Panorāma

ASV no Covid-19 mirušo skaits pārsniedz 1000

Panorāma

Cik aktīvi piesakās dīkstāves pabalstiem?

Kiprā iziet no mājas drīkst tikai ar atļauju

Kiprā jāsaņem īsziņa ar atļauju iziet no mājām. Divu latviešu novērojumi

Šonedēļ īpaši stingri piesardzības pasākumi ieviesti kūrortu salā Kiprā. Tur no jaunā koronavīrusa miruši trīs cilvēki un vairāk nekā 130 inficējušies. Tā kā sākotnēji iedzīvotāji nepakļāvās aicinājumiem bez vajadzības no mājām neiziet, patlaban iziešanai jālūdz īpaša atļauja. Pretējā gadījumā būs jāšķiras no 150 eiro.

Jūlija uz Kipru pārcēlās pirms vairākiem gadiem. Strādā celtniecībā un audzina bērnu. Sarunas laikā ik pa brīdim dzirdamas neatliekamās medicīniskās palīdzības sirēnu gaudas, jo trīs kilometrus no Jūlijas dzīvesvietas ir Covid-19 pacientu slimnīca. Kopš otrdienas, 24. marta, Kiprā aizliegts iziet no mājām bez īpašas atļaujas.

“Ja tu esi mediķis, tad tev izdod papīru, kuru paraksta tavs darba devējs. Un ar to papīru var aiziet uz darbu un atpakaļ. Tur ir rakstīts, no cikiem līdz cikiem strādā,” zina stāstīt Jūlija.

Tikmēr attālinātā režīmā strādājošie pamest dzīvesvietu drīkst tikai astoņos gadījumos. Piemēram, lai dotos iepirkt pārtiku, izvestu suni pastaigā. Un arī tad jāsūta īsziņa uz īpaši izveidotu numuru un jāgaida atļauja.

Jūlijai šodien dota atļauja iziet uz veikalu un atpakaļ. “Veikals ir “2”. Sūtu – “2”. Met ārā manu pases numuru, adresi un kodu. Nevienu cilvēku nesatiku. Uz ielām nav neviena. Autobusos drīkst braukt desmit cilvēki, ne vairāk. Un starppilsētu autobusi nedrīkst braukt,” stāsta Jūlija.

Pie veikaliem, bankomātiem un aptiekām dežūrē kārtības sargi. Ja kādu pieķer atrodamies publiskās vietās bez atļaujas, jāmaksā 150 eiro.

Tik stingri pasākumi ieviesti pēc tam, kad cilvēki neieklausījās amatpersonu aicinājumos bez vajadzības apkārt nestaigāt.

“Neviens neklausīja, visi ārā, šurpu turpu, šurpu turpu, ar mašīnām brauca. No 23. marta viss ir slēgts. Tā ir labāk. Nekad nevari zināt,” stāsta Jūlija.

Pastāstīt par savu pieredzi piekrita vēl viena Kiprā dzīvojošā latviete – Lienīte Baltiņa: “Šonedēļ viņi ieviesa to visu, jo es saprotu, ka bija arī spiediens no medicīnas darbiniekiem. Kipra ir maza valsts, bet saslimušo vidū bija arī medicīnas darbinieki. Un tagad mēģina atvieglot situāciju, lai nav pēkšņi tik daudz saslimušo, ka netiek galā.”

Lienīte strādā no mājām jau divas nedēļas, darba devējs pat mudinājis to darīt. “Es pati esmu stāvoklī, un man īsti negribas ārā. Es strādāju visu dienu. Tā kā mums īpaši laika nav, lai izietu ārā, bet tā vakarā tikai uz 15 minūtēm apkārt mājai, lai nedaudz svaigu gaisu paelpotu un tad atpakaļ,” stāsta Lienīte.

Arī 15 minūšu pastaigai jālūdz īpaša atļauja. Citādi tā izmaksās 150 eiro.

KONTEKSTS:

Pasaulē izplatoties Covid-19, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs ieviesti stingri ierobežojumi - atcelti masu pasākumi, slēgtas robežas, skolas un citas iestādes.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti