Ķīnas varas iestādes piespriež kompānijai «Alibaba» vairāk nekā 2,3 miljardus eiro lielu sodu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ķīnas varas iestādes piespriedušas interneta tirdzniecības kompānijai "Alibaba" vairāk nekā 2,3 miljardu eiro lielu naudassodu par pretmonopola noteikumu pārkāpumiem. "Alibabas" pārstāvji jau paziņojuši, ka sodanaudu apmaksās un veiks regulatora prasītās izmaiņas. Eksperti uzskata, ka šī ir daļa no Ķīnas varas iestāžu stratēģijas pakļaut tehnoloģiju gigantus valstij labvēlīgam tiesiskam regulējumam. 

Ķīnas varas iestādes piespriež kompānijai «Alibaba» naudas sodu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Ķīnas valsts tirgus regulēšanas pārvalde izmeklēšanu pret tehnoloģiju gigantu "Alibaba" uzsāka jau pagājušā gada nogalē. Izmeklēšanas centrā bija apgalvojumi, ka "Alibaba" aizliedz tirgotājiem, kuri vēlas pārdot savas preces šajā elektroniskās tirdzniecības platformā, piedāvāt šīs preces arī konkurējošās platformās. Regulatora paziņojumā teikts, ka šādi "Alibaba Group" jau kopš 2015. gada ir izmantojusi dominējošo stāvokli tirgū, kaitējot konkurencei, inovācijām un gan tirgotāju, gan patērētāju interesēm. Pēc vairāku mēnešu ilgās izmeklēšanas "Alibaba" tika piemērots 18,2 miljardu juaņu, jeb 2,3 miljardu eiro liels naudas sods. Šī summa ir aptuveni trīs reižu augstāka nekā iepriekš Ķīnā piespriestais augstākais sods, un šie 18,2 miljardi juaņu ir aptuveni 4 procenti no kompānijas 2019. gada apgrozījuma.

Neilgi pēc šīs sodanaudas piemērošanas, kompānija "Alibaba" izplatīja paziņojumu, kurā paziņoja par soda pieņemšanu un solīja veikt izmaiņas, lai nodrošinātu atbilstību izvirzītajām prasībām. Tāpat nākamās nedēļas sākumā ir paredzēta tikšanās ar investoriem, lai iepazīstinātu viņus ar veselīgu uzņēmuma attīstību nākotnē.

Gadu gaitā kompānija "Alibaba" ir kļuvusi par vienu no lielākajiem uzņēmumiem pasaulē, nemaz nerunājot par pašu Ķīnu, kur konkurējošo amerikāņu kompāniju darbība ir ievērojami ierobežota. Tas ir devis iespēju kompānijai attīstīt dažādus elektroniskos pakalpojumus. Arī citas kompānijas ir spējušas ievērojami palielināt savu ietekmi, jo simtiem miljoni cilvēku izmanto digitālos pakalpojumus, lai iepirktos, sazinātos, maksātu rēķinus, veiktu ikdienas darbus, kā arī aizņemtos naudu.

Arī kompānijas "Alibaba" finanšu pakalpojumu meitas sabiedrība "Ant Group" ir centusies nostiprināties kreditēšanas, īpašumu pārvaldīšanas un apdrošināšanas nozarē. Taču pēc tam, kad "Alibaba" dibinātājs Džeks Ma pagājušajā gadā izteicās, ka Ķīnas regulatori atpaliek no mūsdienu realitātes un vairāk balstās savā industriālajā pagātnē, varas iestādes atlika „Ant Group” akciju kotēšanu Šanhajas biržā, kas varēja kļūt par pasaulē lielāko sākotnējo publisko piedāvājumu. Pašai „Ant Group” tika uzdots atgriezties pie pirmsākumiem un palikt par interneta norēķinu pakalpojumu nodrošinātāju. Savukārt "Alibaba" tika ieteikts atteikties no saviem ieguldījumiem mediju sfērā, piemēram, pieprasot pārdot savas daļas Honkongas izdevumā „South China Morning Post”.

Komentētāji pieļauj, ka Ķīnas regulatoru vēršanās pret tehnoloģiju kompānijām turpināsies un, visticamāk, tikai pastiprināsies. Eksperti norāda, ka Rietumu pasaulē lielās kompānijas tiek stingri uzraudzītas, taču Ķīnā tas līdz šim nav bijis novērots. Tagad, Ķīnai cenšoties pozicionēt sevi kā globālai tehnoloģiju lielvarai, šāds regulējums būs nepieciešams. Vienlaicīgi gan tiek uzsvērts, ka varas iestādes neapkaros tehnoloģiju kompānijas – tās vienkārši centīsies panākt, lai uzņēmumi darbojas konkrētā, varai labvēlīgā tiesiskajā regulējumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti