Dienas notikumu apskats

Kariņš: valdības veidošanas sarunās iztrūkst kompromisa gars

Dienas notikumu apskats

Amerika vietā virza Burovu

Kosovas parlaments nobalso par valsts armijas izveidi

Kosova veido armiju; Serbija bažījās par serbu minoritātes drošību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Kosova veidos savu armiju, lai tādā veidā stiprinātu valstiskumu. Tā piektdien nobalsoja Kosovas parlaments. Serbija šādu rīcību nosoda un pauž bažas par serbu minoritātes drošību. NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs pauda nožēlu par Kosovas lēmumu, kritiska arī Eiropas Savienība. Rietumos ir bažas, ka pieaugošā spriedze Balkānos var izjaukt trauslo miera līdzsvaru.  

Kosova neatkarību no Serbijas pasludināja pēc asiņaina kara 90. gadu beigās. Kopš tā laika Kosovā par drošību atbildējuši NATO miera uzturētāji. Pašai Kosovai, kas pirms desmit gadiem pasludināja neatkarību, līdz šim bijuši drošības spēki, taču to rīcībā ir tikai vieglais bruņojums, un tie savulaik izveidoti ar mandātu reaģēt uz krīzēm, civilajai aizsardzībai un nesprāgušās kara laika munīcijas likvidēšanai.

Kosovas valdība uzstājusi, ka tai ir tiesības arī uz armiju.

Piektdien balsojumā Prištinā parlaments atbalstīja Aizsardzības ministrijas izveidi un drošības spēku pārveidošanu par armiju. Plāns paredz tās izveidi piecu tūkstošu vīru sastāvā desmit gadu laikā.

Sēžu zālē esošie parlamenta deputāti lēmumu atbalstīja vienbalsīgi, taču balsojumu boikotēja mazākumā esošie Kosovas serbu deputāti.

Serbija Kosovas rīcību nosoda un pauž bažas par tur dzīvojošo 120 tūkstošu serbu minoritātes drošību, apgalvojot, ka jaunā armija var tikt izmantota, lai no Kosovas padzītu serbu iedzīvotājus.

Serbija savas bijušās provinces neatkarību joprojām nav atzinusi. Belgrada arī paziņoja, ka Kosovas rīcība ir klajš starptautisko likumu un ANO Drošības padomes rezolūcijas pārkāpums, ar kuru pēc kara Kosovā tika izvietoti NATO miera uzturēšanas spēki. Serbija vēlas, lai tiktu sasaukta ANO Drošības padomes sēde.

Serbijas nostāju atbalsta arī tās sabiedrotā Krievija, brīdinot, ka Kosovas rīcība var radīt smagas sekas drošībai Balkānos.

Savienotās Valstis savukārt atbalsta Kosovas lēmumu izveidot armiju.

Cits stāsts par NATO aliansi kopumā. NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs piektdien pauda nožēlu par Kosovas parlamenta lēmumu un brīdināja, ka alianse pārskatīs turpmākās sadarbības līmeni un 4000 militāristu spēcīgās NATO misijas mandātu. Viņš aicināja visas iesaistītās puses atturēties no jebkādiem paziņojumiem vai rīcības, kas var saasināt situāciju.

Ar līdzīgu brīdinājumu Kosovai Stoltenbergs nāca klāja jau pirms dažām dienām: „Šāds lēmums nāk nelaikā. Tas ir pretrunā daudzu NATO sabiedroto padomam. Tam var būt nopietnas sekas attiecībā uz Kosovas nākotnes eiroatlantisko integrāciju.”

Par Prištinas soli kritiska ir arī Eiropas Savienība, kuras paspārnē Kosova un Serbija, kas abas vēlas kādu dienu iestāties blokā, vairākus gadus vedušas sarunas par attiecību normalizēšanu. Sarunu progress bijis smagnējs, un pēdējā laikā spriedze starp Prištinu un Belgradu atkal saasinājusies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti