Konflikts Austrumukrainā prasījis jau vairāk nekā 4000 dzīvību

Kopš aprīļa, kad Austrumukrainā sākās armijas kaujas ar prokrieviskajiem separātistiem, gājuši bojā vairāk nekā 4300 cilvēki, ziņo raidsabiedrība BBC, atsaucoties uz ANO cilvēktiesību misijas ziņojumu.  

Pat pamiera laikā – no 6.septembra līdz 18.novembrim - Donbasā gājuši bojā 957 cilvēki jeb 13 bojāgājušie ik dienu. Un vēl vairāk nekā 9900 guvuši ievainojumus, apgalvo ziņojuma autori.

„Upuru skaits turpina pieaugt. Civiliedzīvotāji, tai skaitā sievietes, bērni, minoritātes un mazaizsargātie turpina ciest no sekām Ukrainas politiskā strupceļa dēļ,” pauda ANO augstais cilvēktiesību komisārs Zeids Raads al Huseins.

Ieskaitot 298 cilvēkus, kas jūlijā  gājuši bojā Malaizijas aviolīniju reisa MH17 katastrofā Ukrainā, kopējais bojāgājušo skaits kopš aprīļa vidus sasniedzis 4317 cilvēkus.

Gandrīz 1200 nogalināto ir Ukrainas karavīri. Vairāk nekā 1700 nogalināto ir civiliedzīvotāji - ieskaitot 22 bērnus - un nemiernieki Doņeckā, bet 850 civiliedzīvotāji - ieskaitot 14 bērnus - un nemiernieki Luganskā.

"Šis ir konservatīvs aprēķins," teikts ANO ziņojumā, piebilstot, ka "īstais upuru skaits varētu būt daudz lielāks".

Pārvietoto personu skaits Ukrainā pieauga no 275 489 septembra vidū līdz 466 829 19.novembrī. Vēl 459 33 cilvēki ir pametuši Ukrainu, no tiem 387 355 devās uz Krieviju.

ANO ziņojumā arī norāda uz smagiem cilvēktiesību pārkāpumiem abās konflikta iesaistītajās pusēs.

ANO ir konstatējusi ārzemju kaujinieku, tai skaitā Krievijas karavīru ienākšanu Ukrainas teritorijā, kā arī nozīmīgus cilvēktiesību pārkāpumus konflikta skartajos reģionos: spīdzināšanu, nelikumīgu aizturēšanu, slepkavības, piespiedu darbu un seksuālo vardarbību.

Ukrainas austrumos Doņeckas apgabalā trešdienas pēcpusdienā tika apšaudīta Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) novērotāju autokolonna, ceturtdien paziņoja EDSO novērotāju misija Ukrainā.

Apšaude notikusi pie Marjinkas pilsētas, un to sarīkojis cilvēks militārā uniformā ar ķiveri.

EDSO kolonna, kurā bija divi automobiļi, trešdien pulksten 12:38 brauca uz austrumiem no Kurahovas pilsētas Doņeckas virzienā.

Marjinkā tai pa priekšu brauca autokortežs, kurā bija divas personas militārās uniformās ar ķiverēm. Viens no šiem cilvēkiem piecēlās un raidīja divus šāvienus EDSO kolonnas virzienā. Lodes trāpīja zemē aptuveni divus metrus no EDSO kolonnas otrās mašīnas. EDSO misijas darbinieki šajā mašīnā dzirdēja asas skaņas, kuras radīja pret mašīnu atsitušies ložu vai ceļa seguma fragmenti.

EDSO novērotāju misijas pārstāvji uzreiz atstāja šo rajonu drošības apsvērumu dēļ.    

Tikmēr Ukrainas prezidents Petro Porošenko paziņojis, ka izdarīs visu iespējamo, lai nepieļautu Donbasā Piedņestras scenārija atkārtošanos, vēsta aģentūra „Unian”, atsaucoties uz prezidenta preses dienestu.   

Porošenko arī uzsvēris, ka ir ļoti svarīgi panākt, lai tiktu ievērotas Minskā panāktās vienošanās – ne tikai nekavējoties pārtraukt uguni, bet arī atbrīvot ķīlniekus un uzsāktu politisko dialogu, kas ļaus sarīkot Donbasā brīvas vēlēšanās saskaņā ar Ukrainas likumiem.    

Jau ziņots, ka pēc ilgiem iedzīvotāju protestiem februārī gāzts prezidenta Viktora Janukoviča režīms, Janukovičs aizbēga uz Krieviju, bet Maskava, izmantojot politisko nestabilitāti, martā anektēja Krimu un sāka destabilizēt situāciju Donbasā, kur separātisti izveidoja pašpasludinātās Doņeckas un Luhanskas tautas republikas. Rietumvalstis un Ukraina vaino Krieviju separātistu atbalstīšanā, bet Maskava to noliedz.  Aprīlī Kijeva uzsāka pret kaujiniekiem pretterorisma operāciju. 20.septembrī Minskā panākta vienošanās par pamieru, taču sadursmes turpinās, un novembrī separātisti Doņeckā pat sarīkojuši neatzītas vēlēšanās.    

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti