Kņada ap «Panamas dokumentiem» sašķoba it kā nesatricināmo Somijas mediju brīvību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Tā dēvētajā vārda brīvības paradīzes zemē Somijā ir noticis skandāls saistībā ar nopludinātajiem "Panamas dokumentiem". Žurnālisti izjutuši spiedienu no kādas valsts institūcijas, kas vēlas iegūt visus vairāk nekā 11 miljonus slepeno dokumentu. Žurnālisti prasību pildīt atsakās, jo dokumenti atklātu arī nopludinātāju identitāti.

Skandāls noticis nedēļā, kad tieši Helsinkos tiek svinēta visas pasaules preses un vārda brīvība.

Ikgadējā starptautiskās preses un vārda brīvības organizācijas "Reportieri bez robežām" (RSF) ziņojumā par pasaules preses brīvības indeksu Somija jau septīto gadu pēc kārtas ieņem pirmo vietu.

Šonedēļ Pasaules preses brīvības diena un tai veltītie pasākumi, konference un Preses brīvības balvas pasniegšanas ceremonija norisinājās Helsinkos. Konferenci ik gadus rīko Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija UNESCO.

Pasaules preses brīvības dienas pasākumos UNESCO aktualizē tēmas par informācijas brīvību un ilgtspējīgu attīstību, preses brīvības aizsardzību no cenzūras, kā arī žurnālistu drošības nodrošināšanu gan reālajā, gan digitālajā vidē.

Somijas mediju nevainojamo reputāciju svinīgās nedēļas sākumā aizēnoja skandāls ap "Panamas dokumentu" lietu.

Aprīļa beigās Somijas Valsts nodokļu pārvalde no raidorganizācijas YLE pieprasīja juristu biroja "Mossack Fonseca" nopludinātos dokumentus, piedraudot ar policiju un kratīšanu žurnālistu mājās.

Kaut kas tāds pēdējoreiz Somijā pieredzēts pirms 26 gadiem, kad ar kratīšanu tika draudēts laikrakstam "Helsingin Sanomat".

YLE pārstāvji ir šokēti, ka, atšķirībā no preses brīvības paradīzes Somijas, nevienas citas nopludināto "Panamas dokumentu" lietā iesaistītās valsts žurnālisti netiek vajāti.

Raidorganizācija jau ir paziņojusi, ka pret Valsts nodokļu pārvaldi vērsīsies Helsinku administratīvajā tiesā.

Nopludinātajos Panamas kompānijas dokumentos atrodami somu uzņēmēju un citu profesionāļu starpā arī pazīstamu sportistu vārdi. Panamas dokumentu lietā skaļāko rezonansi Somijā izraisīja bankas "Nordea" saistība ar "Mossack Fonseca" juristu biroju.

Saistībā ar Valsts nodokļu pārvaldes prasību Somijas Masu mediju padomes priekšsēdētāja Elina Grundstroma atgādina gan par vienkāršiem ētikas principiem, gan par darba ētikas kodeksu, kas profesionāli jāievēro ne tikai žurnālistiem, mācītājiem vai ārstiem. "Žurnālistam uzticēta slepena materiāla devējs nav jāatklāj, tāpat slepenos dokumentus nedrīkst nodot tālāk, ja šajos materiālos atrodama informācija par avotu. Ja kāds kādam ir apsolījis konfidencialitāti, tad, pirmkārt, solījums ir vienkārši jātur. Plašākā kontekstā – mums, žurnālistiem arī nākotnē ir svarīgi iegūt informāciju, kas var novest pie sabiedriski nozīmīgiem atklājumiem. Pilsoņiem ir jāvar uzticēties žurnālistiem," – sabiedriskajai raidorganizācijai YLE sniegtajā intervijā saka Grundstroma.

Intervijā laikrakstam “NewYork Times” Masu mediju padomes priekšsēdētāja atzīst, ka ar šo gadījumu preses brīvība Somijā noteikti šobrīd netiek svinēta.

Somijas Masu mediju padome ir Somijas mediju izdevēju un Žurnālistu savienības vadīta organizācija. Padomes galvenais uzdevums ir aizstāvēt vārda un preses brīvību, vienlaikus nodrošinot žurnālistikas augstu kvalitāti.

Somijā iznāk ap 200 laikrakstu un 4000 žurnālu.

Jau vēstīts, ka nopludinātie 11 miljoni Panamas firmas "Mossack Fonseca" dokumenti atklāja, ka šī firma palīdzējusi pasaules politiķiem un slavenībām slēpt savu mantu no nodokļu iestādēm. Skandāla iespaidā no amata atkāpies Islandes premjerministrs.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti