Kipras dēļ atkal saasinās Eiropas savienības un Turcijas attiecības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 8 mēnešiem.

Kārtējo reizi Kipras dēļ sarežģījušās Eiropas Savienības un Turcijas attiecības. Ankara paziņojusi - ja Kipra nākamgad pārņems Eiropas Savienības prezidentūru, attiecības ar Briseli tiks iesaldētas.

Kārtējo reizi Kipras dēļ sarežģījušās Eiropas Savienības un Turcijas attiecības. Ankara paziņojusi - ja Kipra nākamgad pārņems Eiropas Savienības prezidentūru, attiecības ar Briseli tiks iesaldētas. Pamatīgs strīds starp Turciju un Kipru izcēlies arī salas dabas gāzes iegulu dēļ. Kipras grieķu valdība jau tuvākajā laikā gatavojas sākt izpētes darbus, bet Ankara to uzskata par provokāciju un runā par karakuģu iesaisti.
*
Jau tā sarežģītais un ārkārtīgi lēnais Turcijas pievienošanās process Eiropas Savienībai draud sasniegt vēl vienu zemo punktu. Lielākais šķērslis Ankaras ceļā uz dalību kopienā bijis tās sliktās attiecības ar Kipras grieķu valdību, kuru Turcija neatzīst.. Arī šoreiz jaunus šķēršļus radījis fakts, ka nākamgad jūlijā Kipra pārņems rotējošo Eiropas Savienības prezidentūru. Turcija paziņojusi, ka līdz tam laikam jāpanāk vienošanās par teju 40 gadu ilgstošā salas sadalījuma izbeigšanu starp grieķu un turku kopienām. Ja līdz jūlijam Kipras jautājums nebūs atrisināts, Anakara iesaldēs attiecības ar Briseli, brīdina Turcijas premjerministra vietnieks Besirs Atalajs-


"Ja sarunas par Kipru nebeigsies pozitīvi, un Eiropas Savienība prezidentūru nodos Dienvidkiprai, īstā krīze būs starp Eiropas Savienību un Turciju. Jo tad mēs iesaldēsim attiecības ar Eiropas Savienību. Mūsu sakari ar Eiropas Savienību pēkšņi apstāsies."


Anakras brīdinājums izteikts laikā, kad starp Turciju un Kirpas grieķu valdību radušās nopietnas nesaskaņas enerģētikas jomā. Kipras grieķi jau tuvākajās dienās gatavojas uzsākt gāzes iegulu pētīšanu salas piekrastē. Ankara norāda, ka šādi plāni vērtējami kā provokācija, un tādā gadījumā arī Turcija sākšot izpētes darbus turku kopienas kontrolētās Ziemeļkipras piekrastē. Bet vēl nesen Turcijas Eiropas Savienības lietu ministrs Egemens Bagis, atbildot uz jautājumu par Kipras grieķu plāniem meklēt dabas gāzi, zīmīgi norādīja, ka tieši šādu iemeslu dēļ valstīm ir karakuģi un tās apmāca kara floti.


Eiropas Savienības atzītā Kipras valdība atbildot brīdinājusi, ka bloķēs Turcijas iestāšanos kopienā, ja Anakara liks šķēršļus Kipras enerģētikas plāniem. Arī Eiropas Savienība Turcijai paziņojusi, lai tā nedraud Kiprai. Tostarp Turcijas finanšu ministrs Mehmets Simseks uzsvēris, ka Ankara joprojām vēlas iestāties Eiropas Savienībā, taču tās izvēle nav balstīta tikai uz iespējamiem ekonomiskajiem ieguvumiem. Tiek vērtēti arī politiskie aspekti.


Kopš Turcija pirms 6 gadiem kļuva par Eiropas Savienības kandidātvalsti, no 35 iestāšanās sadaļām tā slēgusi tikai 1. Bet puse no tām ir iesaldētas atsevišķu Eiropas Savienības valstu, tajā skaitā Francijas un Kipras iebildumu dēļ.


Jāpiebilst, ka pēdējā laikā saspringtākas kļuvušas ne tikai Turcijas attiecības ar Eiropas Savienību un Kipru. Kopš pagājušā gada incidenta, kad Izraēla pārtvēra palestīniešu atbalsta kustības organizēto "Brīvības flotili" ar Gazas joslai paredzētu palīdzības kravu, nogalinot 9 Turcijas pilsoņus, ievērojami pasliktinājušās arī Turcijas-Izraēlas attiecības. Pirms dažām dienām Turcijas premjerministrs paziņoja, ka Turcijas karakuģi var tik nosūtīti uz Vidusjūras austrumu piekrasti jebkurā laikā, norādot, ka Izraēla tur nevar rīkoties patvaļīgi. Ievērojami atšķiras arī abu pušu viedoklis attiecībā uz palestīniešu centieniem Apvienotajās Nācijās panākt sava valstiskuma atzīšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti