Panorāma

ES vienojas par jaunām sankcijām pret Kremli

Panorāma

Panorāma

Klimata anomālija Teksasai izmaksā dārgi

Klimata anomālija Teksasai izmaksā dārgi

ASV Teksasas štatā sāk apzināt aukstuma izraisītās klimata kataklizmas postījumus. Aukstums ierasti siltajā štatā laupīja vismaz 70 cilvēku dzīvību, bet daudzus iedzīvotājus draud izputināt postījumu novēršanas izmaksas un milzu elektrības rēķini, ziņo “Time”. Vienlaikus štats kļuvis par asu politisko strīdu epicentru visā valsts līmenī.    

ĪSUMĀ:

  • Teksasā lielus postījumus radīja anomālais sals līdz -18 grādiem,
  • Pārplīsušas ūdens caurules joprojām izraisa dzeramā ūdens trūkumu.
  • Joprojām arī lielas grūtības ar elektrību, bet dažiem draud bankrots milzu rēķinu dēļ.
  • Teksasai ir neatkarīgs energotīkls - citi štati krīzē nevarēja nākt palīgā.
  • Tas izraisījis asas politiskas debates un vainīgo meklēšanu.

Laikā, kad termometra stabiņš Teksasā pakāpjas virs plus 10 grādiem, iedzīvotāji sāk apzināt sekas, kuras atstājis pat -18 grādus zemais spelgonis, kas šajā ASV štatā izraisīja milzu problēmas.

Pārplīsušas ūdens caurules joprojām izraisa dzeramā ūdens trūkumu un plaisas sienās un griestos, kas nav spējuši izturēt siltajam dienvidu štatam neierasto aukstumu, ziņo CNN. No veikalu plauktiem, no kuriem pirms sniega vētras pazuda pārtika, izzudušas arī saimniecības preces.

“Šie materiāli ir no manas mājas. Tāpēc šodien varu strādāt. Gandrīz nevienam pašlaik nav materiālu un visiem vajag. Tā ir liela problēma,” vietējiem medijiem atzina santehniķis Huans.

Joprojām arī lielas grūtības ar elektrību – bez tās joprojām ir vairāk nekā 50 000 mājsaimniecību, tikmēr citas mājsaimniecības saņēmušas milzīgus elektrības rēķinus – līdz pat 16 000 ASV dolāru, mēģinot ar elektrību piesildīt lielās mājas.

Situāciju sarežģīja fakts, ka Teksasai ir neatkarīgs energotīkls, līdz ar to citi štati krīzē nevarēja nākt palīgā.

Tas izraisījis asas politiskas debates un vainīgo meklēšanu. Štatu gadiem ilgi pārvaldījuši republikāņi, tikmēr lielākās un arvien strauji augošās pilsētas bijušas demokrātu politiķu pārziņā.

“Nepieciešams veikt neatkarīgu izmeklēšanu, kāpēc notika šāds incidents, kāpēc  nebija pienācīga sagatavošanās. Ko amatpersonas darīs, lai palīdzība būtu caurskatāma un vienlīdzīgi sadalīta? Un būs nepieciešamas reformas štata enerģētikas likumdošanā. Teksasieši negrib iziet cauri kam līdzīgam vēlreiz, un viņi vēlas atbildību,” uzsvēra kongresmene Silvija Garsija.

Īpašās kritikas krustugunīs nonāca Teksasas senators Teds Kruzs, kurš ziemas vētras laikā veda meitu uz atpūtu Meksikā tā vietā, lai dotos uz dzimto štatu palīdzēt krīzes risināšanā.

Tikmēr virkne republikāņu krīzes smagumā vainojuši demokrātu realizēto alternatīvās enerģijas politiku štata pilsētās, kas nodrošina piektdaļu no elektroenerģijas vajadzībām, piesaucot sasalušās vēja turbīnas un citas problēmas.

Teksasai arī pievērsta īpaša politiska uzmanība, ņemot vērā, ka tur nākamgad gaidāmas gubernatora vēlēšanas.

Tajās demokrāti cer sakaut līdzšinējo republikāņu gubernatoru, bet politiskie stratēģi vērš uzmanību uz to, ka Teksasa katrā vēlēšanu ciklā arvien vairāk tuvojas iespējamai varas maiņas par labu demokrātiem, kas vēl vairāk palielina politisko spriedzi.

KONTEKSTS:

Sniega vētras ar netipiski zemām gaisa temperatūrām joprojām turpina sagādāt neērtības miljoniem amerikāņu vairākos štatos, īpaši dienvidos. Smagākā situācija ir Teksasā. Tas ir vienīgais štats ASV kontinentālajā daļā, kuram ir savs neatkarīgs elektrotīkls, tādēļ, iestājoties aukstajam laikam, štats tika atrauts no pārējās valsts. Nedēļas sākumā štata enerģijas tīklu pārņēma milzīgs pieprasījums pēc siltuma, jo temperatūra pazeminājās līdz 30 gados zemākajai atzīmei -18 grādiem pēc Celsija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti