Klusāk nekā ierasts – pirmās valstis pasaulē sagaida Jauno gadu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirmās valstis jau sagaidījušas jauno, 2021. gadu, bet lielākā daļa valstu svinībām vēl gatavojas. Tiesa, Covid-19 pandēmijas dēļ Jaungads šoreiz būs jāsagaida krietni citādāk, nekā ierasts. Daudzviet valstu valdības vai pilsētu vadītāji lieguši ierasto cilvēku pulcēšanos, ieviešot komandantstundas. Atcelti arī par tradīciju kļuvušie uguņošanas šovi vai noteikts, ka tos būs iespējams vērot tikai neklātienē.

Klusāk nekā ierasts – pirmās valstis pasaulē sagaida Jauno gadu
00:00 / 02:48
Lejuplādēt

Pirmās, kas jau sagaidījušas jauno 2021. gadu, ir Klusā okeāna salu valstis Samoa un Kiribati.

Svinības gan nav noritējušas tik priecīgā gaisotnē kā citus gadus. Piemēram, Samoa galvaspilsētas Apijas biznesa rajons joprojām cenšas atgūties no vētru izraisītajiem plūdiem. Prieku nerada arī tas, ka dramatiski sarukuši valsts ieņēmumi, jo lielāko 2020. gada daļu Covid-19 pandēmijas dēļ robežas tūristiem bijušas slēgtas. Arī Kiribati ir slēgta tūristiem Covid-19 dēļ, un Jaungada sagaidīšanai šogad uguņošana nav paredzēta. Jāpiebilst, ka 3000 saliņas, kas veido Kiribati, šogad gaida pieaugošie draudi, ko rada klimata pārmaiņu izsauktais jūras ūdeņu līmeņa pieaugums, jo lielākā daļa atolu nesniedzas augstāk kā trīs metrus virs jūras līmeņa.

Drīz Jaungads tiks svinēts arī Austrālijā. Populārā, daudzviet pasaulē pārraidītā uguņošana no Sidnejas Ostas tilta notiks arī šoreiz, tomēr ierobežojumu dēļ šogad to klātienē varēs redzēt tikai tie, kam no mājokļa, mājas jumta vai viesnīcas istabas paveras skaits uz ostu. Samazināts arī uguņošanas mērogs, un tā būs koncentrēta ap Sidnejas līča tiltu un ilgs tikai septiņas minūtes. Parasti ostas rajonā vērot uguņošanu ierodas līdz vienam miljonam cilvēku. Jaungada svinētājiem, kas pārkāps Sidnejā noteiktos karantīnas ierobežojumus, lai pusnaktī noraudzītos tradicionālo uguņošanu, draud 1000 Austrālijas dolāru jeb 624 eiro liela soda nauda.

Sākotnēji vērot uguņošanu klātienē bija plānots aicināt vairākus tūkstošus medicīnas darbinieku, lai tiem pateiktos par darbu pandēmijas laikā, tomēr šādi plāni tika atcelti.

Tomēr daudzviet pasaulē no tradicionālās uguņošanas atsakās, piemēram, Honkongā un Singapūrā. Arī Vācijas galvaspilsētā Berlīnē, kur Jaungada sagaidīšana parasti piesaista simtiem tūkstošus svinētāju, šogad nenotiks tradicionālā Jaungada nakts uguņošana pie Berlīnes Brandenburgas vārtiem. Šogad karantīnas ierobežojumu ietvaros pirotehnikas pārdošana privātpersonām ir stingri aizliegta. Vairākās Berlīnes apkaimēs aizliegta arī Vācijā Jaungada naktī iecienītā raķešu šaušana. Tomēr galvaspilsētas ugunsdzēsēji gatavojas nemierīgai naktij, un savās darbavietās atradīsies simtiem ugunsdzēsēju. Uguņošana nenotiks arī Londonā, kur tā ierasti pulcējusi vismaz 100 000 cilvēku, tiesa, gadumiju ieskandinās Bigbens. Nīderlandē laika atskaite pārcelta uz futbola stadionu, kur tā notiks bez skatītājiem, un pirotehnikas šovs tiks aizstāts ar tā dēvēto “elektrisko uguņošanu”. Arī Francijā tradicionālā uguņošana pie Triumfa arkas nenotiks.

Tikmēr Itālijas galvaspilsētā Romā uguņošana notiks, tomēr tā un arī ierastie koncerti publiskajos laukumos šoreiz jāvēro tiešsaistē.

Publiski pasākumi aizliegti vai ierobežoti arī vairākos Krievijas reģionos, bet Turcijā tieši no Jaungada vakara noteikts četras dienas ilgs karantīnas režīms, un valsts prezidents Redžeps Tajips Erdogans brīdinājis, ka drošības struktūru pārstāvji rūpīgi uzraudzīs kārtību un pārbaudīs viesnīcas, lai novērstu privātas ballītes.

Lai nepiesaistītu lielas cilvēku masas, pandēmijas dēļ Pāvests Francisks šogad neteiks uzrunu Svētā Pētera laukumā, bet gan iekštelpās.

Ierobežojumi noteikti arī Amerikas Savienotajās Valstīs. Ņujorkā 30. decembrī izmēģināta tradicionālā Jaungada bumbas nolaišana, tomēr šogad Taimskvērs būs tukšs. Priekšnesumus būs iespējams vērot attālināti pie televizora vai kāda citā ierīcē. Tikmēr Lasvegasā tradicionālais uguņošanas šovs šoreiz atcelts pavisam. Tiesa, mediji ziņo, ka par spīti ierobežojumiem daudzviet tiek plānotas privātas ballītes, īpaši Losandželosā.

Tikmēr Brazīlijas pilsētā Riodežaneiro 31. decembra vakarā tiks bloķēta piekļuve pludmalēm, lai novērstu drūzmēšanos pilsētā, kas ir viena no Covid-19 vissmagāk piemeklētajām pilsētām Brazīlijā. Apmēram 30 kilometrus garajā Riodežaneiro piekrastes joslā noteikts automašīnu atrašanās aizliegums. Tur Vecgada vakaros parasti mēdz pulcēties miljoniem cilvēku, lai ar uguņošanu sagaidītu Jaungadu. Šajā zonā šodien drīkstēs staigāt tikai apkārtējo rajonu iedzīvotāji un par noteikto aizliegumu pārkāpšanu var tikt piespriesti naudassodi līdz 15 000 reālu jeb vairāk nekā 2300 eiro apmērā.

Vairākās valstīs plānots pārraidīt dažādus mediķiem paredzētus šovus un programmas, lai pateiktos par viņu darbu pandēmijas laikā.

Viena no vietām, kur iedzīvotāji Jaungadu varēs svinēt klātienē, būs Jaunzēlande, kur vairākas pilsētas rīko uguņošanas šovus vien ar dažiem ierobežojumiem.

Arī Dubaijā tūkstošiem cilvēku apmeklēs tradicionālo uguņošanu un lāzeršovu pasaules augstākajā tornī “Burj Khalifa”. Pēdējās 2021. gadu sagaidīs Klusajā okeānā esošās Houlenda un Beikera salas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti