Panorāma

CSDD plāno celt maksu par pakalpojumiem

Panorāma

Panorāma

ASV notriekušas Ķīnas balonu

Ķīnas iespējamā spiegošanas balona notriekšana pie ASV krastiem sadusmo Pekinu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

ASV armija sestdien valsts austrumu piekrastē virs Atlantijas okeāna notriekusi Ķīnas balonu, kas ASV ieskatā bija paredzēts spiegošanai. Ķīna šo soli nosodīja un nodēvēja to par pārmērīgu spēka lietošanu. Balona parādīšanās ASV gaisa telpā vēl vairāk saspīlējusi jau tā nokaitētās Pekinas un Vašingtonas attiecības. Šī incidenta dēļ ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens atcēla šajā nedēļas nogalē ieplānoto vizīti Ķīnā. 

ĪSUMĀ:

  • Ķīnas balons šonedēļ tika pamanīts ASV gaisa telpā. 
  • Sākotnēji Pentagons paziņoja, ka balonu nenotrieks, jo atlūzas varētu apdraudēt cilvēkus uz zemes.
  • Sestdien, kad balons atradās virs Atlantijas okeāna, ASV kara lidmašīnas to notrieca.
  • Ķīna paziņoja, ka tagad tā "patur tiesības līdzīgās situācijās".
  • Ķīna taisnojas, ka balons ir meteoroloģisks lidaparāts, kas aizpūsts no plānotā kursa.
  • ASV uzskata – balons apzināti šķērsojis Amerikas un Kanādas teritoriju, lai novērotu militāros objektus.

Spiegošanā apsūdzētā Ķīnas balona notriekšana pie ASV krastiem sadusmo Pekinu
00:00 / 03:13
Lejuplādēt

Ķīnas novērošanas balons trīs pasažieru autobusu izmērā šonedēļ tika pamanīts virs Montānas štata ASV ziemeļrietumos un pirms tam tas šķērsojis Aļasku un Kanādu. Sākotnēji Pentagons paziņoja, ka balons netiks notriekts, jo tā atlūzas var apdraudēt cilvēkus uz zemes. Tomēr, kad balons sestdien jau atradies virs Atlantijas okeāna, ASV kara lidmašīnas deva triecienu objektam. Drošības apsvērumu dēļ tika slēgtas trīs lidostas, kā arī gaisa telpa virs Dienvidkarolīnas krasta. 

Balona notriekšana tika īstenota dažas stundas pēc tam, kad ASV prezidents Džo Baidens bija solījis, ka "parūpēsies" par šo aizdomīgo lidojošo objektu. 

Baltā nama saimnieks sniedza komentāru arī pēc balona notriekšanas: "Trešdien, kad mani informēja par balonu, es pavēlēju Pentagonam to notriekt trešdien, cik drīz vien iespējams. Viņi nolēma, lai nenodarītu kaitējumu nevienam uz zemes, ka labākais laiks, lai to izdarītu, ir tad, kad balons atrastos virs ūdens. Viņi to veiksmīgi likvidēja. Un vēlos izteikt komplimentus mūsu pilotiem, kuri to paveica."

Ķīna svētdien paziņoja, ka tā "patur tiesības izmantot nepieciešamos līdzekļus, lai risinātu līdzīgas situācijas". 

Ķīnas Aizsardzības ministrijas preses sekretāra Tana Kefeja paziņojumā teikts: "ASV izmantoja spēku, lai uzbruktu mūsu civilajam bezpilota dirižablim, kas ir acīmredzama pārmērīga reakcija. Mēs paužam nopietnu protestu pret šo ASV soli". 
Spēcīgu neapmierinātību un protestu paudusi arī Ķīnas Ārlietu ministrija. 

Ķīna taisnojas, ka balons ir meteoroloģisks lidaparāts, kas aizpūsts no plānotā kursa. Vēl šonedēļ Pekina mudināja domstarpības risināt ar ''vēsu prātu''. 

Tikmēr Taivāna svētdien paziņoja, ka "civilizētajai starptautiskajai sabiedrībai nevajadzētu tolerēt incidentu ar Ķīnas gaisa balonu". Taivānas ieskatā šāda Ķīnas rīcība ir pretrunā starptautiskajām tiesībām, pārkāpj citu valstu gaisa telpu un pārkāpj to suverenitāti.

Telekanāls "CNN" vēsta, ka kāda augsta ranga ASV administrācijas amatpersona ir noraidījusi Ķīnas vairākkārtējos apgalvojumus, ka notriektais balons bijis vienkārši "civilai lietošanai" un ASV gaisa telpā tas nonācis "negadījuma rezultātā". 

ASV uzskata, ka balons apzināti šķērsoja ASV un Kanādu un novērojis sensitīvus militārus objektus. 

ASV atzina, ka pārāk nopietnus izlūkošanas draudus tas neradīja, tā atrašanās amerikāņu gaisa telpā tiek uzskatīta par starptautisko tiesību pārkāpumu. 

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens norādīja: “Esam parliecināti, ka šis ir Ķīnas novērošanas balons. Līdzko to atklājām, ASV valdība rīkojās, lai nepieļautu sensitīvas informācijas ievākšanu. (..) Sarunā ar Ķīnas valdību es skaidri paudu, ka balona atrašanās mūsu gaisa telpā ir skaidrs ASV suverenitātes un starptautisko tiesību pārkāpums.”

Eksperti uzskata – kaut arī novērošanai var izmantot citu tehnoloģiju, piemēram, satelītus, Ķīna izvēlējusies tieši balonu, lai tā izmantošanai būtu iegansts. Nevienam gan īsti ilūziju par Pekinas nevainīgajiem nodomiem nav.

Amerikāņu amatpersonas žurnālistiem paudušas, ka baloniem bijis tāds aprīkojums, kāds parasti nav laikapstākļu gaisakuģiem. Tāpēc ASV rūpīgi izpētījušas un ievākušas informāciju par šo objektu. Novērošanas balons ir trīs autobusu lielumā un lido tādā augstumā, kādā nelido nedz pasažieru, nedz militārās lidmašīnas. Tas ir pildīts ar hēliju un darbojas ar saules baterijām. Tā komplektācijā var būt kameras, radari, sensori, kā arī saziņas ekipējums.

Bijusī ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes analītiķe Gaila Helta sacīja: “Es domāju tas ir tieši tas, ko Ķīna gribēja. Ķīna šobrīd nav apmierināta ar ASV. Gaisa spēku nesen nopludinātā dokumentā tiek spekulēts, ka starp abām valstīm tuvāko divu gadu laikā varētu sākties karš. Tāpat ASV nesen vienojās ar Filipīnām par piekļuvi Filipīnu jūras spēku bāzēm, kas kaut kādā mērā ļauj ASV ielenkt Ķīnu militāri.”

Attiecības ir saspīlētas vēl kopš Donalda Trampa uzsāktajiem tirdzniecības kariem, tāpat nesaskaņas ir par Taivānas statusu, kā arī par Ķīnas nevēlēšanos izteikt nosodījumu Krievijai par tās karu Ukrainā.

Tomēr ASV Valsts departamentā ir apņēmība saglabāt kontaktu ar Pekinu un sarīkot vizīti piemērotākā brīdī. 

Vēl viens ķīniešu balons vēlāk tika pamanīts arī virs Centrālamerikas un Dienvidamerikas. Amatpersona uzsvērusi, ka abiem baloniem bijis novērošanas aprīkojums, kas parasti nav saistīts ar standarta meteoroloģiskām darbībām vai civilo izpēti. 

Ķīna gadiem ilgi izmantojusi šāda veida novērošanas balonus, un šādas ierīces iepriekš ir pamanītas piecos kontinentos. Kāda augsta ranga aizsardzības amatpersona telekanālam "CNN" norādījusi, ka Donalda Trampa administrācijas laikā bijuši trīs gadījumi, kad Ķīnas baloni atradušies ASV gaisa telpā. Aizsardzības ministrs Trampa administrācijā Marks Espers gan paudis izbrīnu, jo neatceroties nevienu reizi, kad viņš par šādiem incidentiem ticis informēts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti