Ķīnas un Kanādas attiecības pāraug «nāves draudu diplomātijā»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Tiesa Ķīnā piespriedusi nāvessodu Kanādas pilsonim par narkotiku kontrabandu, lai gan iepriekš viņam bija piespriests cietumsods. Kanādas valdība uzskata, ka šis lēmums ir politiski motivēts un ir Pekinas atbilde uz uzņēmuma "Huawei" pārstāvja aizturēšanu.

Ķīnas un Kanādas attiecības pāraug «nāves draudu diplomātijā»
00:00 / 01:22
Lejuplādēt

Kanādietis Roberts Loids Šellenbergs Ķīnā tika aizturēts pirms četriem gadiem, un vietējās varasiestādes viņam 2016. gadā piesprieda 15 gadus ilgu cietumsodu. Taču Ķīnas varasiestādes tagad atcēlušas 36 gadus vecajam kanādietim piespriesto sodu. Tas sekojis vien dažas nedēļas pēc tam, kad Kanādā aizturēja "Huawei" finanšu direktori Menu Vaņdžou. Tiesa uzskatīja, ka sods ir par vieglu, tādējādi ir nepieciešams skatīt lietu atkārtoti.

Saskaņā ar Ķīnas varasiestādēs teikto, Šellenbergam bijusi svarīga loma starptautiskajā narkotiku kontrabandas operācijā, kuras laikā vajadzēja izvest 220 kilogramus metamfetamīna no Ķīnas uz Austrāliju. Balstoties uz šiem faktiem un to, ka sods esot bijis par vieglu, tiesa Ļaoninas provincē Ķīnas ziemeļaustrumos nolēma kanādietim piespriest nāvessodu. Tiesas skaidrojumā arī norādīts, ka Ķīnas pilsonim par dalību šajā pašā operācijā tiesa jau sākotnēji piesprieda nāvessodu. Kanādieša advokāts tikmēr paziņojis, ka pārsūdzēs tiesas lēmumu.

Reaģējot uz notikušo, arī Kanādas premjerministrs Džastins Trudo asi nosodīja Pekinu. Viņš uzskata, ka Ķīna izmanto savu tiesu sistēmu, lai izdarītu spiedienu uz Kanādu saistībā ar uzņēmuma "Huawei" pārstāves aizturēšanu. Viņa tika meklēta saistībā ar Irānas sankciju apiešanas pārkāpumiem, aresta orderi izdodot ASV.

Situācijai eskalējoties, Pekina ir arī paziņojusi, ka vairs nepiemēros imunitāti bijušajam Kanādas diplomātam Maiklam Kovrigu. Viņš tika aizturēts Ķīnā neilgi pēc tam, kad Kanāda aizturēja Menu.

Eksperti notiekošo jau nodēvējuši par „ķīlnieku politiku” vai „nāves draudu diplomātiju”. Lai arī kāds būtu Pekinas patiesais iemesls, par abu valstu attiecību pasliktināšanos liecina arī to valdību izplatītie paziņojumi. Tajos abas puses brīdina pilsoņus par iespējamiem riskiem tik aizturētiem ceļošanas laikā kādā no šīm valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti