Ķīniešu ģimenēs turpmāk varēs būt vairāk nekā viens bērns

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ķīniešu ģimenēs turpmāk varēs būt vairāk nekā viens bērns. Tā lēmusi Valsts augstākā likumdošanas komiteja. Vēl šo lēmumu būs jāapstiprina parlamentā. Jau vairākas desmitgades Ķīnā valdīja viena bērna politika, kuras nolūks bija ierobežot valsts iedzīvotāju skaita palielināšanos. Tas, kā secina Ķīnas valdība, drīzumā radīs nopietnas ekonomiskas un sociālās sekas.

Divi bērni turpmāk drīkstēs būt tajās ķīniešu ģimenēs, kurās kāds no vecākiem pats būs nācis no viena bērna ģimenes, tā lēmusi Ķīnas Valsts augstākā likumdošanas komiteja. Tagad šai iniciatīvai nepieciešams parlamenta atbalsts.

Viena bērna politiku Ķīna ieviesa 70.gados, lai tādējādi ierobežotu iedzīvotāju skaita palielināšanos. Šīs reformas Ķīnas sabiedrībā visus šos gadus tika ievērotas ļoti stingri, taču uztvertas ar dalītām jūtām. Iepriekšējie nosacījumi pieļāva izņēmumus, piemēram, valstī dzīvojošajām etniskajām minoritātēm vai arī tām ģimenēm, kurās abi vecāki paši nāk no viena bērna ģimenes, kā arī cilvēkiem laukos, ja pirmdzimtā ir bijusi meitene. Dominējošā vīriešu loma sabiedrībā ir veicinājusi arī to, ka Ķīnā krietni sarucis sieviešu skaits, tā kā ģimenes ir izvēlējušās abortus, gadījumos, kad gaidāmas meitenes. Līdz ar to, pēc ekspertu aplēsēm, nākamās desmitgades nogalē Ķīnā vismaz 24 miljoni vīrieši nevarēs atrast dzīves biedri, sieviešu mazākuma dēļ.

Īpaši tagad Ķīna izjūt visu šo gadu politikas sekas, tā kā sabiedrība strauji noveco un drīzā nākotnē valsts izjutīs pamatīgu sociālu spiedienu, tā kā saruks nodokļu maksātāju skaits un līdz ar to arī atbalsts vecākajai paaudzei.

Vēl viens Valsts augstākā likumdošanas komitejas pieņemtais jaunums ir izbeigt pāraudzināšanu darba nometņu palīdzību, kuras līdz šim asi kritizējušas cilvēktiesību organizācijas. Nometnes radīja piecdesmitajos gados, balstoties uz padomju gulaga metodēm, kas ļauj policijai sūtīt pārmācībai cilvēkus arī bez tiesas izmeklēšanas, un nosūtītajiem faktiski nebija iespējams to apstrīdēt vai iebilst. Ķīnā līdz šim bija vairāk nekā 200 darba nometņu, un vismaz gada sākumā tajās atradās vairāk nekā 100 tūkstošu ieslodzīto. Mediji ziņo, ka liela daļa nometnēs ieslodzīto tur atrodas saistībā ar narkotiku vai nu ar narkotiku tirgošanu, vai pārdošanu.

Vairākas nometnes esot plānots pārveidot par narkomānu rehabilitācijas centriem.
Līdz ar atteikšanos no pāraudzināšanas darbiem, visus darba nometnes ieslodzītos atbrīvos, vēsta Ķīnas oficiālā ziņu aģentūra "Siņhua".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti