Rīta Panorāma

Džo Baidens aizstāv savu migrācijas politiku

Rīta Panorāma

Rīt - Starptautiskā teātra diena!

Ķīna vēršas pret rietumu zīmoliem

Ķīnas komjaunatne aicina boikotēt «H&M» un citus Rietumu zīmolus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ķīnā valdošā komunistu režīma atbalstītāji aicinājuši ķīniešus boikotēt vairākus rietumvalstu apģērbu un apavu zīmolus, tādējādi atbildot uz Eiropas Savienības (ES) un ASV sankcijām pret Ķīnas amatpersonām, kas tiek vainotas par cilvēktiesību pārkāpumiem pret uiguriem Siņdzjanas reģionā.

Ķīnas rīcība var negatīvi atsaukties uz starptautisko tirdzniecību, ko jau ir iedragājusi kuģu satiksmes apstāšanās Suecas kanālā pēc tam, kad to nobloķēja viens no pasaulē lielākajiem konteinerkuģiem.

Atbildes gājiens pret sankcijām

Masveida kampaņa pret Ķīnā strādājošajiem rietumvalstu apģērbu un apavu ražotājiem sākās trešdien, kad Komunistiskās partijas jaunatnes organizācija savos sociālo tīklu kontos pievērsa uzmanību zviedru apģērbu ražotāja “H&M” gadu vecam paziņojumam par lēmumu vairs neiegādāties kokvilnu, kas audzēta Ķīnas autonomajā Siņdzjanas reģionā. Uzņēmums savu lēmumu pamatoja ar izskanējušām ziņām par piespiedu darba izmantošanu kokvilnas novākšanā Siņdzjanā.

Ķīnas komjaunatne aicina boikotēt «H&M» un citus Rietumu zīmolus
00:00 / 03:06
Lejuplādēt

Rietumvalstu valdības un cilvēktiesību aizstāvji informē, ka Siņdzjanas piespiedu darba nometnēs ir ieslodzīti vairāk nekā miljons cilvēku, lielākoties islāmticīgie uiguri. Pekina noliedz represijas pret uiguriem un apgalvo, ka Pekina sekmē ekonomisko attīstību Siņdzjanā un izskauž radikālismu.

Ķīnu saniknoja šonedēļ ES, ASV, Lielbritānijas un Kanādas ieviestie ceļošanas ierobežojumi un finanšu sankcijas pret vairākām Ķīnas amatpersonām, kuras tiek vainotas represijās pret uiguriem un citām musulmaņu minoritātēm Siņdzjanā.

Uiguri esot laimīgi par darbu kokvilnas laukos

Ķīnas valdības kontrolētie mediji ir izvērsuši propagandas kampaņu, aizstāvot kokvilnas industriju Siņdzjanā un kritizējot “H&M”.

“Izplatīt baumas un aicināt uz Siņdzjanas kokvilnas boikotu, vienlaikus cerot uz peļņas gūšanu Ķīnā? Tā jūs gribētu gan,” vēsta viens no Ķīnas komjaunatnes ierakstiem sociālajā tīklā “Weibo”.

Televīzijas kanāls “CGTN” savā sižetā apgalvoja, ka kokvilnas novākšana Siņdzjanā ir automatizēta, un citēja uiguru zemniekus, kuri priecājoties par iespēju strādāt kokvilnas laukos. Savukārt Ķīnas Centrālā televīzija paziņoja, ka uzņēmums “H&M” esot “pārrēķinājies”, mēģinot būt par “taisnīgo varoni”, tāpēc tam ir “jāsamaksā dārga cena par nepareizu rīcību”.

Ķīnas lielākās interneta tirdzniecības platformas ir apturējušas “H&M” produkcijas tirgošanu, bet vairākas ķīniešu slavenības pātraukušas sadarbību ar uzņēmumu.

Vēršas arī pret "Nike" un citiem

Ķīnas Komunistiskās partijas kontrolētais laikraksts “The Global Times” ceturtdien vēsta, ka arī luksusa modes zīmols “Burberry” un sporta apģērbu ražotāji “Adidas”, “Nike” un “New Balance” pēdējos gados esot nākuši klajā ar “nepatiesiem paziņojumiem” par situāciju Siņdzjanā.

Šī nav pirmā reize, kad Pekina uzbrūk ārvalstu uzņēmumiem, sodot tos par rietumvalstu valdību pieņemtiem lēmumiem vai piespiežot kompānijas mainīt savu nostāju jautājumos, kas ir neērti Ķīnas valdībai. Daudzos gadījumos kompānijas bijušas spiestas atvainoties, lai nezaudētu pieeju milzīgajam Ķīnas tirgum.

Ķīna ir pasaulē lielākā apģērba eksportētāja, bet liela daļa no Ķīnā šūtā apģērba tiek piegādāta ar kuģiem caur Suecas kanālu.

Pasaules tirdzniecībai ļoti nozīmīgā ūdensceļa darbība jau divas dienas ir paralizēta, jo kanālu ir nobloķējis 400 metru garais konteinerkuģis “Ever Given”, kas otrdien uzskrēja uz sēkļa. Ceturtdien atsākās mēģinājumi milzīgo kuģi nocelt no sēkļa.

Tikmēr kanāla abos galos vismaz 150 tirdzniecības kuģi gaida, kad varēs turpināt ceļu, lai piegādātu miljardiem dolāru vērtas kravas. Kanāla darbības pārtraukums var ietekmēt naftas un dabasgāzes piegādes Eiropai no Tuvajiem Austrumiem.

KONTEKSTS:

Uiguri ir Ķīnas ziemeļrietumu reģiona Siņdzjanas pamatiedzīvotāji, tjurku tauta un galvenokārt musulmaņi. Jau gadiem komunistiskās Ķīnas valdība apsūdzēta par uiguru apspiešanu, taču Pekina savu rīcību pamato ar terorisma draudu un separātisma novēršanu. Pēdējās desmitgadēs Siņdzjanā uz dzīvi apmetušies daudz etnisko ķīniešu no citiem Ķīnas reģioniem, un uiguri vairs nav Siņdzjanas iedzīvotāju vairākums.

Uzskatot, ka šī musulmaņu minoritāšu grupa ir potenciāls drauds valsts drošībai, Ķīnas valdība ir uzsākusi masveida cilvēku novērošanu, izsekošanu un pat ieslodzīšanu “pāraudzināšanas centros”. Uiguriem ir aizliegts runāt savā valodā publiskās iestādēs, piekopt savas tradīcijas un svētkus, dot bērniem tādus musulmaņu vārdus kā Muhameds vai Medina un piekopt islāma ticību, tādēļ vīriešiem aizliegts audzēt garu bārdu, sievietēm nesāt hidžābu, lūgties, doties svētceļojumā vai veikt jebkuru citu reliģisku darbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti