ĪSUMĀ:
- Eksperti norāda – pagaidām nav vērojams progress Korejas pussalas atbrīvošanai no kodolieročiem.
- Lai iekustinātu situāciju, septembrī Phenjanā atkal tiksies abu Koreju līderi.
- Tramps tviterī par Korejas denuklearizāciju jau ierakstīja: Mēs to paveiksim kopā.
- Bet ASV ārlietu ministrs pirms tam gan pauda - Ziemeļkorejai priekšā ir „milzīgs” darbs.
Kims Čenuns atkārtoti paudis apņēmību denuklearizēt pussalu, kā arī ticību ASV prezidentam Donaldam Trampam, ka to izdosies izdarīt. Kamēr Tramps Ziemeļkorejas līderi cildina, ASV ārlietu ministra vēstījums ir citāds.
Ir pagājuši gandrīz trīs mēneši kopš Donalda Trampa un Kima Čenuna samita, kad amatā esošs ASV prezidents pirmo reizi vēsturē tikās ar Ziemeļkorejas līderi. Toreiz Kims pauda apņēmību panākt Korejas pussalas denuklearizāciju jeb atbrīvošanu no kodolieročiem. Tomēr nekādu konkrētu solījumu un vienošanās par detaļām nebija, un daļa ekspertu norāda, ka pagaidām nav novērojams būtisks progress minētā mērķa sasniegšanai.
Lai raudzītu iekustināt procesu, apspriest praktiskos soļus, kā arī turpinātu uzlabot Phenjanas un Seulas attiecības, šomēnes Kims tiksies ar Dienvidkorejas prezidentu Munu Džēinu.
18. līdz 20. septembrim paredzētais samits notiks Ziemeļkorejas galvaspilsētā Phenjanā, un šī būs jau trešā abu Koreju līderu tikšanās šogad.
Par nākamā samita datumiem paziņoja Seula pēc Dienvidkorejas delegācijas viesošanās Phenjanā, kur tā tikās arī Kimu, un viņam nodeva vēstuli no Muna.
“Kims Čenuns pauda stingru apņēmību attiecībā uz Korejas pussalas pilnīgu denuklearizāciju, kā arī nodomu cieši sastrādāties ne tikai ar Dienvidkoreju, bet arī ar Savienotajām Valstīm, lai panāktu šo mērķi. Kims arī pauda, ka viņa ticība prezidentam Trampam saglabājas nemainīga,” sacīja Dienvidkorejas prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Čuns Eijuns.
Čuns arī piebilda, ka Kims gribot pilnībā atbrīvot Korejas pussalu no kodolieročiem, pirms noslēgsies Trampa pirmais termiņš ASV prezidenta amatā, proti, līdz 2021. gadam.
Tramps ceturtdien patiecās Kimam par viņam veltītajiem labajiem vārdiem. „Mēs to paveiksim kopā!” - tviterī paziņoja ASV prezidents.
Vienlaikus par ārlietām atbildīgais ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo neilgi pirms tam savos izteikumos bija krietni vien piezemētāks. Vizītes laikā Indijā viņš teica, ka Ziemeļkorejai joprojām priekšā ir „milzīgs” darbs, lai izpildītu Kima paustās apņemšanās par atbrīvošanos no kodolieročiem.
KOTEKSTS:
Pirms mēneša mediju rīcībā nonāca konfidenciāls ziņojums ANO Drošības padomei, kurā teikts, ka Ziemeļkoreja turpina savu kodolieroču un raķešu programmu, kā arī aktīvi apiet pret to noteikto starptautisko sankciju režīmu.
Kopš 2006.gada Phenjana īstenojusi sešus kodolizmēģinājumus, pēdējo no tiem pērn septembrī. Pagājušajā gadā situācija par Korejas pussalu strauji eskalējās, Trampam un Kimam vienam otram draudot ar bruņotu konfliktu, vienlaikus Vašingtona panāca vēl stingrāku starptautisko sankciju ieviešanu pret Phenjanu, kurām piekrita arī Ķīna un Krievija. Šis gads, īpaši kopš ziemas olimpiskajām spēlēm Dienvidkorejā, savukārt aizvadīts diplomātiskā atkušņa zīmē.