Korupcijas skandāls Lietuvā: Aizdomu ēna krīt pār augsta ranga politiķi un uzņēmēju

Lietuvā izcēlies pamatīgs korupcijas skandāls, kurā iesaistīts augsta ranga politiķis - Lietuvas Liberāļu kustības līderis Eliģijus Masjulis un koncerna "MG Baltic" viceprezidents Raimonds Kurļanskis. Viņu Viļnas tiesa piektdien, 13.maijā, apcietināja uz 20 diennaktīm, izvirzot apsūdzības par kukuļošanu un tirgošanos ar ietekmi.

Kurļanski ceturtdien aizturēja Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests saistībā ar aizdomām, ka viņa pārstāvji Seima politiķim iedevuši 100 000 eiro kukuli.

Liberāļu kustība ir viena no astoņām politiskajām partijām, kas ir parstāvētas Lietuvas Seimā. Neskatoties uz to, ka valsts līmenī partija darbojas opozīcijā, tieši liberāļu pārstāvis vada valsts galvaspilsētu – Viļņu. Tieši par Viļņas mēru runā kā par vienu no kandidātiem, kas varētu aizvietot Masjuli, kurš nu ir nonācis korupcijas ēnā.

Masjulis Liberāļu kustību vadīja no 2008. gada līdz pat piektdienas rītam. Politiķis pēc vakardienas kratīšanām savās mājās un citās vietās nolēma gan apturēt savu darbību partijā, gan nolikt Seima deputāta mandātu.

"Ja es turpinātu vadīt Liberālo kustību, es kaitētu partijai. Būdams racionāls cilvēks ar veselo saprātu, es pieņēmu šādu lēmumu un ceru, ka tas palīdzēs partijai sagatavoties vēlēšanām un gūt labus panākumus," sacīja Masjulis.

Pēdējie partiju reitingi liecināja par liberāļu popularitātes kāpumu. Tad bija pamats optimismam rezultātu oktobra vēlēšanās uzlabot, pat veidojot nākamo koalīciju. Tādas prognozes bija iespējamas arī premjera partijas popularitātes krituma dēļ.

Pirms kāda laika vairākos korupcijas skandālos bija iesaistīta Lietuvas premjera partija - socialdemokrāti. Un vēlētāji, vismaz spriežot pēc reitingiem, pamanīja gan demisijas, gan politiķu izraidīšanu no partijas rindām. Tāpēc neatkarīgi no izmeklēšanas gaitas un rezultāta liberāļu pozīcijas tagad varētu būt sašķobījušās.

Pagaidām lietā ir aizturēts tikai viens cilvēks – tas ir uzņemējs Kurļanskis. Viņš ir koncerna "MG Baltic" viceprezidents. Viņam arī ir izvirzītas apsūdzības par kukuļošanu. Taču kratīšanas notika arī koncerna prezidenta īpašumos.

Šī uzņēmumu grupa nodarbojas gan ar vairumtirdzniecību, gan mazumtirdzniecību, tai pieder gan loģistikas kampānijas, gan ražotnes, piemēram, alkohola rūpnīcas. Un šī koncerna būvniecības kompānija "Mitnja" vien pirms dažām nedēļām kļuva par vērnieīga NATO bāzes rekonstrukcijas projekta īstenotāju. "Mitnja" pārstāvi paziņoja, ka uzvarēja konkursā un par diviem miljoniem eiro veiks darbus bāzē Šauļos.

"MG Baltic" pieder arī daži mediji, ieskaitot televīzijas kanālu LNK. Un tas - saskaņā ar pēdējiem datiem - ir skatītākais Lietuvas televīzijas kanāls. Koncerns darbojas arī Latvijā, piemēram, vairāki apģērbu zīmolu veikali pieder tieši šai lietuviešu uzņēmumu grupai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti