Pusdiena

Pusdiena 15.09.2017

Pusdiena

Pusdiena 16.09.2017

Korejas pussalā žvadzina ieročus; pasaulē Phenjanas rīcību dēvē par ārprātīgu

Korejas pussalā žvadzina ieročus; pasaulē Phenjanas rīcību dēvē par ārprātīgu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pēc tam, kad Ziemeļkoreja jau otro reizi izšāvusi ballistisko raķeti pāri Japānai, ANO Drošības padome nolēma piektdien, 15.septembrī, pulcēties uz ārkārtas sanāksmi. Japāna Ziemeļkorejas rīcību nosodījusi kā „ārprātīgu”, ASV prasa Ķīnai darīt vairāk Phenjanas savaldīšanai, bet NATO aicina uz „globālu atbildi”.

Tāpat kā Ziemeļkorejas augusta nogalē izšautā raķete pāri Japānai, arī piektdien tā pārlidoja Japānas ziemeļu salu Hokaido. Aplēses liecina, ka tā bija vidēja darbības rādiusa ballistiskā raķete. Taču šoreiz gan bija lielāks tās maksimālais augstums – aptuveni 770 kilometri, gan nolidotais attālums – 3700 kilometrus, beigās nokrītot Klusajā okeānā.

Phenjana izšāvusi raķeti tikai dažas dienas pēc tam, kad ANO Drošības padome vienbalsīgi apstiprināja jaunas sankcijas pret Ziemeļkoreju par tās septembra sākumā īstenoto ūdeņraža bumbas izmēģinājumu. Tas bija jau sestais kodolizmēģinājums kopš 2006.gada, un, kā izskatās, līdz šim spēcīgākais.

Tāpat šonedēļ Ziemeļkoreja, turpinot nepiekāpīgo retoriku, draudēja „nogremdēt Japānu un Ameriku pārvērst pelnos”. Phenjana uzstāj, ka tai kodolprogramma nepieciešama izdzīvošanai.

Pēc pēdējā raķetes izmēģinājuma Japānas premjers Sindzo Abe Ziemeļkorejas rīcību asi nosodīja kā „bīstami provokatīvu”, uzverot, ka Tokija to nepacietīs: „Mēs nevaram paciest, ka Ziemeļkoreja atkārto šādu bezatbildīgu rīcību un pārkāpj starptautiskās sabiedrības stingro un vienoto apņēmību panākt mieru, kā tas parādīts ar ANO rezolūcijām.

Ziemeļkorejai nav gaišas nākotnes, ja tā turpinās šo ceļu. Mums ir jāliek Ziemeļkorejai to saprast.”

Phenjanu nosodīja arī ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons, īpaši aicinot Ķīnu – Ziemeļkorejas galveno ekonomisko partneri – darīt vairāk un izdarīt spiedienu. Pēc ASV un Japānas pieprasījuma uz ārkārtas sanāksmi tiksies ANO Drošības padome.

Ķīna nosodīja Ziemeļkorejas rīcību, norādot, ka tā „iebilst”, un aicināja ievērot savaldību. Tomēr Ķīna neieņem centrālo konflikta risinātāja lomu un no atbildības izvairās. Savukārt Krievija, kaut arī atzinusi šo izmēģinājumu par nelegālu, Vašingtonas agresīvo retoriku nosaukusi par nožēlojamu. Eksperti uzskata, ka Ziemeļkoreja sēdīsies pie sarunu galda tikai tad, kad ASV to sāks uztvert par sev līdzvērtīgu spēku.

“Šis raķešu izmēģinājums ir vardarbīgs protests pret jaunākajām ANO Drošības padomes sankcijām. Ziemeļkoreja grib parādīt, ka tiem ir spējas izšaut uz ASV teritoriju Guamu. Tā, visticamāk, ir stratēģiska rīcība – Ziemeļkoreja vēlas sarunāties ar ASV vienā līmenī, iegūstot kodolvalsts statusu. Tāpēc viņi tieksies uz lielākiem raķešu lidojuma attālumiem,” Ziemeļkorejas studiju universitātes profesors Jans Mudžins.

Savukārt Dienvidkoreja uz Phenjanas izšauto raķeti dažu minūšu laikā atbildēja, izšaujot divas ballistiskās raķetes jūrā, simulējot uzbrukumu Ziemeļkorejai.

Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins sasauca nacionālās drošības padomes ārkārtas sēdi, kur paziņoja, ka dialogs ar Ziemeļkoreju „šādā situācijā nav iespējams”.

“Ziemeļkoreju sagaida vēl stingrākas sankcijas un starptautiskās sabiedrības spiediens, kas piespiedīs valsti doties uz dialoga ceļa,” paziņoja Muns Džēins.

Bet NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs Phenjanas rīcību nosodīja kā „vēl vienu bezatbildīgu ANO rezolūciju pārkāpumu”, kas ir „nozīmīgs drauds starptautiskajam mieram un drošībai un prasa globālu atbildi”. Stoltenbergs piektdien aicinājis sniegt globālu atbildi šim Ziemeļkorejas solim.

Vienlaikus Japānas aizsardzības ministrs Icunori Onodera piektdien pauda uzskatu, ka Ziemeļkoreja piektdien raķeti pāri Japānai izšāva ar domu par Guamu. Tā ir ASV piederoša sala Klusajā okeānā, pret ko Kima Čenuna vadītā Ziemeļkoreja draudus izteica iepriekš šovasar. Onodera norādīja, ka Phenjanas piektdien izšautā raķete nolidoja 3700 kilometrus, kas ir pietiekami, lai sasniegtu no Ziemeļkorejas 3400 kilometru attālumā esošo Guamu.

Pēdējos mēnešos Ziemeļkoreja raķešu izmēģinājumus veikusi krietni biežāk. Eksperti norāda, ka tas liecina par strauju kodolprogrammas attīstības tempu un katrs izmēģinājums pietuvina valsti tās mērķim – radīt kodolgalviņu, ar ko iespējams aprīkot starpkontinentālo raķeti, kas apdraudētu arī ASV štatus. Analītiķi ir pārliecināti, ka Phenjana neapturēs izmēģinājumus, līdz mērķis būs sasniegts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti