Ķīnas prezidents sola panākt klimata neitralitāti līdz 2060. gadam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ķīna ir gatava panākt klimata neitralitāti līdz 2060. gadam. Par šādu ambiciozu mērķi uzrunā ANO Ģenerālajā asamblejā paziņojis Ķīnas prezidents Si Dziņpiņs. Viņš paudis atbalstu Parīzes klimata vienošanās mērķiem, aicinot arī pārējās pasaules valstis izpildīt vismaz minimālās klimata saudzēšanas prasības. Šie solījumi atzinīgi novērtēti klimata aizstāvju vidū, bet skeptiķi brīdina par nepieciešamību izstrādāt konkrētu darbību plānu.

Ķīnas prezidents sola panākt klimata neitralitāti līdz 2060. gadam
00:00 / 02:54
Lejuplādēt

ANO Ģenerālās asamblejas augsta līmeņa debates pasaules valstu līderi parasti izmanto tam, lai informētu pārējo pasauli par savas valsts redzējumu uz reģionālajiem vai globālajiem procesiem. Nenoliedzami, ka šogad pasaules uzmanības centrā ir Covid-19 pandēmija un tās radītās ekonomiskās sekas, kā arī atkopšanās no šīs krīzes. Uz to norādījis gan ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs, gan ASV prezidents Donalds Tramps, neaizmirstot vainu par slimības izplatību uzvelt uz Ķīnas pleciem.

Taču Ķīnas prezidents Si Dziņpiņs savā uzrunā ir pārsteidzis daudzus, paziņojot, ka šajā krīzes laikā, kad svarīgi ir izvairīties no protekcionisma un veicināt sadarbību, nedrīkst aizmirst arī par apkārtējo vidi. Tieši tāpēc Ķīna esot gatava uzņemties globālo līderību un līdz 2060. gadam panākt klimata neitralitāti.

"Covid-19 mums atgādina, ka cilvēcei ir jāgatavojas zaļajai revolūcijai un jāvirzās uz priekšu daudz ātrāk, lai radītu zaļā dzīvesveida attīstību, aizsargātu apkārtējo vidi un padarītu mūsu Zemi par labāku vietu visiem.

Cilvēce vairs nedrīkst atļauties ignorēt dabas brīdinājumus un turpināt iegūt vērtīgos minerālus, neinvestējot apkārtējās vides saglabāšanā un atjaunošanā.

Parīzes klimata vienošanās ļoti labi iezīmē ceļu, kā pāriet uz zaļu attīstību. Tā iezīmē minimālos soļus, kas jāsper, lai aizsargātu Zemi, mūsu kopējo dzīvesvietu, un visām valstīm ir jāsper izlēmīgi soļi, lai šo vienošanos cienītu. Arī Ķīna ir apņēmības pilna pastiprināt nacionālajā līmenī uzņemtās saistības un padarīt savu politiku vēl spēcīgāku. Mēs paredzam, ka CO2 emisiju augstākais punkts tiks sasniegts līdz 2030. gadam, bet oglekļa neitralitāte tiks sasniegta pirms 2060. gada," sacīja Ķīnas vadītājs.

Ķīna pašlaik ir lielākais atmosfēras piesārņotājs, un tiek uzskatīts, ka tieši šī valsts rada aptuveni ceturto daļu no visas pasaules kaitīgajām emisijām. Paužot atbalstu Parīzes klimata līgumam, Ķīna ir rīkojusies pilnīgi pretēji Amerikas Savienotajām Valstīm, kas ir otra lielākā atmosfēras piesārņotāja un no Parīzes vienošanās ir izstājusies. Starp citu, vainojot tieši Ķīnu bezdarbībā.

Ķīnas prezidenta izteiktais aicinājums jau ir izsaucis atzinīgus vārdus no klimata aizstāvju puses, kuri uzskata, ka Ķīnas iniciatīva var kalpot par pamudinājumu arī citām, līdz šim visai kūtrajām valstīm. Taču vienlaicīgi izskan bažas par to, ka pagaidām šie ir tikai solījumi, kuriem nav reāla seguma. Ķīnai jau tuvākajā laikā būtu jāprezentē konkrēts rīcības plāns turpmākajiem gadiem un gadu desmitiem. Skeptiķi savukārt brīdina, ka Ķīnas piedāvājums būs rūpīgi jāizvērtē, jo Pekina pašlaik, piemēram, aktīvi investē ar akmeņoglēm darbināmu elektrostaciju celtniecībā Āfrikā. Pat ja pašas Ķīnas izmešu apjoms varētu samazināties, ar tās atbalstu tas var vairoties citur pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti