Konservatīvās partijas deputāti pieprasa Mejai atteikties no sarunām ar opozīciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vairāki ietekmīgi Lielbritānijas Konservatīvās partijas deputāti pieprasījuši premjerministrei Terēzai Mejai atteikties no turpmākām sarunām ar opozīcijā esošajiem leiboristiem. Vēl lielāka kavēšanās ar ''Brexit'' jeb breksita vienošanās kompromisa meklēšanu draud sašķelt Konservatīvo partiju un apdraud arī pašas premjerministres pozīcijas. ASV investīciju banka "JPMorgan" prognozē, ka Mejas atrašanās amatā pēc jūnija ir maz ticama.

Konservatīvās partijas deputāti pieprasa Mejai atteikties no sarunām ar opozīciju
00:00 / 01:17
Lejuplādēt

Pēc nedaudz vairāk kā mēneša būs apritējuši trīs gadi, kopš Lielbritānijas vēlētāji referendumā nobalsoja par izstāšanos no Eiropas Savienības. Taču joprojām valsts politiskie līderi tā arī nav spējuši vienoties par to, kā un kad šim procesam būtu jānotiek. Uz šo nedēļu tika liktas lielas cerības, valdošajai Konservatīvo partijai un opozīcijā esošajiem leiboristiem cenšoties panākt kompromisu.

Taču tagad kļuvis zināms, ka vairāki ietekmīgi Konservatīvās partijas politiķi ir nosūtījuši vēstuli premjerministrei Terēzai Mejai, pieprasot izstāties no sarunām ar leiboristiem un nepiekrist viņu piedāvājumam atbalstīt turpmāku dalību Eiropas Savienības vienotajā muitas zonā.

Vēstules autori norāda, ka, piekrītot šādām prasībām, tiktu zaudēts lojālais partijas atbalstītāju vidusslānis, pati partija tiktu sašķelta, bet nākamajam partijas līderim tiktu atstāts neapskaužams mantojums.

Starp vēstules parakstītājiem ir tādi ietekmīgi konservatīvo politiķi, kā bijušais ārlietu ministrs Boriss Džonsons, pagājušajā mēnesī atlaistais aizsardzības ministrs Gevins Viljamsons un citi.

Pati premjerministre gan ir iepriekš noraidījusi iespēju palikt vienotā muitas zonā ar Eiropas Savienību, un arī leiboristu līderis Džeremijs Korbins ir izteicies, ka valdības vadītāja no savām sarkanajām līnijām līdzšinējās sarunās nav atkāpusies. Mejas breksita sarunvedējs Olijs Robertsons šajās dienās plāno ierasties Briselē, lai runātu par iespējamām izmaiņām politiskajā deklarācijā par turpmākajām attiecībām ar Eiropas Savienību. Brisele ir paudusi gatavību šādas izmaiņas veikt, taču svarīgi ir zināt, ko tieši Lielbritānija vēlas mainīt.

Ar katru dienu spiediens uz Terēzu Meju pieaug, neapmierinātajiem politiķiem pieprasot lielāku konkrētību par to, kad viņa plāno savu amatu atstāt. Meja ir solījusi to darīt gadījumā, ja parlaments apstiprinātu viņas piedāvāto vienošanos. Tuvojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām, kas britiem tomēr būs jārīko, šī neskaidrība ir atstājusi milzīgu iespaidu uz visas Konservatīvās partijas popularitāti.

Aptaujas liecina, ka Konservatīvie pašlaik ierindotos vien trešajā līdz piektajā vietā, pamatīgi zaudējot gan Naidžela Farāža Breksita partijai, gan leiboristiem un saņemot gandrīz vienādu balsu skaitu ar breksita pretiniekiem no Liberāldemokrātiem, Zaļajiem un neatkarīgās grupas "Change UK".

Kā prognozē ASV investīciju banka "JPMorgan", ir grūti iedomāties, ka britu premjerministre Terēza Meja savu posteni varētu saglabāt arī pēc jūnija. Lai arī Mejas izdzīvošanas spējas līdz šim esot bijušas apbrīnojamas, pēc bankas analītiķa Malkolma Barra domām, premjeres valdīšanas laiks tuvojas izskaņai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti