Koalīcijas izveide Vācijā varētu ilgt līdz pat nākamajam gadam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Sarunas par koalīcijas izveidi Vācijā varētu ieilgt līdz decembrim vai pat janvārim. Pašlaik tiek runāts par trīs koalīcijas iesējamiem sastāva variantiem, visvairāk apriežot plašo koalīciju, kuru veidotu trīs no četriem parlamentā ievēlētajiem politiskajiem spēkiem.

Tā kā no Vācijas parlamentā iekļuvušajām četrām partijām trīs ir atteikušās sadarboties ar Kreiso partiju, līdz ar to koalīcijas veidošanā ir tikai trīs iespējas. Tā varētu būt lielā koalīcija, kur darbosies Angelas Merkelas pārstāvētā Kristīgo demokrātu savienība kopā ar sociāldemokrātiem. Otrs variants ir Merkelas savienība kopā ar Zaļo partiju. Trešā iespēja būtu Kristīgo demokrātu savienībai palikt vienai pašai valdībā, tomēr tas nozīmētu mazākumu.

Pašlaik vairāk notiek konsultēšanās ar sociāldemokrātiem par lielās koalīcijas veidošanu. Pagājušajā nedēļas nogalē notika pirmās konsultācijas abu partiju starpā, un sociāldemokrāti ir izvirzījuši stingras prasības, ko viņi vēlas panākt.

Viena no galvenajām ir prasība ieviest minimālo algu 10 eiro apjomā stundā, uz ko viņi uzstāja priekšvēlēšanu laikā. Kristīgie demokrāti ir skeptiski noskaņoti pret šādu ieceri, tā vietā viņi piedāvājuši 8,5 eiro stundā, turklāt ne visām profesijām, ne visos reģionos un pakāpeniski.

Pārējās prasības ir saistītas ar darbaspēka tirgus reformu, investīcijām izglītībā, vēlamas arī investīcijas infrastruktūrā, godīgas pensijas un pasākumi ekonomiskai stabilizācijai Eiropā. Šādas prasības varētu nozīmēt nodokļu sloga celšanu.

Šajā nedēļā ir gaidāmas sarunas ar Zaļo partiju, kura ir nomainījusi savus līderus, jo iepriekšējie pēc salīdzinošas neveiksmes vēlēšanās ir atkāpušies. Zaļo partijai pietiek balsu, lai izveidotu koalīciju, taču abu partiju konservatīvākie uzstāj, ka šādu variantu nevēlētos.

Viena no lielākajām diskusijām, kas Vācijā izveidojās pēc vēlēšanām, saistīta ar to, ka no 34 startējušajām partijām parlamentā iekļuva tikai četras. Līdz ar to 16 miljonu vēlētāju balsu parlamentā nav pārstāvēti. Izskanējis aicinājums samazināt barjeru iekļūšanai parlamentā līdz 2%, kā arī rosināta iespēju mazās partijas uzaicināt piedalīties sarunās, bet bez balsošanas tiesībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti