Kotdivuārā ievieš roku mazgāšanas mašīnas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

15.oktobrī tika atzīmēta Vispasaules roku mazgāšanas diena, un, lai pievērstu uzmanību roku tīrībai, Latvijā šomēnes pat izveidota speciāla mājaslapa “mazgarokas.lv”. Taču, ja  roku mazgāšana vai nemazgāšana daudziem varētu nelikties svarīga, daudzviet pasaulē tā pat var nozīmēt robežu starp dzīvību un nāvi. Īpaši tas ir jūtams Āfrikā – kontinentā ar dramatisku ūdens trūkumu.

Tīra dzeramā ūdens trūkums dažās Kotdivuāras daļās Āfrikas kontinenta rietumos sasniedzis kritisku līmeni, kas apdraud sabiedrības veselību. Ūdens taupīšana noved pie antisanitāriem apstākļiem, ar ko  nolēmis cīnīties vietējais kakao audzētājs Antuāns Koffi. Pērn viņš uzvarējis organizācijas UNICEF un Sarkanā Krusta rīkotajā konkursā un izgudrojis pirmo roku mazgāšanas mašīnu. Tā atļauj nelielai afrikāņu kopienai mazgāt rokas ar vismazāko ūdens patēriņu, taču vislielāko higiēnisko iznākumu.

„Kad mums bija netīras rokas, mēs visi slimojām. Kad mēs gatavojam ēst, mums ir vajadzīgas tīras rokas. Kad mēs atnākam mājās, ir jānomazgā rokas, pirms kaut kam skaramies klāt,” stāsta Koffi.

No 20 miljoniem Kotdivuāras iedzīvotāju sešiem miljoniem mājās nav tualetes, aptuveni četriem miljoniem cilvēku nav pieejas dzeramajam ūdenim. Turklāt 75 tūkstoši bērnu, kas jaunāki par pieciem gadiem, ik gadu mirst no slimībām, ko varētu novērst. Piemēram, 12% nāves gadījumu izraisa caureja.

„Uz mūsu ēdiena bija mušas, un pat tās mēs vairs neredzam. Vēdera graizes, holēra, to mēs vairs nejūtam. Mēs visi par to esam laimīgi,” saka Koffi.

Pēdējo divu gadu laikā šādu kopienu centieni kopā ar Eiropas Savienības, UNICEF, Nīderlandes un Kotdivuāras valdības atbalstu sekmēja to, ka 60 tūkstošos kopienu tika uzbūvētās tualetes. Tas nozīmē, ka sanitārie apstākļi manāmi uzlabojušies vairāk nekā pusmiljonam cilvēku. Eiropas Savienība arī ieguldījusi miljardu eiro, lai cīnītos pret badu, bērnu mirstību un citām izplatītām problēmām Subsahāras Āfrikā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti