Panorāma

"Meduzai" draud slēgšana

Panorāma

Plāno uzrunāt neizlēmušos

Kipras ārlietu ministrs: ceram atgūt tūristu plūsmu

Kipras ārlietu ministrs: Ceram atgūt tūristu plūsmu, ļaujot iebraukt pret Covid-19 vakcinētajiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kipra ir viena no Eiropas valstīm, kas, sākot no nākamās pirmdienas, 10. maija, atvērs durvis tūristiem, proti, pret Covid-19 vakcinētie cilvēki varēs braukt uz Kipru un viņiem nevajadzēs vadīt dienas karantīnā. To Intervijā Latvijas Televīzijai apstiprināja Kipras ārlietu ministrs Niks Hristodulidis, kurš ieradies vizītē Latvijā.

Kipra ir viena no Eiropas valstīm, kas, sākot no 10. maija, atvērs durvis tūristiem, proti, vakcinētie cilvēki varēs braukt uz Kipru no 65 valstīm, ja nemaldos. Kādēļ jūs pieņēmāt šādu lēmumu? Vai jūtaties droši un pārliecināti?

Jau no paša sākuma mēs centāmies šo Covid-19 krīzi risināt ar īpašas epidemioloģiskās komandas palīdzību, kas katru nedēļu konsultē vadību par to, kā vajadzētu rīkoties. Līdz pat vakardienai vairāk nekā 30% no mūsu iedzīvotājiem ir saņēmuši kaut vienu vakcīnas devu, un tas ir ļoti svarīgi, jo mēs vēlamies, cik vien ātri iespējams, sasniegt 70% vakcinēto. Mēs rīkojāmies, balstoties uz Izraēlas pieredzi, un līdz šim tas ir strādājis ļoti labi. Un, ievērojot īpašās epidemioloģiskās komandas ieteikumus, mēs tiešām gatavojamies, sākot no 10. maija, atļaut Kiprā ierasties vakcinētajiem cilvēkiem. Tajā pašā dienā durvis vērs arī mūsu viesnīcas. Un tas būs pakāpenisks process. Tātad mēs cenšamies atjaunot tūristu plūsmu un tajā pašā laikā palielināt vakcinēto kipriešu skaitu, lai būtu šī sabalansētā pieeja.

Kā jūs pārbaudīsiet, ka cilvēki, kuri grib ierasties Kiprā, ir vakcinējušies?

Ierodoties viņiem būs jāparāda īpašs sertifikāts, kas apliecinās, ka ir saņemtas abas vakcīnas devas. Šī ir tāda pilotshēma, ko mēs īstenojām ar Izraēlu.

Jūs jau minējāt, ka vakcinēšanās strauji iet uz priekšu, bet vai jums nācās pārliecināt cilvēkus? Kā ar to veicās?

Jā, es gribu pavisam godīgi teikt, ka mums bija cilvēki, kas nevēlējās potēties ar "AstraZeneca" vakcīnu, redzot reakcijas arī starptautiskajos medijos un baidoties no blaknēm. Mums bija vesela kampaņa. Visa valdība nolēma vakcinēties tieši ar "AstraZeneca", lai vēstītu cilvēkiem, ka svarīgs ir nevis vakcīnas nosaukums, bet vakcinēšanās vispār. Un tas nostrādāja.

Tūrisms ir ļoti svarīga Kipras dzīves un ekonomikas daļa. Cik ļoti Covid-19 ir ietekmējis šo nozari?

Jā, tūrisms patiešām ir ārkārtīgi svarīgs mūsu ekonomikas komponents. Tas veido gandrīz 20% no mūsu iekšzemes kopprodukta. Pagājušajā gadā salā ieradās līdz 92% mazāk tūristu. Un šī iemesla dēļ valdība izveidoja īpašu palīdzības shēmu cilvēkiem, kas strādā tūrisma nozarē. Mēs ceram, ka šogad būs citādāk, bet, protams, mēs nesagaidām, ka skaitļi sasniegs pirmskrīzes apjomu, taču mēs redzam lielu interesi, īpaši no kaimiņvalstīm.

Tā kā jūsu valsts atrodas uz salas, vai tas palīdz Covid-19 situācijā vai gluži otrādi – traucē?

Tas palīdz, jo savā ziņā mēs vieglāk varam kontrolēt visus, kas ierodas valstī, un visiem uz robežas, protams, ir jāuzrāda droši testi.

Pandēmija, tiesa, nav apturējusi gadiem ieilgušo problēmu, proti, Kipras sadalījumu grieķu un turku teritorijā. Nesenās sarunas ANO, kur centās meklēt risinājumu, arī beidzās bez iznākuma. Turcija pieprasa, lai tiktu atzītas divas neatkarīgas valstis. Vai jūs tam piekristu, un kādu risinājumu redzat?

Jā, diemžēl Kipras problēma joprojām ir aktuāla. Pagājušajā nedēļā mēs bijām Ženēvā, kur ANO ģenerālsekretārs ierosināja neformālu sapulci, lai atsāktu sarunas, bet diemžēl Turcijas piedāvājumi bija pretrunā ar ANO rezolūcijām un pret Eiropas Savienības kopējo pozīciju. Tajā pašā laikā par spīti tam, ka bijām vīlušies, ir svarīgi, ka ANO ģenerālsekretārs paziņoja, ka pieliks visas pūles, lai sarunas atkal atsāktu.

Es skaidri gribu pateikt, ka mums nav alternatīva risinājuma tam, kas jau ir ANO rezolūcijas pamatā.

Esošā situācija Kiprā nevar būt risinājums, un mēs ceram, ka nākamajās nedēļās un mēnešos apstākļi būs tādi, lai sarunas atkal varētu atsākt.

Kāda ir jūsu personiskā pārliecība, kādam ir jābūt ideālam Kipras nākotnes risinājumam?

Ideāls risinājums ir Kipras salas apvienošana. Kipra ir pārāk maza, lai būtu sadalīta divās daļās. Un svarīgi, ka lielākā daļa gan grieķu, gan turku kipriešu atbalsta apvienošanos. Tagadējais statuss nevar būt  Kipras nākotne. Tai ir jābūt apvienotai Eiropas Savienības dalībvalstij.

Pilnu LTV interviju ar Kipras ārlietu ministru Niku Hristodulidi klausieties LTV podkāstā. Intervija ir audio formātā angļu valodā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti