Korejas pussalas līderi vienojas noslēgt miera līgumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Panmundžomas pamiera ciematā tikušies Dienvidkorejas un Ziemeļkorejas līderi Muns Džēins un Kims Čenuns. Vēsturisko notikumu viņi sāka ar sarokošanos pāri abu valstu robežai. Tāpat abas valstis jau šogad centīsies noslēgt miera līgumu, ar kuru oficiāli tiktu izbeigts Korejas karš.

Kims Čenuns uz brīdi pārkāpa demarkācijas līniju un kļuva par pirmo savas valsts vadītāju, kurš ieradies kaimiņvalstī pēc 1953.gadā noslēgtā pamiera. Abi līderi arī neilgu brīdi uzkavējās Ziemeļkorejas teritorijā, bet vēlāk devās uz samita norises vietu – Miera namu Panmundžomas pamiera ciematā.

Britu raidsabiedrība BBC abu Korejas pussalas valstu līderi parakstījuši deklarāciju, kurā

paziņots par miera ēras sākumu un par atbrīvošanos no atomieročiem Korejas pussalā.

Pēc sarunām, kas notika no rīta, un pārtraukuma Korejas pussalas valstu līderi nolēma aprunāties divatā un devās pastaigā. Saruna, kas notika attālu no žurnālistiem un apsargiem, ilga gandrīz stundu.

Ziemeļkorejas oficiālā ziņu aģentūra iepriekš ziņoja, ka Kims vaļsirdīgi apspriedīs visus radušos jautājumus, lai uzlabotu abu Koreju attiecības un sasniegtu mieru, labklājību un abu valstu atkalapvienošanos. Savukārt oficiālā Seula pauda vēlmi apspriest Ziemeļkorejas kodolatbruņošanos un stabila miera nodrošināšanu pussalā.

Viens no samita mērķiem ir arī sagatavot jūnijā gaidāmo Kima Čenuna tikšanos ar Amerikas Savienoto Valstu prezidentu Donaldu Trampu.

KONTEKSTS:

Nepilnu nedēļu pirms abu Korejas pussalas valstu līderu tikšanās Kims Čenuns paziņoja, ka Phenjana vairs neveiks kodolizmēģinājumus un starpkontinentālo raķešu izmēģinājumus. Kims solījis slēgt arī kodolizmēģinājumu poligonu, un šis rīkojums stājies spēkā nekavējoties.

Kodolizmēģinājumu dēļ Ziemeļkoreja ir pakļauta stingrām ANO Drošības padomes, Eiropas Savienības, ASV, Dienvidkorejas un citu valstu sankcijām. 

Tāpat pašlaik tiek gatavots ASV prezidenta Donalda Trampa un Kima samits, kas, visticamāk, notiks jūnijā. Iespējams, tikšanās tiks sarīkota Mongolijas galvaspilsētā Ulanbatorā. Tā varētu būt piemērota vieta gan tādēļ, ka Mongolija ir zināma ar savu neitralitāti, gan tādēļ, ka Ziemeļkorejas līdera vecā lidmašīna nevarētu krietni tālāk aizlidot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti