Pasaules panorāma

Lords Kalanans: otrā Brexit referenduma nebūs

Pasaules panorāma

Igauņu nodokļi Latvijas veikalniekiem

Ķīnas Konfūcija institūtus tur aizdomās spiegošanā

Ķīnas Konfūcija institūtus tur aizdomās spiegošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ķīnas Konfūcija institūtus tur aizdomās spiegošanā - to darbu izmeklē ASV un Lielbritānijā, pastiprinātu uzmanību institūtiem pievērsusi arī Vācija un Austrālija.

Ķīnas Konfūcija institūti ir iestādes, kas līdzīgas Britu padomei, Vācijas Gētes institūtiem vai Francijas institūtiem. Tajos māca valodu, veicina kultūras sakarus un studentu apmaiņu. Tomēr jau ilgāku laiku Ķīnas aktivitātes rietumvalstīs vēro ar augošām aizdomām, bet šo institūtu darbu pat kā piesegu plaša apmēra spiegošanai.

Izglītības un starpkultūru saišu vai potenciālo komunistiskās Ķīnas spiegu tīkls - šādas debates Rietumu pasaulē arvien vairāk sākušās par Konfūcija institūtu programmu, kuru Ķīna sāka 2004.gadā. Kopš tā laika durvis vēruši vairāk nekā 500 institūti vairāk nekā 140 pasaules valstīs. Visvairāk šo institūtu - vairāk nekā 100 ar vairāk nekā 500 klasēm - vēruši savas durvis tieši Savienotajās Valstīs un strauji iemantojuši popularitāti. Studenti slavē interesantās nodarbības un labo atmosfēru.

Tomēr daļa ASV republikāņu saskata pavisam citu atmosfēru. Cīņu ar institūtiem uzsācis Floridas štata senators un agrākais prezidenta amata kandidāts Marko Rubio. Viņš klāsta - atšķirībā no vāciešu Gētes  institūta, Britu padomes vai Dantes Aligjēri biedrības, Konfūcija institūti izvietojas universitātēs un to pilsētiņās, liekot bažīties gan par akadēmisko brīvību, gan Ķīnas kompartijas diriģētu politisko ietekmi:

"Es uzsvērtu, ka Pentagons un lielākā daļa ASV politiķu tikai tagad pamostas un saprot šo programmu patieso raksturu un to, kā tās tiek pielietotas. Manuprāt, to saglabāšanai nav vietas.

Tās pilnīgi noteikti tiek izmantotas, lai identificētu studentus, kuri apzināti vai pat neapzināti kļūt par Ķīnas ietekmes aģentiem.

Mēs dzīvojam jaunā pasaulē, daudz kas no tā izklausās pēc Holivudas filmas, taču es tam netērētu savu laiku, ja tas nebūtu pa īstam," izteicies Rubio.

Sākta arī oficiāla institūtu darbības izmeklēšana ne tikai ASV, bet arī Austrālijā un Lielbritānijā. Universitāšu administrācijas, mācībspēki un paši studenti gan lielākoties to sauc par lieku panikas celšanu:

"Man nekad neviens nekad nav teicis, ko es varu un ko nevaru runāt. Kad cilvēki man jautā, ko esmu pieredzējusi Ķīnā - saku tieši to, ko es tur piedzīvoju un ko zinu!" teikusi kāda skolniece.

Kopš 2011.gada Konfūcija institūts darbojas arī Latvijā, pašlaik palīdzot apgūt valodu vairākiem simtiem studentu no Latvijas. Arī institūta direktors, Latvijas Universitātes profesors Pēteris Pildegovičs politisku ietekmi nesaredz - ne ASV, ne Latvijā.

Latvija nav īpaši populārs galamērķis studentiem no Ķīnas - mūsu izglītības iestādēs mācās mazāk nekā simt studenti no Ķīnas. Salīdzinoši - ASV mācās 350 tūkstoši ķīniešu, savukārt Ķīnā ir tikai 20 tūkstoši amerikāņu studentu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti