Ķīnas prezidents apmeklē Itāliju – izskan bažas par ES šķelšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Starptautisko mediju uzmanība pievērsta sāktajai Ķīnas prezidenta Sjī Dziņpina vizītei Romā, kuras laikā tiks parakstīts dokuments par Itālijas pievienošanos tā sauktajai jostas un ceļa iniciatīvai, ko dēvē par mūsdienu “Zīda ceļu”. Tas tiks darīts par spīti izskanējušām bažām no citām valstīm par Ķīnas mēģinājumiem nostiprināt politisko ietekmi Eiropā un pat šķelt Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis.  

Ķīnas prezidents Sjī Dziņpins Romā uz sarkanā paklāja tika sagaidīts ar godasardzes kavalēriju, kas parasti rezervēta tikai monarhu un pāvesta vizītēm. Tādējādi īpaši uzsvērta abu valstu divpusējā sadarbība, kas tiks apstiprināta ar pretrunīgi vērtētu saprašanās memorandu par vienas jostas un viena ceļa iniciatīvu. Tā ir vismaz vienu triljonu ASV dolāru vērta komunistiskās Ķīnas attīstības un investīciju stratēģija, kuru Eiropas Komisija kritizējusi par demokrātijai nedraudzīga attīstības modeļa piedāvāšanu.

Itālijas premjerministra vietnieks no kreisi populistiskās ''Pieczvaigžņu kustības'' Luidži Di Maijo tam nepiekrīt un ieguvis valdības atbalstu memoranda apstiprināšanai.

“Kā jau zināt, prezidenta Sjī Dziņpina vizīti pavada pamatīga ažiotāža medijos par jostas un ceļa iniciatīvas parakstīšanu. Es gribu jums apliecināt, ka tā mums ir milzīga iespēja. Kopš manas pirmās vizītes Ķīnā esmu tai ticējis. Vienošanās ir ietvars, kurā mēs varam kopēji augt un arī sadarboties trešajās valstīs. Esmu ļoti priecīgs, ka parakstīsim šo dokumentu kā pirmā G7 dalībvalsts,” paziņoja Luidži Di Maijo.

Di Maijo cer, ka Ķīnas investīcijas un abpusējā sadarbība palīdzēs stagnējošajai valsts ekonomikai. Tomēr šī politika ir pretēja Eiropas Savienības kopējai politikai.

Pagājušajā nedēļā tika publicēts Eiropas Savienības dokuments, kurā Ķīna nosaukta par ekonomisko konkurentu, kā arī ar desmit punktiem iezīmēta stingrāka pieeja turpmākajās ekonomiskajās attiecības ar Pekinu.

Neoficiāli izskan bažas, ka Ķīna varētu mēģināt šķelt Rietumeiropas valstis ar savu ekonomisko politiku, līdzīgi kā tas ticis darīts Balkānos un Centrāleiropā. 

Pēc viesošanās Itālijā Sjī Dziņpins dosies uz Monako, kā arī Franciju, kur viņu varētu gaidīt gana diplomātiska, bet jau nedaudz vēsāka uzņemšana. Francijas prezidents Emanuels Makorns atbalstījis stingrāku trešo valstu investīciju kontrolēšanu Eiropas Savienībā, ņemot vērā potenciālos ekonomiskos un drošības riskus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti