Ko paredz vienošanās par «Brexit» nosacījumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Brisele un Londona panākusi pēdējā brīža “Brexit” vienošanos – tas ir 15 lappusēs ierakstīts kompromiss. Beidzot atrisināti trīs galvenie pirmās fāzes jautājumi – par Īrijas robežas nākotni, pilsoņu tiesībām un šķiršanās rēķinu.

Šīs nav beigas, bet beigu sākums, tā piektdien izteicās Īrijas premjers, jo tieši Īrijas robežas jautājums pēdējās dienās bija vislielāko strīdu avots “Brexit” sarunās.

Panākts kompromiss paredz:  

ĪRIJAS ROBEŽA

Starp Ziemeļīriju un Īrijas republiku nebūs stingrās robežas – starp abām valsts daļām varēs turpināt brīvi pārvietoties bez robežkontroles. Šī kompromisa panākšanā liela loma bija Īrijai, kas piedraudēja izmantot veto tiesības, lai bloķētu sarunas nākamajā kārtā, ja netiks saglabāta atvērta robeža.

PILSOŅU TIESĪBAS

Daudzajiem Latvijas valsts piederīgajiem, kas dzīvo un strādā Lielbritānijā, nav par ko uztraukties.

Eiropas Savienības pilsoņiem Lielbritānijā un britiem Eiropas Savienībā dzīve pēc izstāšanās turpināsies, kā ierasts. Varēs brīvi pārvietoties, strādāt un mācīties. Tiesības nodrošinās britu tiesas, kas būs Eiropas Cilvēktiesību tiesas pārraudzībā.


IZSTĀŠANĀS RĒĶINS

Vienošanās panākta arī par tā dēvēto izstāšanās rēķinu, bet 15 lappušu garajā tekstā konkrēts skaitlis nav nosaukts. Dauningstrīta paziņojusi, ka tas būs no 40 līdz 44 miljardiem eiro, kas tiks samaksāts vairāku gadu laikā – un tas ir nedaudz vairāk, nekā sākotnēji solīts, bet mazāk, nekā šonedēļ medijos izskanējusī informācija.

 KAS TĀLĀK?

Par vienošanos nākamnedēļ balsos Eiropadomē,  pēc tam Lielbritānijai ir laiks – viens gads, lai finalizētu vienošanos par turpmākajām attiecībām ar Briseli. Šeit jāvienojas par pašu galveno jautājumu – tirdzniecību. Šībrīža vienošanās paredz, ka pēc izstāšanās divus gadus briti saglabās dalību muitas savienībā un vienotajā tirgū. Arī sadarbību aizsardzībā briti apņēmušies saglabāt pašreizējā līmenī.

Tas jāapstiprina visām ES dalībvalstu parlamentiem un Lielbritānijas parlamentam. Galīgā vienošanās jāratificē visu iesaistīto valstu parlamentos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti