Pusdiena

Maltā simtiem cilvēku piemin nogalināto žurnālisti Dafni Karuanu Galiciu

Pusdiena

Madara Fridrihsone par dzelzceļa elektrifikācijas projekta atlikšanu

19. Ķīnas Komunistiskās partijas kongress; Dzjiņpins: "sākas jauns laikmets"

Ķīnas prezidents: Mūsu nācijai «sākas jauns laikmets»; partijā gaidāmas lielas pārmaiņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ķīnas Tautas Republikas prezidents Sji Dzjiņpins, atklājot Komunistiskās partijas 19. kongresu, paziņoja, ka Ķīnas nācijai ir sācies „jauns laikmets”. Viņš uzrunā uzsvēra sasniegumus, kas gūti viņa pirmā pilnvaru termiņa laikā, kas ļāvuši valstij atgūt savu vietu pasaulē.

Sji komunistu partijas kongresā ieradās kopā ar bijušo valsts līderi Jangu Zeminu. Par 91 gadus veco bijušo Ķīnas prezidentu bija izplatījušās baumas, ka viņš esot miris, taču Zemins ir dzīvs un kongresa laikā sēdējā blakām pašreizējam līderim Sji.

Dzjiņpins uzrunu sāka ar to, kas ir padarīts viņa piecu gadu termiņu laikā prezidenta amatā. Kopš 2012. gada, kad viņš kļuva par prezidentu un partijas vadītāju, daudzi viņa sāncenši ir sodīti par korupciju. Pēdējo piecu gadu laikā sodīti ap 1,3 miljoni Komunistiskās partijas amatpersonu. Arī turpmāk Dzjiņpins apsolījis vērsties pret korupciju partijas rindās.

Ķīnas līderis pauda, ka valsts ambīcijas un sapnis ir pietiekami lieli un, lai to īstenotu, ir jāatbrīvojas no jebkādiem „vīrusiem”, kas grauj partijas veselību.

Tāpat viņa prezidentūras laikā ir sākta armijas restrukturizācija un modernizācija, kā arī nostiprinātas Ķīnas pozīcijas pasaulē, to skaitā aizstāvot Ķīnas teritoriālās pretenzijas un ietekmes palielināšanu Āzijā.

Dzjiņpins neslēpa, ka valsti nākotnē gaida daudzi smagi pārbaudījumi, bet viņš ir priecīgs par jau pašlaik sasniegto, kas ļauj Ķīnai ieiet jaunā laikmetā. Viņš slavēja savas valsts sociālistisko modeli ar īpašām Ķīnas iezīmēm kā attīstības modeli, uz kuru vērts skatīties arī citām valstīm. Tikmēr kritiķi turpina izcelt Ķīnas pārvaldes autoritāro raksturu un agresīvo ekonomisko politiku. “Mūsdienu Ķīnas tautas sākums ir iedrošinājis tik daudz un tik ilgi, līdz sasniegta neiedomāja transformācija. Nācija šajā laikā ir attīstījusies, kļuvusi bagāta un spēcīga, kas tagad tai paver arī iespēju uz atjaunošanos,” sludināja Sji.

Šo atjaunošanos Sji saistīja ar nācijas un sociālisma pāreju citā attīstības pakāpē. Viņš nenoliedza, ka arī turpmāk būs nepieciešams īstenot dažādas reformas. “Pašlaik notikumi gan mūsu valsts iekšienē, gan ārvalstīs piedzīvo dziļas un sarežģītas pārmaiņas. Mūsu valsts attīstītība joprojām ir nozīmīgā stratēģiskā periodā. Visiem mūsu partijas biedriem ir jābūt gataviem briesmām, jāiedrošina pārmaiņas un inovācijas. Nekad mēs nedrīkstam kļūt paguruši, mums jāapvieno visas Ķīnas tautas, lai celtu pārtikušu sabiedrību un cīnītos par lielu uzvaru sociālismam ar ķīniešu iezīmēm jaunā ērā," pauda Sji.

Vienlaikus kongresa dienā izskanēja arī vairāki brīdinājumi – valsts iekšienē un tuvākajā apkārtnē tie saistīti ar Tibetas, Honkongas un Taivānas statusu, kā arī korupcijas apkarošanu partijas rindās, tostarp augstākajos varas ešelonos.  Kopš Sjī Dziņpina nākšana pie varas 2012. gadā Ķīnas ekonomika turpinājusi pakāpeniski augt un līdz ar to – arī tās intereses un tēriņi pārējā pasaulē.

Tomēr paralēli ar ekonomikas modernizācijas procesiem notikusi arī centrālās varas un daļējas cenzūras nostiprināšana. Ķīnas atbilde uz kritiku ir valsts politiskās struktūras stabilitātes izcelšana laikā, kad rietumu pasaulē tiek piedzīvoti dažādi politiski satricinājumi. Kompartijas kontrolētā prese likusi noprast, ka šī kongresa laikā varētu tikt labots partijas manifests, iekļaujot tajā arī Sjī Dziņpina tā sauktās “darba piezīmes” par politisko domu, kas nozīmētu  viņa ideoloģiskās lomas ievērojamu palielināšanu un pielīdzinātu viņu diviem vēsturiski ietekmīgākajiem Ķīnas kompartijas līderiem – tās dibinātājam Mao Dzedunam un komandekonomikas liberalizētājam Denam Sjaopinam.

Uzmanība tika pievērsta arī mazāk aizsargātajiem, norādot, ka ir nepieciešams mazināt nabadzību un nevienlīdzību valstī.

Kopumā uz nedēļu ilgo Komunistiskās partijas 19. kongresu bija ieradušies vairāk nekā 2000 delegātu. Paredzams, ka pamatā kongress noritēs aiz slēgtām durvīm, un ir sagaidāms, ka komunistu saiets noslēgsies ar ievērojamām pārmaiņām partijas vadībā.

Kongresā, kas notiek reizi piecos gados, delegātiem jāievēlē 376 partijas Centrālkomitejas locekļi. Tā kā tiek prognozēts, ka aptuveni puse no pašreizējiem tās locekļiem ir pārkāpuši neoficiālo pensionēšanās robežu - 68 gadu vecumu, viņi šogad savus krēslus varētu arī pamest.

Līdz ar to tās, iespējams, būs lielākās pārmaiņas Ķīnas Komunistiskās partijas vadībā pēdējās desmitgades laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti