Kopenhāgenā apšaude kafejnīcā; karikatūrists Laršs Vilks nav cietis

Kopenhāgenā kafejnīcā, kur notikušas sarunas par vārda brīvību ar zviedru mākslinieka Larša Vilka piedalīšanos, izcēlusies apšaude, ziņo  „Associated Press”, atsaucoties uz Dānijas policijas informāciju. Uzbrukumā sašauti trīs policisti, viens no viņiem no gūtajām traumām  miris.

 

Kanāls TV2 ziņo, ka izšautas vismaz 30 lodes. Vismaz divi cilvēki, viens no tiem policijas formā, aizgādāti prom uz nestuvēm. Policija informēja, ka apšaudē kafejnīcā "Krudttoenden", kur notika pasākums par islāmu un vārda brīvību, gājis bojā 40 gadus vecs vīrietis.

Zviedrijas radio ziņo, ka bojāgājušais ir  Dānijas pilsonis.

Pasākumā piedalījās arī Francijas vēstnieks Danijā Fransuā Zemerajs, kurš sacīja, ka "uzbrukuma mērķis bija tāds pats kā "Charlie Hebdo"", atgādinot par islāmistu janvārī sarīkoto uzbrukumu satīriskā Francijas nedēļas laikraksta redakcijā Parīzē, kurā gāja bojā 12 cilvēki.

Viņš norādīja, ka uzbrukuma, kuru Francijas varas iestādes jau nodēvējušas par teroraktu, izpildītājiem neizdevās iekļūt ēkā, lai atkārtotu "Charlie Hebdo" slaktiņu. Viņš teica, ka policija informē - bijuši vismaz 200 šāvieni.

Ziņu kanāls "Al Jazeera" norādīja, ka arī Dānijas policija uzbrukumu traktē kā teroraktu. Britu raidsabiedrības BBC rīcībā esošā informācija liecina, ka uzbrucēji izmantoja automātu "AK-47".

Kafejnīca atrodas Kopenhāgenas ziemeļu daļā un ir slavena ar saviem džeza koncertiem. Kad atskanēja šāvieni tajā notika pasākums ar nosaukumu "Māksla, zaimošana un izteikšanās brīvība".

Latviešu izcelsmes 68 gadus vecais zviedru mākslinieks Laršs Vilks arī bijis kafejnīcā, bet nav cietis. Viņš jau 2007.gadā saņēmis nāves draudus pēc pravietim Muhamedam veltītu satīrisku karikatūru publicēšanas Zviedrijas reģionālajā laikrakstā.

Pēc uzbrukumiem "Charlie Hebdo" Vilks atzina, ka arvien mazāk organizācijas aicina viņu uzstāties ar lekcijām, bažījoties par pasākuma drošību.

Laršs Vilks. Foto: REUTERS, TT NEWS AGENCY

Pagaidām nav informācijas par šāvējiem, daži avoti ziņo, ka uguni atklājuši divi cilvēki melnās maskās, citi apgalvo, ka bijis viens šāvējs. Šobrīd vēl nav izdevies nevienu aizdomīgu personu aizturēt. Paziņojumā policija norādīja, ka meklē apšaudes sarīkotājus, kas pēc apšaudes aizbraukuši tumšas krāsas automašīnā "Volkswagen Polo". Uz ceļiem, kas ved ārā no Kopenhāgenas, izvietoti policijas posteņi.

Vēlāk policija paziņoja, uzbrukumā bija viens šāvējs. "Sākotnējā iztaujāšana liecina, ka bija tikai viens likumpārkāpējs," teikts policijas paziņojumā.

Policija arī publicēja izplūdušu fotogrāfiju, kurā redzams aizdomās turētais tumšās drēbēs un ar šalli aizsegtu seju. Viņam rokās bija tumša soma. Viņš esot 25-30 gadus vecs, apmēram 1,85 metrus garš un atlētiskas miesas būves vīrietis.

Aculiecinieki stāsta, ka uzbrucēji uzbrukuma laikā izklieguši saukļus arābu valodā.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs tviterī raksta: „Briesmīgs uzbrukums vārda brīvībai Kopenhāgenā, izsakām līdzjūtību visiem cietušajiem. Mums ir jāturpina centieni, lai apkarotu terorismu visur.”

Ministrs sazinājies arī ar savu Dānijas kolēģi Martinu Lidegārdu, izsakot atbalstu un līdzjūtību saistībā ar traģiskajiem notikumiem Kopenhāgenā.

Saskaņā ar Dānijas premjerministres Helles Torningas-Šmitas teikto, apšaude "izskatās plānota un apstākļi liek domāt, ka tas bija terorisms”, un tagad teroristu meklēšanas un aizturēšanas operācijā jau iesaistītas ne vien Dānijas un Zviedrijas, bet arī Vācijas spēka struktūras.

BBC publiskots audio ieraksts no sanāksmes ataino mirkli, kad sākusies apšaude.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti