Ķīnā veicina lēnāku, bet ilgspējīgāku ekonomikas izaugsmi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ķīnas ekonomiskās izaugsmes tempi turpina samazināties, liecina jaunākie valdības publicētie statistikas dati. Iekšzemes kopprodukta pieaugums bijis zemākais pēdējo vairāk nekā desmit gadu laikā. Pekina gan norāda, ka ekonomika nepiedzīvos grūtības, bet lēnāka izaugsme ir daļa no reformām, kuru mērķis ir mazināt pasaules otrās lielākās ekonomikas atkarību no eksporta.

Pēdējās trīs desmitgadēs Ķīnas iekšzemes kopprodukta izaugsmes temps bijis vidēji 10% gadā, ļaujot tai apsteigt Japānu un kļūt par pasaules otro lielāko ekonomiku. Tomēr pagājušā gada nogalē izaugsmes apjoms nokritās zem 8%, un turpinājis samazināties. 2013. gada pirmajā ceturksnī tas bija 7,7%, bet pirmdien publicētie dati par otro ceturksni liecina, ka tajā iekšzemes kopprodukts audzis jau par 7,5%.

Ķīna pēdējā laikā piedzīvojusi arī baumas par banku krīzi, un jau ilgāku laiku uztraukumu radījis nekustamā īpašuma tirgus un kreditēšanas bums. Kaut gan jaunākie dati nav negaidīti, izaugsmes tempu kritums rada zināmas bažas par ekonomikas veselību. Tomēr Pekina uzskata, ka Ķīnas ekonomikas sniegums pēdējos mēnešos „visā visumā bija stabils” un atbilstošs prognozētajam.

Ķīnas izaugsme joprojām ir viena no straujākajām pasaulē. Bet tempu samazināšana arī atbilst valsts jaunās valdības plānotajām reformām. To mērķis ir veicināt lēnāku, bet ilgspējīgāku ekonomikas izaugsmi. Pekina uzsver, ka vēlas mazināt atkarību no attīstības galvenā dzinuļa eksporta un investīcijām, bet veicināt iekšējā patēriņa pieaugumu. Nacionālais statistikas birojs gan atzina ,ka valstij „joprojām jācīnās ar drūmu un sarežģītu ekonomisko situāciju.”

Valdošā Ķīnas Komunistiskā partija ir noteikusi mērķi, ka IKP pieaugumam šogad jābūt 7,5%, kas būs lielāks nekā ASV, Eiropā vai Japānā, tomēr būs vājākais Ķīnas ekonomikas sniegums kopš 1991. gada. Finanšu analītiķi gan norāda, ka kritums var turpināties, un, lai to novērstu, Pekinai tomēr būs jāīsteno papildus ekonomikas stimulēšanas pasākumi. Iespēju, ka mērķis tomēr netiks sasniegts, pagājušajā nedēļā atzina arī Ķīnas finanšu ministrs. Viņš gan uzsvēra, ka tā „nebūs liela problēma”, pat ja IKP izaugsme nokritīsies līdz 6,5%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti