Ko sagaidīt no plānotās Putina un Lukašenko tikšanās Krievijā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Sočos pirmdien, 22. februārī, gaidāma Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko un Kremļa saimnieka Vladimira Putina tikšanās. Zināms, ka tiks apspriesti ar aizsardzību saistīti jautājumi, savukārt ar finansiāliem jautājumiem gaidāmā tikšanās nebūšot saistīta. Eksperti liktenīgus lēmumus no šīs tikšanās negaida.

ĪSUMĀ:

  • Pirmdien Krievijā tiksies Putins un Lukašenko. 
  • Iepriekšējā tikšanās reizē Maskava piešķīra jaunu aizdevumu Baltkrievijai.
  • Tagad Lukašenko saka, ka vizīte nebūšot saistīta ar finansiāliem jautājumiem.
  • Tomēr politikas vērotāji pieļauj, ka Lukašenko vēlas jaunu aizdevumu.
  • Vizītē pārrunās aizsardzības jautājumus, iespējams, arī vispārēju situāciju Eiropā.
  • Tikmēr Baltkrievijā nerimst protesti, kas gan pulcē ievērojami mazāk cilvēku.
  • Tihanovska atzina, ka atgriešanās pie demokrātijas Baltkrievijā prasīs vairāk laika, nekā domāts.

Ko sagaidīt no plānotās Putina un Lukašenko tikšanās Krievijā?
00:00 / 02:31
Lejuplādēt

Kā vēsta Baltkrievijas neatkarīgā ziņu vietne „Tut.by”, Baltkrievijas autoritārais līderis Aleksandrs Lukašenko uz Krieviju no Minskas izlidojis jau piektdien, 19. februārī. Lukašenko ar Kremļa saimnieku tiksies Sočos. Turpat, kur septembrī notika arī abu iepriekšējā tikšanās. Toreiz Putins apstiprināja, ka Maskava savam grūtībās nonākušajam sabiedrotajam piešķirs jaunu aizdevumu.

Kā šoreiz pirms vizītes izteicās Lukašenko, gaidāmā tikšanās nebūšot saistīta ar finansiāliem jautājumiem. Tomēr Baltkrievijas ārlietu ministrs Vladimirs Makejs neizslēdza, ka vizītes laikā varētu tikt apspriesti finanšu un aizdevumu jautājumi. Tas gan nenozīmējot, ka automātiski Maskavai tikšot prasīts aizdevums. Kā vēsta ziņu vietne „Tut.by”, vizītes dienaskārtībā dominēšot jautājumi par kopīgiem integrācijas projektiem, un to kā apspriežamu jautājumu loku min arī Makejs.

Politikas vērotāji gan pieļauj, ka Lukašenko lido uz Sočiem, lai saņemtu jaunu aizdevumu, kaut arī iepriekš piešķirtais vēl nav pilnībā izlietots. Kremļa runasvīrs Dmitrijs Peskovs arī sacījis, ka Lukašenko informēšot Putinu par Baltkrievijas Tautas sapulces rezultātiem.

Tāpat ir skaidrs, ka vizītes laikā tiks pārrunāti aizsardzības jautājumi,

jo Lukašenko tiksies ar Krievijas Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieku Dmitriju Medvedevu.

Kā aģentūrai “TASS” atzinis NVS valstu institūta direktora vietnieks Vladimirs Žarihins, nekādi izrāvienu nesoši lēmumi vizītes laikā neesot gaidāmi. Viņaprāt, sarunās galvenā uzmanība tiks pievērsta vispārējai situācijai Eiropā, ap Krieviju, Baltkrieviju, attiecībām ar Eiropas Savienību, Ukrainu un ASV.

Kopš 9. augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām protesti Baltkrievijā joprojām nerimst, kaut arī tie pulcē ievērojami mazāk cilvēku. Arī šajā svētdienā dažādas nelielas akcijas notiek gan vairāku Baltkrievijas pilsētu ielās, mikrorajonu pagalmos un citviet, gan arī ārpus valsts.

Joprojām turpinās žurnālistu un citu cilvēku tiesāšana par dažādiem “pārkāpumiem”, kas veikti protesta akciju laikā.

Tikmēr Baltkrievijas opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska (Svjatlana Cihanouska) intervijā vienam no Šveices laikrakstiem sacījusi, ka atgriešanās pie demokrātijas viņas valstī acīmredzot prasīs vairāk laika, nekā domāts.

Viņa atzina, ka opozīcija pagaidām zaudējusi cīņu ielās, bet pašlaik tiek strādāts pie dažādu turpmāko iniciatīvu apvienošanas.

Tihanovska uzsvērusi, ka tai jābūt mierīgai revolūcijai un viņa nejūtas tiesīga mudināt baltkrievus pakļaut sevi briesmām.

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš 9. augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijā ielās izgāja simtiem tūkstošiem cilvēku. Protesti turpinās joprojām, bet daudz mazākos mērogos, daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti