Panorāma

Būtisks pavērsiens Kalnu Karabahas konfliktā

Panorāma

Vecāki dalās pieredzē par vardarbību bērnudārzos

Ko Džo Baidena uzvara nesīs Eiropai

Ko Džo Baidena uzvara nesīs Eiropai?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Gandrīz visu Eiropas valstu vadītāji ir apsveikuši Džo Baidenu ar uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās, un lielākajā daļā galvaspilsētu viņa uzvara nesa zināmu atvieglojuma izjūtu cerībā, ka nākamais ASV prezidents būs paredzamāks nekā Donalds Tramps.   

Atvieglojums laikam ir labākais vārds, kā raksturot Eiropas reakciju. Eiropai labā ziņa ir tā, ka Baidena vadībā ASV atkal pievienosies Parīzes klimata nolīgumam un atgriezīsies Pasaules Veselības organizācijā.

Taču nevajadzētu gaidīt, ka Eiropa pēkšņi nonāks ASV galvenajā uzmanības centrā – Eiropas “stratēģiskā autonomija”, kas kļuvis par modernāko teicienu Eiropas politiskajās aprindās, joprojām būs aktuāla. NATO prasību aizsardzībai atvēlēt 2% no iekšzemes kopprodukta Baidens neplāno atcelt.

Lai gan šajās dienās visi apsveic Baidenu, Eiropas Savienība (ES) pirmdien nolēmusi uzlikt tarifus ASV precēm 4 miljardu ASV dolāru vērtībā – tas ir atbildes solis Trampa aizsāktajam tirdzniecības karam, kad pirms gada Pasaules Tirdzniecības organizācija atļāva amerikāņiem uzlikt tarifus Eiropas precēm līdz pat 7,5 miljardiem ASV dolāru vērtībā – sieram, viskijam, franču vīniem. Tās ir sekas abu pušu strīdam par subsīdijām “Boeing” un “Airbus”. Eiropa cer, ka pēc Baidena stāšanās amatā tirdzniecības attiecības uzlabosies.

“Baader Bank” tirgus izpētes vadītājs, ekonomists Roberts Halvers prognozēja, ka “globāli būs klusāks laiks, bet nemāniet sevi:   amerikāņi joprojām domā trampiski – Amerika vispirms.

Jūs to nedzirdēsiet no Baidena, taču viņš arī to turpinās. Amerika ir sašķelta. Viņiem ir vajadzīgas darbavietas, ekonomiskā izaugsme, kas ir viņa galvenais mērķis. Eiropieši būs vairāk iesaistīti, bet pēc principa:  ja jūs, Eiropa, nepiekritīsit man, tad labāk uzmanieties. Mums būs jāiet Amerikas virzienā. Eiropas nostāju būt starp abām pasaulēm – Ameriku un Ķīnu – mēs nevarēsim turpināt. Piemērs būs “Nordstream” cauruļvads Baltijas jūrā un “Huawei” 5G aprīkojums – to arī Baidens nevēlas”.

Vislielākais pamats satraukumam par Baidena uzvaru ir britu premjeram Borisam Džonsonam, kuram Tramps esot solījis izcilu tirdzniecības līgumu. Baidena zvanu sarakstā,  kuram ārvalstu līderim jāzvana, vispirms ir Merkele, Makrons un Īrijas premjers (nevis britu premjers). Baidenam ir īru saknes, un viņš arī iepriekš izteicies, ka tirdzniecības vienošanās starp ASV un britiem netiks panākta, ja Džonsona valdība turpinās plānoto strīdīgo, ar “Brexit” saistīto likumdošanu, kas grauj Ziemeļīrijas 1998. gada Lielās piektdienas miera līgumu.

Sarunas par tirdzniecības līgumu starp Eiropu un Lielbritāniju pirmdien Londonā atsākās. Daži cer, ka Baidena uzvara varētu likt britiem būt piekāpīgākiem sarunās ar Briseli, jo britiem nav vairs cerības uz kādu īpašo amerikāņu labvēlību tirdzniecības jomā. 

KONTEKSTS: 

ASV otrdien, 3. novembrī, notika prezidenta vēlēšanas, kurā par prezidenta krēslu cīnījās demokrāts Baidens un pašreizējais prezidents republikānis Tramps. Šogad vēlēšanu rezultāti bija jāgaida ilgāk nekā citkārt, jo pandēmijas laikā daudzi izvēlējās balsot pirms oficiālās vēlēšanu dienas un pa pastu. Lai pārbaudītu iesūtītās balsis, nepieciešams ilgāks laiks.

Sestdien, 7. novembrī, ASV analītiķi un lielākie mediji pasludināja – vēlēšanās saskaņā ar to aplēsēm uzvarējis demokrātu prezidenta amata kandidāts Džo Baidens un viceprezidenta amata kandidāte Kamala Harisa. Baidens pēc uzvaras vēlēšanās aicināja uz vienotību valstī un apsolīja jaunu dienu Amerikai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti