Kipras dēļ aug saspīlējums Grieķijas un Turcijas attiecībās

Pēc prezidenta vēlēšanām Kiprā pieaudzis saspīlējums grieķu kontrolētās Kipras un Turcijas attiecībās. Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans piektdien, 9. februārī, bloķēja Kipras centienus patstāvīgi apgūt naftas iegulas Vidusjūrā un izteica draudus arī Grieķijai un starptautiskajām kompānijām, kas pēta gāzes rezerves Vidusjūrā. Otrdien, 13. februārī, Grieķija ziņo arī par sadursmi ar turku kuģi Egejas jūrā.

Turcijas kuģi regulāri patrulē Vidusjūras austrumus, lai novērstu, ka Kipra tur patstāvīgi apgūst gāzes rezerves. Taču Itālijai piederošās urbšanas platformas bloķēšana Kipras ekonomiskās zonas ūdeņos bija līdz šim neredzēts gājiens no Ankaras puses.

Ankara neatzīst Kipras tiesības šajā teritorijā, kas bagāta ar naftas un gāzes iegulām, jo tas neesot saskaņā ar turku kipriešu interesēm.

“Mēs iesakām ārvalstu kompānijām nekļūt par instrumentu šajā strīdā, neuzticēties grieķu kipriešiem. Mūsu karakuģi turpinās uzraudzīt notiekošo, un tiem ir pilnvaras iejaukties, kad vien nepieciešams,” sacīja Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans.

Pēc Eiropas Savienības (ES) un ANO noteikumiem Kiprai ir tiesības uz ekonomisku darbību savā īpašajā ekonomiskajā zonā. Tāpēc Eiropas Komisija aicinājusi Turciju atturēties no draudiem Kiprai, kas rada papildu saspīlējumu neatrisinātajā krīzē. Pēc prezidenta vēlēšanām Kiprā bija cerības par miera sarunu atsākšanu starp pusēm, taču tās nav attaisnojušās. Par jauno saspīlējumu šonedēļ, visticamāk, runās arī Sofijā, kur paredzēta tikšanās starp Turcijas Eiropas Savienības lietu ministru un ES augsto pārstāvi ārlietās.

Vienlaikus strīdi starp Turciju un Grieķiju notiek arī par tiesībām Egejas jūrā, kur ziņo par sadursmi starp grieķu un turku robežsardzes kuģiem. Grieķu amatpersonas atgādina, ka 1996.gadā līdzīgs incidents gandrīz noveda pie kara starp divām NATO dalībvalstīm. Grieķija uzskata, ka arī tagad Turcijas kuģi veic bīstamus manevrus Grieķijas ūdeņos.

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti