Krievija aizliedz lidojumus uz Gruziju

Turpina palielināties saspīlējums Gruzijas un Krievijas starpā. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir parakstījis rīkojumu par lidojumu aizliegumu uz Gruziju, aizbildinoties ar riskiem Krievijas nacionālajai drošībai. Tūrisma industrijas pārstāvji uzskata, ka šāds rīkojums nodarīs ievērojamus zaudējumus gan Gruzijā, gan Krievijā, Putina rīcību uzskatot par politiski motivētu.

Krievija aizliedz lidojumus uz GruzijuUģis Lībietis

  Jau vairākas dienas Gruzijā turpinās plašas protesta akcijas, kuras aizsāka krievu parlamentāriešu grupas viesošanās Gruzijas parlamentā. Viens no šajā grupā esošajiem deputātiem, kuram pat bija dota iespēja sēsties parlamenta spīkera krēslā, tiek aktīvi kritizēts par Abhāzijas un Dienvidosetijas konfliktu atbalstīšanu.

  Plašie protesti tagad tiek vērsti pret valdošo partiju “Gruzijas sapnis” un tās aizkulišu līderi, valsts bagātāko cilvēku Bidzinu Ivanišvili. Pēc tam, kad tiesībsargājošo iestāžu darbinieki agresīvi vērsās pret protestētājiem, ievainojot vairākus simtus cilvēku, demonstranti pieprasa sarīkot ārkārtas parlamenta vēlēšanas un pieprasa Ivanišvili atteikties no savas varas. Daudzi no opozīcijas pārstāvjiem uzskata, ka Ivanišvili savu bagātību ir ieguvis Krievijā, tāpēc ir uzskatāms par Krievijas prezidenta marioneti.

  Demonstrāciju vardarbīgā izdzenāšana un vēršanās pret opozīciju ir izraisījusi starptautisku nosodījumu, taču Krievijas pusē notiekošais tiek saukts par rusofobisku provokāciju.

  Vēl vairāk palielinot saspīlējumu Krievijas un Gruzijas starpā, Krievijas prezidents Vladimirs Putins vakar parakstīja rīkojumu, ar kuru uz laiku tiek pārtraukti lidojumi no Krievijas uz Gruziju. Krievijas aviokompānijām no 8. jūlija ir aizliegts nogādāt pasažierus Gruzijā, bet tūrisma firmām ir ieteikts šajā laikā atturēties no ceļojumu piedāvāšanas. Savukārt Krievijas valdībai ir uzdots spert nepieciešamos soļus, lai atgrieztu Krievijā Gruzijā esošos Krievijas pilsoņus un viņu bagāžu. Dokumentā norādīts, ka šādi soļi tiek sperti nacionālās drošības dēl, aizstāvot Krievijas pilsoņus no citām pretlikumīgām darbībām.

  Reaģējot uz šādu Putina rīkojumu, Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili paziņojusi, ka pretošanās Gruzijas iekšienē ir izdevīga Krievijai. Zurabišvili ir uzsvērusi, ka Krievija ir ienaidnieks un okupants, bet tās kontrolētā piektā kolonna, iespējams, varot būt daudz bīstamāka par atklātu agresiju. Gruzijas prezidente arī pieminējusi, ka valsts un sabiedrības šķelšana ir viens no Krievijas visveiksmīgākajiem ieročiem.

  Par spīti 2008. gadā notikušajam karam abu valstu starpā un valdību saspīlētajām attiecībām, Gruzija joprojām ir ļoti iecienīts krievu tūristu galamērķis. Pagājušajā gadā vien šo valsti apmeklēja vismaz 1,7 miljoni krievu tūristu, un valsts kopumā tiek atzīta par ceļotājiem drošu. Tieši tāpēc tūrisma industrijas pārstāvji jau pauduši bažas par ievērojamiem zaudējumiem abu valstu tūrisma kompānijām, atzīstot, ka šādi varas iestāžu lēmumi, visticamāk, ir politiski motivēti. Izdevums "Znak.com" aprēķinājis, ka Gruzijas pusē zaudējumi varētu sasniegt vienu miljardu dolāru.

  Tikmēr Gruzijas tūrisma departaments ir aicinājis valsts viesus ievērot vispārpieņemtos ceļojumu drošības noteikumus, cenšoties izvairīties no lielām tautas masām, īpaši galvaspilsētas Tbilisi centrā. Atkārtoti uzsvērts, ka valsti apmeklēt ir droši par spīti masu saziņas līdzekļu ziņojumiem par demonstrāciju apspiešanu. Varas iestādes darot visu iespējamo, lai nodrošinātu sabiedrisko kārtību, bet notiekošais pilsētā muzeju un citu kultūras objektu darbību nekādi neietekmējot.

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti