Ķīniešu spiegi Austrālijā - vai pat parlamentā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Austrālijā plašumā vēršas spiegošanas skandāls. Medijos izskanējusi informācija, ka Ķīna ir centusies izvērst šajā valstī savu spiegu tīklu, cenšoties pat panākt sava cilvēka ievēlēšanu Austrālijas parlamentā. Izlūkdienesti apstiprina, ka par šādu iespējamo spiegošanu ir informēti un to izmeklē. Tikmēr atsevišķi mediji norāda, ka Ķīnas ietekme Austrālijā, tostarp politiskajā dzīvē, nevienam jau sen nav noslēpums.

Ķīniešu spiegi Austrālijā - vai pat parlamentā?
00:00 / 04:26
Lejuplādēt

Pagājušajā nedēļas nogalē Austrālijas televīzijas kanāls „Nine” publiskoja materiālu, kurā tika apgalvots, ka pirms šī gada maijā notikušajām Austrālijas parlamenta vēlēšanām iespējami Ķīnas aģenti ir vērsušies pie kāda luksusa automašīnu tirgotāja. 32 gadus vecajam ķīniešu izcelsmes austrālietim Nikam Žao ticis piedāvāts viens miljons Austrālijas dolāru, lai atbalstītu viņa kandidēšanu uz Melburnas krēslu parlamentā no valdošās Liberālās partijas, kuras biedrs Žao jau bija. Niks Žao šo informāciju pagājušajā gadā esot nodevis Austrālijas Izlūkošanas drošības organizācijai (ASIO), taču neilgi pirms vēlēšanām – šī gada martā – viņš tika atrasts miris savā viesnīcas numurā. Viņa nāves cēlonis tā arī netika noskaidrots.

Pēc šiem paziņojumiem izskanējušo informāciju komentēja arī ASIO, kuras ģenerāldirektors Maiks Bērdžess apstiprināja – aģentūra par notikušo ir zinājusi un šie apgalvojumi joprojām tiek aktīvi izmeklēti. Viņš arī apstiprinājis, ka

naidīgi ārvalstu izlūkdienesti turpina radīt reālus draudus Austrālijai un tās drošībai, bet izlūkošanas aģentūra turpinās pretoties gan spiegošanās, gan ārvalstu iejaukšanās mēģinājumiem.

Kā norāda austrāliešu prese, šādi Maika Bērdžesa paziņojumi tikai apstiprina situācijas nopietnību, jo ASIO ar publiskiem paziņojumiem klajā nāk ļoti reti.

Arī Austrālijas premjerministrs Skots Morisons atzīst, ka viņš un viņa valdība nav naivi par Ķīnas vai kādas citas valsts centieniem apdraudēt valsti.

''Es uztveru šos apgalvojumus kā ļoti satraucošus. Es gribu atgādināt mūsu izlūkdienesta ģenerāldirektora teikto - šie jautājumi arī iepriekš tika izmeklēti un šīs izmeklēšanas joprojām turpinās. Tāpēc es gribētu aicināt nesteigties ar jebkādiem secinājumiem. Vismaz es to nedaru, taču šie apgalvojumi tiešām ir satraucoši. Es varu iedrošināt Austrālijas iedzīvotājus, ka mūsu valdības valdīšanas laikā resursi ir lielāki un likumi ir stingrāki kā jebkad iepriekš. Bet pati valdība vairāk nekā jebkad iepriekš ir apņēmības pilna nodrošināt, lai Austrālija būtu brīva un droša no ārvalstu iejaukšanās,'' klāsta Morisons.

Taču gadījums ar iespējamo Ķīnas specdienestu mēģinājumu faktiski nopirkt sev vietu Austrālijas parlamentā nav vienīgais, kas šajās dienās piesaistījis uzmanību. Kanāls „Nine” arī ziņo, ka pašlaik Austrālijā patvērumu ir pieprasījis kāds vīrietis, kurš sevi sauc par bijušo ķīniešu spiegu. 26 gadus vecais Vangs jeb Viljams Lisjaņs apgalvo, ka viņu savulaik ir pieņēmuši darbā kādas Honkongā bāzētas investīciju kompānijas direktori, lai tādējādi piesegtu viņa iefiltrēšanos Honkongas prodemokrātiskajā kustībā. Par savām spiegu operācijām Honkongā, Taivānā un Austrālijā viņš informāciju ir nodevis Austrālijas pretspiegošanas instancēm, norādot, ka viņš zina arī par atsevišķu ķīniešu aģentu mēģinājumiem ietekmēt politiku. Ķīnas varas iestādes šādus apgalvojumus nosaukušas par nepamatotiem, Vangu Lisjaņu saucot par bezdarbnieku bēgli, kurš ir apsūdzēts krāpšanā un valsti pametis ar viltotu pasi. Savukārt Austrālijā izvērsto mediju kampaņu Ķīnas oficiālās amatpersonas nosaukušas par neveikli īstenotu nomelnošanu.

Vakar kļuva zināms, ka abi Vanga Lisjaņs minētie enerģētikas kompānijas „China Innovation Investment Ltd” direktori ir aizturēti brīdī, kad viņi mēģināja izlidot no Taivānas. Par viņu aizturēšanas iemesliem gan pagaidām ziņas netiek sniegtas.

Tikmēr televīzijas sabiedrība ''Sky News'' aicina pievērst uzmanību jau pašlaik parlamentā strādājošajai ķīniešu izcelsmes deputātei Gledisai Liu, kura tiek turēta aizdomās par iespējamo saistību ar Ķīnas Komunistiskās partijas Apvienotās frontes darba departamentu.

Šī organizācija tiek uzskatīta par komunistiskā režīma propagandas atzaru, kuras mērķis ir veidot attiecības un ietekmēt elites gan Ķīnā, gan ārpus tās robežām. Pati Gledisa Liu šādu saistību gan iepriekš ir noraidījusi:

''Es neko tādu neatceros. Ja tiek ziņots, ka es esmu darbojusies no 2003. līdz 2015. gadam – tie ir 12 gadi! Ja es neko tādu neatceros, tad es nevaru būt aktīva šīs organizācijas biedre. Vai ne?''

Lai arī deputāte savu saistību ar Ķīnas ietekmi noliedz, aizdomīgs liekas premjera izdotais aizliegums viņai sniegt intervijas. ''Sky News'' arī uzdod jautājumus par Liu kandidēšanai nepieciešamā miljona dolāru izcelsmi. Telekanāls atgādina, ka arī iepriekš vairāki ietekmīgi ķīniešu uzņēmēji, no kuriem dažiem tagad ir liegta ieceļošana valstī, ir visai dāsni ziedojuši Austrālijas politiskajām partijām.

Kā jau uzsvēruši izlūkdienestu pārstāvji, izmeklēšana šajās spiegošanas lietās turpinās. Taču austrāliešu komentētāji norāda – Austrālija ir un būs ļoti atkarīga no Ķīnas, tās uzņēmumiem un arī tūristiem. Tieši tāpēc arī šīs valsts aktivitātes, visticamāk, kļūs arvien jūtamākas. Vienīgā problēma – iespējams, ka Austrālija savu atkarību no Ķīnas un tās klātesamību ir pamanījusi nedaudz par vēlu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti