ĪSUMĀ:
- Demokrātu prezidenta amata kandidāts Baidens par viceprezidenti izvēlējās Kamalu Harisu.
- Sākumā viņa bija viena no vadošajiem pretendentiem uz demokrātu nomināciju prezidenta amatam.
- Taču decembrī viņa no turpmākās kampaņas izstājās, aicinot atbalstīt Baidenu.
- Vēl pērn vasarā Harisa vērsās pret Baidenu par viņa idejām rasisma jautājumos.
- ABC komentētājs: Harisa nāk no citas paaudzes, viņa kļūs par demokrātu līderi.
- Tramps par Harisu: Viņa ir persona, kas ir stāstījusi daudz nepatiesu stāstu.
- Aptaujas: Baidens Trampu apsteidz aptuveni par 6% līdz 10% balsu.
Taču pirms tam Baidenam un Harisai vēl jāuzvar pašreizējais prezidents Donalds Tramps, kurš novembrī centīsies panākt savu pārvēlēšanu uz otro pilnvaru termiņu.
Jūlija vidū ASV Viskonsinas štata Milvokī pilsētā bija jānotiek ASV Demokrātu Partijas nacionālajam konventam. Šis pasākums ir nozīmīgs ar to, ka tajā oficiāli tiek apstiprināts partijas kandidāts gaidāmajām Savienoto Valstu prezidenta vēlēšanām.
Taču jūlija konvents koronavīrusa epidēmijas dēļ ir pārcelts uz nākamās nedēļas pirmo pusi, turklāt arī visa intriga par demokrātu prezidenta amata kandidātu jau sen kā ir zudusi.
Bijušā ASV viceprezidenta Džo Baidena apstiprināšana šajā amatā ir vairs tikai formalitāte.
Taču jau vairākus mēnešus saglabājās kāda cita intriga. Proti, ko Džo Baidens izvēlēsies par savu viceprezidenta amata kandidātu. Jau kādu laiku Baidens neslēpa, ka tā būs sieviete. Līdz ar to bija jautājums – kura? Par vienu no reālākajām pretendentēm sākotnēji tika minēta viena no prezidenta amata kandidātēm Elizabete Vorena, taču pēc afroamerikāņu tiesību jautājuma aktualizēšanās kļuva skaidrs, ka kandidāte, visticamāk, būs citas ādas krāsas sieviete.
Starp pretendentēm tika minēta bijusī ASV Valsts sekretāre Sjūzena Raisa, kā arī vēl viena prezidenta amata kandidāte Kamala Harisa. Priekšvēlēšanu cīņas sākumposmā viņa pat atradās starp vadošajiem pretendentiem uz demokrātu nomināciju, taču decembrī no turpmākās kampaņas izstājās.
Jūnijā pēc plašajiem protestiem pret policijas vardarbību un par melnādaino amerikāņu tiesībām, senatore Kamala Harisa kā bijusī Kalifornijas štata ģenerālprokurore atkal nonāca uzmanības centrā.
Iespējams, ka tieši šis aspekts ir pamudinājis Džo Baidenu par savu viceprezidenta amata kandidāti izvēlēties tieši Kamalu Harisu.
Par savu lēmumu Baidens paziņojis tviterī, nosaucot Harisu par bezbailīgu cīnītāju.
Daudziem šī izvēle ir likusies dīvaina, ņemot vērā to, ka vēl pagājušā gada vasarā demokrātu partijas prezidenta amata kandidātu debatēs Kamala Harisa visai nesaudzīgi vērsās pret Baidenu par viņa savulaik paustajām idejām tieši rasisma jautājumos.
“Es neuzskatu, ka jūs esat rasists. Un es piekrītu jums, kad jūs aicināt meklēt kopēju viedokli. Taču man bija ļoti sāpīgi dzirdēt, ka jūs runājat par divu ASV senatoru, kuri savu karjeru un reputāciju ir būvējuši uz rasu segregāciju šajā valstī, reputāciju. Jūs ar šiem cilvēkiem sadarbojāties, iestājoties pret federālo finansējumu skolu autobusiem. Ziniet, Kalifornijā bija kāda meitene, kas tika uzskatīta par otrās šķiras personu, kas jāintegrē valsts skolās un kas uz skolu ar autobusu tika vesta katru dienu. Tā meitene biju es. Šajā jautājumā demokrātu vidū nevar būt nekādu intelektuālo debašu. Mums šis jautājums ir jāuztver nopietni,” toreiz pauda Kamala Harisa.
Šie izteikumi toreiz lika Baidenam taisnoties par to, kāds tad ir patiesībā bijis viņa viedoklis. Pēc izstāšanās no priekšvēlēšanu cīņas Kamala Harisa visai drīz arī aicināja savus atbalstītājus turpmāk atbalstīt tieši Džo Baidena kandidatūru, un abi ne reizi vien piedalījās kopīgos kampaņas pasākumos.
Kā norāda raidsabiedrības ABC komentētājs Džordžs Stefanopuls, par spīti attiecību normalizācijai Baidenu, visticamāk, ļoti ilgi ir mākušas šaubas.
Taču šis lēmums jebkurā gadījumā ir vēsturisks, tostarp visas Demokrātu partijas nākotnei.
“Visa šī procesa laikā Džo Baidena galvenais jautājums bija – vai es varēšu uzticēties Kamalai Harisai? Vai viņa būs laba partnere Ovālajā ofisā? Vai man būs visu laiku jāatskatās, vai arī mani no aizmugures visu laiku vēros un aizsargās viceprezidents? Acīmredzot, viņš ir sapratis, ka varēs sastrādāties. Bet, runājot par vēsturiskajām izvēlēm, viņa nav tikai pirmā melnādainā sieviete, kas pretendē uz šo amatu. Viņa automātiski kļūst par Demokrātiskās partijas nākotni, ja Džo Baidens uzvar. Demokrātu vadošajiem kandidātiem Džo Baidenam un Bērnijam Sandersam ir attiecīgi 77 un 78 gadi.
Kamala Harisa nāk no citas paaudzes, un viņa automātiski kļūst par šīs paaudzes demokrātu līderi,” skaidroja Džordžs Stefonopols.
Kļūšana par nākamo demokrātu līderi faktiski nozīmētu to, ka Kamala Harisa tiek gatavota jau 2024. un 2028. gada prezidenta vēlēšanām. Un tas savukārt nozīmētu, ka potenciāli nākotnē viņa varētu kļūt arī par pirmo sievieti ASV prezidenta krēslā, turklāt sievieti, kurai abi vecāki ir imigranti – no Jamaikas un Indijas.
Taču pirms kalt tālejošus plānus, Džo Baidena un Kamalas Harisas komandai ir jāuzvar pašreizējais ASV prezidents Donalds Tramps un viņa viceprezidents Maiks Penss. Neilgi pēc Baidena paziņojuma Tramps paudis arī savu viedokli par šo izvēli.
“Viņa ir persona, kas ir stāstījusi daudz nepatiesu stāstu. Viņa aktīvi iestājas par nodokļu celšanu, viņa vēlas samazināt finansējumu mūsu bruņotajiem spēkiem tādā apmērā, kādam ir grūti noticēt,” paziņoja Tramps.
“Viņa ir pret slānekļa gāzes iegūšanu un pret naftas produktiem. Kā viņa iedomājas doties uz Pensilvāniju, Oklahomu, Ohaio vai lielisko Teksasas štatu? Viņa iestājas par medicīnas aprūpes sistēmas socializēšanu – jūs zaudēsit savus veselības aprūpes plānus, savus ārstus. 180 miljoniem amerikāņu tiktu atņemti viņu veselības apdrošināšanas plāni. Pašā sākumā viņa bija mana “pirmā drafta izvēle”, un redzēsim, kā tas nostrādās. Viņai ļoti slikti gāja priekšvēlēšanās, tāpēc es biju diezgan pārsteigts, ka Baidens viņu izvēlējās. Es viņu jau ilgi vēroju, jo viņa bija ārkārtīgi nejauka pret tagadējo augstākās tiesas tiesnesi Kavano. Es to tik drīz neaizmirsīšu. Viņai slikti gāja priekšvēlēšanās, un tagad viņa ir izvēlēta – redzēsim, kā tas strādās,” sacīja Tramps.
Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka pašlaik lielākas izredzes uzvarēt ir Demokrātam Baidenam, kurš Donaldu Trampu apsteidz aptuveni par sešiem līdz 10 procentiem balsu.
Pagaidām gan vēl ir pāragri prognozēt, kā šīs izredzes palielinās vai samazinās Kamalas Harisas izraudzīšanās par nākamās viceprezidentes amata kandidāti.