Pasaules panorāma

Sīrijas pilsoņu kara noslēdzošā fāze

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Krievijas ekspansija Āfrikā

Kremlis cenšas nostiprināt ietekmi Āfrikā

Krievijas interešu zona ir daudz plašāka, nekā esam pieraduši uzskatīt. Āfrikas kontinentā tās ekspansija sniedzas no derīgo izrakteņu ieguves un ieroču noieta tirgus līdz līdzdalībai iekšpolitiskajās norisēs.

Jau Aukstā kara laikos Padomju Savienība sniedza dāsnu ekonomisko un militāro palīdzību daudzām Āfrikas nācijām, uz globālās skatuves sacenšoties ar savu sīvāko konkurentu – ASV. Taču pēc PSRS sabrukuma Maskavas ietekme kontinentā mazinājusies. Patlaban 20 miljardu dolāru tirdzniecības apjoms ar visām Āfrikas valstīm ir gandrīz divreiz mazāks nekā Āfrikas darījumi ar Franciju un pavisam niecīgs, salīdzinot ar gandrīz 200 miljardu lielajām Ķīnas investīcijām.

Taču nu Kremlis ir apņēmies šo situāciju mainīt. “Pirmais Krievijas un Āfrikas samits ir noslēdzies. Apkopojot šo divu dienu rezultātus, var uzreiz paziņot, ka šis notikums atvēris jaunu lappusi Krievijas attiecībās ar Āfrikas kontinenta valstīm,” paziņoja Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Kā norāda informēti avoti, par "Putina pavāru" iesauktais uzņēmējs Jevgeņijs Prigožins izvērsa plašas aktivitātes desmitiem Āfrikas valstu. Viņa aģenti uzkurina pret Rietumiem vērstus noskaņojumus un atjauno vecus teritoriālos strīdus. Turklāt ziņots, ka vietējos konfliktos piedalās Krievijas algotņi.

Taču nemainīgs paliek Maskavas patrona tēls. “Es gribu pateikties Krievijas valdībai par to, ka tā vienmēr stāvējusi klāt Etiopijai, kad tā bijusi spiesta aizstāvēt savu neatkarību un suverenitāti. Mēs uzskatām Krieviju par galveno partneri Etiopijas attīstības procesā un vēlamies stiprināt šo sadarbību arī turpmāk,” sacīja Etiopijas premjerministrs Abijs Ahmeds.

Jau iepriekš Putins paziņoja par 20 miljardu vērto padomju laiku parādu piedošanu vairākām valstīm, ieskaitot Etiopiju, Mozambiku, Madagaskaru un citas valstis. Mozambikas parādu dzēšana nāca līdz ar jauniem līgumiem, kas ļauj koncernam “Rosņeft” piekļuvi Mozambikas gāzes atradnēm.

Daudzas vienošanās paredz Krievijas valsts aizdevumu piešķiršanu un arī sadarbību militārajā jomā.

“Mūsu divpusējā tirdzniecība ar Ekvatoriālo Gvineju diemžēl vēl nav stabila. Ir kāpumi un tad kritumi. Domāju, kopīgiem spēkiem mums šī situācija jāizlīdzina. Mūsu sadarbības daudzsološākās sfēras ir ģeoloģiskā izpēte, kā arī kopīga ogļūdeņražu ieguve un pārstrāde,” norādīja Putins.

Dažās Āfrikas valstīs Krievija vēlas izvietot militārās lidmašīnas un kuģus, kā arī stiprina kontinenta lielākā ieroču piegādātāja statusu.

“Mēs sadarbojamies ļoti labi. Mūsu armija tika veidota, pērkot labu Krievijas aprīkojumu – lidmašīnas, tankus utt. Mēs vēlamies pirkt vēl vairāk,” sacīja Ugandas prezidents Joveri Museveni.

Kā liecina samita atsauksmes, Krievijas ieroču varenība nevienu neatstāj vienaldzīgu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt