Pasaules panorāma

Pasaules panorāma - Krievija ziņo par armijas atsaukšanu no Hersonas; Vai atbalstu Ukrainai ietekmēs ASV vidustermiņa vēlēšanas? (ar surdotulkojumu)

Pasaules panorāma

Ieskats 9. novembra "Pasaules panorāmas" tematos

Pasaules panorāma - Krievija ziņo par armijas atsaukšanu no Hersonas; Vai atbalstu Ukrainai ietekmēs ASV vidustermiņa vēlēšanas?

Kremlis uzdevis izvest karaspēku no okupētās Ukrainas pilsētas Hersonas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Krievijas karaspēka vadība trešdien paziņoja, ka ir pieņemts lēmums par karaspēka izvešanu no okupētās Ukrainas pilsētas Hersonas un pārcelšanos uz Dņepras upes kreiso krastu.

Ukrainas amatpersonas šos Kremļa paziņojumus pagaidām vērtē piesardzīgi.

"Darbi runā skaļāk par vārdiem. Mēs neredzam pazīmes, ka Krievija atkāpjas no Hersonas bez cīņas. Daļa no Krievijas grupējuma paliek pilsētā; reģionā tiek ievestas papildu rezerves. Ukraina atbrīvo teritoriju, balstoties uz izlūkošanas datiem, nevis iestudētiem TV paziņojumiem," norāda Ukrainas prezidenta biroja padomnieks Mihailo Podoļaks.

Okupācijas spēku komandieris Sergejs Surovikins ziņojumā Krievijas aizsardzības ministram Sergejam Šoigu lēmumu par atkāpšanos no Hersonas skaidro ar rūpēm par reģiona civiliedzīvotājiem.

"Hersona un tuvējās apdzīvotās vietas nevar tikt pilnvērtīgi apgādātas un funkcionēt, cilvēku dzīvība nemitīgi ir briesmās," pavēstīja Surovikins.

Viņš paziņoja, ka no reģiona ir izvesti jau vairāk nekā 115 000 cilvēku.

"Piedāvājam ieņemt aizsardzības pozīcijas Dņepras upres kreisajā krastā. Saprotu, ka tas ir ļoti sarežģīts lēmums," pavēstīja Surovikins.

Aizsardzības ministrs Šoigu apstiprinājis šo priekšlikumu.

"Sāciet karaspēka izvešanu un dariet visu nepieciešamo, lai organizētu drošu personāla, bruņojuma un tehnikas pārvešanu pār Dņepras upi," teicis Šoigu.

Nesenās ofensīvas laikā Ukrainas karaspēks ievērojami pietuvojies Hersonai; pēdējās dienās izskanējušas ziņas, ka Ukrainas vienības ir 20 līdz 25 km attālumā no Hersonas.

Krievijas piegādes līnijas pāri upei kļuva arvien grūtākas pēc tam, kad Ukrainas raķetes iznīcināja dažus tiltus.

Ukrainas dienvidu pilsēta Hersona atrodas Dņepras upes labajā krastā, bet oktobra vidū visām okupantu administrācijas varasiestādēm tika dots rīkojums pārcelties uz Dņepras kreiso krastu. Tāpat okupācijas varasiestādes uzsāka civiliedzīvotāju evakuāciju.

Krievija paspēja ar draudiem un dezinformāciju no pilsētas izvest tūkstošiem civiliedzīvotāju, ko Ukraina ir nosaukusi par piespiedu deportāciju.

Informācija par to, ka Krievija varētu bez cīņas atkāpties no Hersonas, bija izskanējusi jau iepriekš, bet Ukrainas vadība to vērtēja skeptiski, brīdinot, ka šādi paziņojumi varētu būt daļa no informatīvā kara un patiesībā Krievija gatavojas ielu kaujām Hersonā.

Tomēr tagad Krievija ir atzinusi savu sakāvi šajā reģionā un pieņēmusi lēmumu par karaspēka atkāpšanos.

Līdzīgs lēmums tika pieņemts marta beigās, kad Krievija bija spiesta atteikties no uzbrukuma operācijām Kijivas un Černihivas virzienā.

Krievijas karaspēks ieņēma Hersonas pilsētu neilgi pēc iebrukuma Ukrainā, februāra beigās un marta sākumā. Kopš tā laika Hersonas pilsēta un liela daļa apgabala teritorijas atrodas Krievijas okupācijas varas kontrolē.

Hersona bija vienīgais no Krievijas iebrukumā ieņemtajiem Ukrainas apgabalu centriem, kas joprojām ir okupācijas spēku kontrolē (Mariupoles pilsēta ietilpst Doneckas apgabalā).

Septembra beigās okupanti sarīkoja viltus referendumu par Hersonas apgabala iekļaušanu Krievijas sastāvā. Pēc dažām dienām Hersonas apgabals, tāpat kā Doneckas, Luhanskas un Zaporižjas apgabali, tika pasludināts par Krievijas sastāvdaļu.

Ukraina un rietumvalstis uzsver, ka Krievijas rīcībai nav nekāda likumīga pamata un visas okupētās teritorijas joprojām ir neatņemama Ukrainas sastāvdaļa.

KONTEKSTS: 

24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Rudens sākumā Ukrainas pretuzbrukumā no okupantiem atbrīvota lielāka teritorija, nekā Krievijai bija izdevies ieņemt kopš aprīļa sākuma. Ukrainas spēkiem izdevies pietuvoties Hersonas pilsētai, ko nolēmušas pamest okupantu varasiestādes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti