Koronavīrusa pandēmija ierobežo bērnu vakcināciju

Jaunā koronavīrusa pandēmija ir piespiedusi miljardiem pasaules iedzīvotāju uz ilgāku laiku palikt mājās. Šī iemesla dēļ daudziem vecākiem var nākties atlikt bērnu vakcināciju, kas var izraisīt citu bīstamu infekcijas slimību uzsliesmojumu, brīdinājis ANO Bērnu fonds. Institūcija norāda, ka pandēmija apdraud ne vien daudzu bērnu fizisko, bet arī garīgo veselību.

Koronavīrusa pandēmija ierobežo bērnu vakcinācijuUldis Ķezberis

Vairāk nekā trīs miljardus pasaules iedzīvotāju ir skāruši valdību ieviestie pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumi, kuru nolūks ir apturēt jaunā koronavīrusa izplatīšanos. Cīņā ar nāvējošo vīrusu visnoslogotākie ir mediķi, kuriem ir arvien grūtāk sniegt palīdzību pārējiem pacientiem. Daudzās valstīs jau ir ierobežota veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana.

ANO Bērnu fonds ceturtdien, 26. martā, brīdināja, ka piespiedu palikšana mājās, lai ievērotu sociālās distancēšanās pasākumus, un medicīnas darbinieku fokusēšanās cīņai ar koronavīrusu var likt vecākiem atteikties no savu bērnu vakcinēšanas. Fonds arī pieļauj, ka atsevišķas valstis varētu atlikt masveida vakcinēšanas kampaņas, aizbildinoties ar nepieciešamību ierobežot jaunā koronavīrusa izplatīšanos.

Fondu īpaši satrauc tādas nabadzīgas un karadarbības pārņemtas valstis kā Afganistāna, Sīrija, Pakistāna, Nigērija, Dienvidsudāna, Somālija un Kongo Demokrātiskā Republika. Šajās valstīs bērnu vakcinācija ir ārkārtīgi būtiska, lai ierobežotu tādu bīstamu infekcijas slimību kā masalu, poliomielīta un holēras uzliesmojumu.

Bērnu fonds norāda, ka valstu ieviestie ierobežojumi aviopārvadājumiem un tirdzniecībai ir ievērojami samazinājuši pirmās nepieciešamības medikamentu, tostarp vakcīnu, pieejamību.

ANO Bērnu fonda izpilddirektore Henrieta Forda apgalvo, ka bērni ir koronavīrusa pandēmijas neredzamie upuri. “Mūs uztrauc, ka ne visiem no viņiem ir pieeja ūdenim un ziepēm. Jūs zināt, ka roku mazgāšana ar ziepēm ir kritiski svarīga cīņā ar Covid-19. Bet vai jūs zinājāt, ka 40% jeb trīs miljardiem pasaules iedzīvotāju mājās nav vietas, kur nomazgāt rokas? Mūs satrauc bērnu izglītība. Vairāk nekā 80% no pasaules skolēniem pašlaik neatrodas skolā, jo 156 valstīs ir slēgtas mācību iestādes. Visticamāk, ka vairums no šiem bērniem atgriezīsies skolā, kad situācija uzlabosies. Tomēr no pieredzes zinām, ka paši neaizsargātākie bērni neatgriezīsies skolā, ja viņi ilgāk paliks mājās. Šajā laikā ļoti būtiska ir bērnu garīgā veselība. Bērni nepiedzīvo savas agrīnās dzīves dažus no labākajiem brīžiem – sarunas ar draugiem, mācības klasē un sporta nodarbības. Mēs zinām, ka tas bērnos var radīt trauksmi un radīt izmaiņas viņu uzvedībā,” norāda Forda.

Pasaules Veselības organizācija ziņo, ka 2019. gadā 86% bērnu saņēma vakcīnas, kas viņus aizsargās pret tādām infekcijas slimībām kā poliomielīts, difterija, stingumkrampji, garais klepus un masalas. Imunizācija ik gadu novērš aptuveni trīs miljonu cilvēku nāvi. Diemžēl joprojām ik gadu pasaulē no slimībām, ko varētu novērst ar vakcīnām, mirst aptuveni pusotrs miljons cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti