Pusdiena

Skotijas parlaments iestājas pret «Brexit»

Pusdiena

Pusdiena 09.02.2017

Kolumbijas valdība sāk miera sarunas ar pēdējo aktīvo nemiernieku grupējumu

Kolumbijas valdība sāks miera sarunas ar pēdējo nemiernieku grupējumu

Kolumbijas valdība trešdien, 8.februārī, sāk miera sarunas ar pēdējo vēl aktīvo kreiso nemiernieku grupējumu, lai izbeigtu vairāk nekā 50 gadus ilgušo konfliktu, kas prasījis vismaz 250 tūkstošu cilvēku dzīvības.

Kolumbijas valdības sarunas ar otru lielāko kreiso partizānu grupējumu – „Nacionālās atbrīvošanas armiju” – sākas dažus mēnešus pēc galīgās miera vienošanās noslēgšanas ar valsts lielāko partizānu nemiernieku grupējumu „Kolumbijas Revolucionārie bruņotie spēki” jeb FARC. Par to Kolumbijas prezidents Huans Manuels Santoss 2016.gada rudenī saņēma Nobela miera prēmiju.

Bruņotais konflikts Kolumbijā ildzis kopš pagājušā gadsimta 60.gadiem un prasījis vairāk nekā 260 tūkstoš cilvēku dzīvības.

Tomēr, kaut FARC piekrita nolikt ieročus, otrs lielākais un Kolumbijā pēdējais kreiso partizānu grupējums „Nacionālā atbrīvošanas armija” turpināja savas aktivitātes. Tas dibināts 1964.gadā, iedvesmojoties no Kubas revolūcijas, un grupējums kā savu mērķi izvirzīja cīņu pret netaisnīgo zemes un bagātību sadalījumu Kolumbijā.

Tomēr tagad Kolumbijas valdība beidzot sākusi oficiālas miera sarunas arī ar šo grupējumu. Trešdien, 8.februārī, paredzēta sarunu pirmā kārtā. Tās notiek neitrālā teritorijā – kaimiņvalsts Ekvadoras galvaspilsētā Kito.

Kolumbijas valdība ar grupējumu vairāk nekā trīs gadus rīkoja provizoriskas sarunas pirms oficiālu sarunu uzsākšanas. Pēdējais šķērslis to uzsākšanai tika noņemts pagājušajā nedēļā, kad grupējums „Nacionālā atbrīvošanas armija” no gūsta atbrīvoja kolumbiešu bijušo kongresemeni Odinu Sančesu.

Tomēr nav gaidāms, ka rezultāti šajās sarunās tiks panākti uzreiz. Piemēram, ar FARC tās ilga četrus gadus.

Abu pušu pārstāvji sarunu oficiālajā atklāšanas ceremonijā Ekvadorā bija vienisprātis, ka šī ir svarīga iespēja Kolumbijai panākt mieru.

Kopīgā preses konferencē Kolumbijas valdības delegācijas vadītājs Huans Kamilo Restrepo norādīja, ka miera vienošanās panākšanā ar “Nacionālo atbrīvošanas armiju” valdība balstīsies uz pieredzi, kas gūta iepriekš sarunās ar FARC.

“Vēlos izmantot šo iespēju, lai aicinātu “Nacionālo atbrīvošanas armiju” šodien sniegt labākās ziņas kolumbiešiem, publiski atsakoties no nolaupīšanām. Tas nav pieņemami jebkādā gadījumā – ne humānā, ne ētiskā, ne politiskā. Nolaupīšanas ir bijušas, ir un būs neattaisnojamas,” sacīja Restrepo.

Savukārt grupējuma „Nacionālā atbrīvošanas armija” galvenais sarunvedis Pablo Beltrams aicināja abas puses balstīties uz punktiem, kas tās vieno, un domstarpības atstāt malā. Viņš uzsvēra, ka ir nepieciešams „politisks risinājums”.

“Ir jāpanāk humāna vienošanās, lai atvieglotu visas šī kara sāpes un pakāpeniski īstenotu divpusēju ugunspārtraukšanu,” pauda Beltrams.

Kas attiecas uz novembrī noslēgto miera vienošanos ar FARC, šī grupējuma nemiernieki janvāra beigās sāka pulcēties demobilizācijas zonās, lai sāktu vēsturisko atbruņošanās procesu. Miera līgums paredz FARC pārtapšanu politiskā partijā, kas no 2018.gada varēs piedalīties kongresa vēlēšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti