Navaļnijam pat no policijas furgona. Navaļnijam jābūt dzīvam, veselam un brīvam.”

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vērienīgas protesta akcijas Krievijā jau notika janvāra nogalē neilgi pēc Navaļnija atgriešanās dzimtenē, kad viņš tika apcietināts. Toreiz ielās izgāja ap 300 000 cilvēku, vairāk nekā 5000 tika aizturēti.

Krievijas tiesa februārī nolēma, ka Navaļnijam iepriekš piespriestais nosacītais cietumsods  jānomaina ar reālu brīvības atņemšanu, viņu plānots paturēt ieslodzījumā līdz 2023. gada vidum. 44 gadus vecais Navaļnijs tika nogādāts kolonijā Vladimiras apgabalā, kur saasinājās viņa veselības problēmas. Politiķis pieteicis badastreiku, pieprasot, lai cietuma vadība atļauj neatkarīgiem ārstiem sniegt viņam medicīnisko palīdzību.

Nevalstiskā organizācija "OVD-Info" vēsta, ka trešdien Krievijā aizturēto skaits pārsniedzis 1000. Visvairāk aizturēto ir Sanktpēterburgā – 351.

Maskavā tūkstošiem cilvēku virzās pa centram tuvākajām ielām, policija viņus pa skaļruņiem brīdina, ka akcija nav saskaņota un aicina cilvēkus doties prom. Arī Sanktpēterburgā tūkstošiem cilvēku virzās pa centra ielām, nespējot nokļūt drošībnieku noslēgtajā centrā vai Ņevas bulvārī.

Atnācu atbalstīt ideju

Bažas par Navaļnija veselības stāvokļa pasliktināšanos izteikuši gan viņa sabiedrotie Krievijā, gan rietumvalstu amatpersonas, kas pieprasa, lai Maskava izbeigtu Navaļnija vajāšanu un atbrīvotu viņu no ieslodzījuma.

Mītiņi vispirms sākās Tālo Austrumu reģionā. “Es atbalstu protestus, un nolēmu, ka sev nepiedošu, ja Aleksejs Navaļnijs šonedēļ nomirs, bet es neizgāju ielās," vēsta Vladivostokas iedzīvotāja Marina.

“Es nenācu atbalstīt Navaļniju, atnācu atbalstīt ideju. Visi saprot, kas notiek. Nācu atbalstīt ideju, ka tikai cilvēki var kaut ko mainīt, izraisīt izmaiņas," norāda Vladivostokas iedzīvotājs Jurijs.

Masveidīgākas protesta akcijas vakarpusē gaidāmas Krievijas lielpilsētās valsts Eiropas daļā, piemēram, Navaļnija atbalstītāju mājaslapā uz mītiņu Manēžas laukumā Maskavā pieteikušies vairāk nekā 120 000 cilvēku.

Maskavas varasiestādes atteikušās izsniegt atļauju mītiņa rīkošanai, aizbildinoties ar Covid-19 pandēmijas dēļ noteiktajiem pulcēšanās ierobežojumiem. Manēžas laukums norobežots ar metāla barjerām; telekanāls “Doždj” informē, ka galvaspilsētas centrā ir pilns ar policistiem, kas izvietoti ik pa 10–15 metriem.

Dienas vidū tur notika gadskārtējā Putina uzruna Krievijas parlamenta deputātiem.

Uzvaras parāde un "cīņa pret ērcēm"

Citās pilsētās vietējās varasiestādes izdomājušas dažādus aizbildinājumus, lai neļautu Navaļnija atbalstītājiem pulcēties pilsētas centrā. Piemēram, Jekaterinburgā un Čeļabinskā pilsētas centrs ir rezervēts 9. maija Uzvaras dienas parādes mēģinājumiem.

Brīdinājums par  cīņu pret ērcēm
Brīdinājums par cīņu pret ērcēm

Savukārt vēl neparastāku ieganstu Navaļnija atbalstītāju padzīšanai izdomājušas Kostromas un Burjatijas galvaspilsētas Ulanudes varasiestādes, kas pilsētas centra skvēros un parkos pēkšņi sākušas apstrādi ar ķimikālijām, lai cīnītos pret ērcēm.

“Es uzskatu, ka Kostromas apgabalā tiešām ir savairojušās ērces, kas izsūc naudu no reģiona. Tās aktivizējas vēlēšanu sezonas laikā,” ironizē Navaļnija atbalstītājs Aleksandrs Zikovs.

Ulanudē uz mītiņu sanākuši ap 150–200 cilvēku, drīz vien to izdzenājuši spēka struktūru pārstāvji, 10 līdz 15 cilvēki tika aizturēti.

Krievijas politikas novērotāji spriež, ka Putina režīms ar protesta akciju apspiešanu cenšas iebiedēt opozīciju pirms Valsts domes vēlēšanām, kas gaidāmas septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti