Panorāma

Eiropa pirks Covid-19 vakcīnu "kandidātus"

Panorāma

Nevar ne pirkt, ne īrēt

Saasinās Ķīnas un Indijas attiecības

Ķīna un Indija vienojušās mazināt saspīlējumu uz robežas Himalajos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ķīna un Indija trešdien telefonsarunā vienojušās pēc iespējas ātrāk mazināt spriedzi uz abu valstu robežas. Reģiona eksperti izsaka bažas, ka pašreizējā situācijā tas varētu būt sarežģīti.

ĪSUMĀ:

  • Indijas un Ķīnas robeža Himalajos raisa domstarpības.
  • Pirmdien sadursmēs Himalajos dzīvību zaudējuši 20 Indijas karavīri.
  • Sadursmes izraisīja protestus Indijā.
  • Abas valstis incidentā vainojušas viena otru, bet tagad vienojušās mazināt saspīlējumu. 
  • Vienlaikus reģiona eksperti bažīgi, ka mazināt spriedzi pašreizējā situācijā būs sarežģīti.

Ķīna un Indija vienojušās mazināt saspīlējumu uz robežas Himalajos
00:00 / 03:47
Lejuplādēt

Indijas un Ķīnas starpā nav atrisinātas domstarpības par vairākiem posmiem abu valstu 3500 kilometru garajā robežā, kuras lielākā daļa ir Himalaju kalnos. 1962. gadā abu valstu starpā robežas dēļ izraisījās karš, kurā Indija zaudēja. Vairāku desmitu gadu laikā sarunas starp abiem kaimiņiem par šīm domstarpībām nav vainagojušās ar panākumiem. Abas valstis ir veltījušas lielu naudu un darbaspēku, lai gar strīdīgo robežas posmu būvētu ceļus, tiltus, dzelzceļa savienojumus un lidlaukus.

Kopš maija sākuma vairākās vietās uz robežas saspīlējums starp abiem kaimiņiem pieaudzis. Galvanas ielejā Ladākhā konfrontācija saglabājas jau vairākas nedēļas un dažkārt izraisījušās nelielas sadursmes. Viens no nopietnākajiem incidentiem abu valstu starpā pēdējo desmitgažu laikā pirmdienas vakarā notika tieši tur. Indijas armija paziņoja, ka dzīvību sadursmēs zaudējuši 20 Indijas karavīri. Indijas mediji ziņoja, ka aptuveni 45 mirušie esot arī Ķīnas pusē, tomēr Pekina detaļas par notikušo incidentu neatklāj.

Sadursmes karavīru starpā esot notikušas, izmantojot stekus un dažādas nūjas, tajā skaitā ar naglām.

Taču neviens nav atklājis uguni no šaujamieročiem. To pielietošanu aizliedz jau sen noslēgta vienošanās starp abām valstīm.

Pēc šīm sadursmēm abas puses vainoja viena otru provokācijās, kas novedušas pie fiziskas konfrontācijas. Indijas premjerministrs Narendra Modi uzrunā televīzijā sacīja, ka valsts nekad nevienu neprovocē. Viņš skaidroja, ka karavīru nāves nebūs veltīgas un Indija būtu “lepna, ka tās karavīri gāja bojā, cīnoties ar ķīniešiem”. Premjers uzsvēra, ka Indija vēlas mieru, bet, kad to provocē, Indija spēj sniegt atbilstošu atbildi neatkarīgi no situācijas. Savukārt Ķīnas Ārlietu ministrija sacījusi, ka sadursmes sākās pēc Indijas karavīru provokācijām un uzbrukumiem Ķīnas karavīriem. Indijas karavīri esot šķērsojuši robežu.

Sadursmes izraisīja protestus Indijā. Internetā atrodamajos videomateriālos redzams, kā tiek dedzināti Ķīnas karogi un Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina portrets. 
Ņūdeli, kur protesti noritēja pie Ķīnas vēstniecības, policija cilvēkus izkliedēja, bet tos, kuri atteicās pamest teritoriju, aizveda īpaši norīkotos autobusos. Viens no protestētājiem aicināja indiešus boikotēt Ķīnas produktus un preces:

„Mēs vēlamies uzrunāt ikvienu Indijas iedzīvotāju un tos indiešus, kas dzīvo ārvalstīs. Mēs vēlamies aicināt viņus boikotēt Ķīnas preces un produktus.

Indiešiem ir jāsāk ekonomikas karš ar Ķīnu.”

Kaimiņvalstis jau vairākas nedēļas īsteno pūliņus, lai radušos saspīlējumu mazinātu, tomēr tas līdz šim nav izdevies. Trešdien notika telefonsaruna starp Ķīnas un Indijas ārlietu ministriem. Abas valstis vienojušās mazināt spriedzi cik ātri vien iespējams un uzturēt mieru robežas reģionā. Panākto vienošanos atzinīgi novērtējusi Ķīnas un Indijas sabiedrotā Krievija.

"Pēc notikušās incidenta gan Ķīna, gan Indija paudušas apņemšanos risināt domstarpības ar dialoga palīdzību. Kā pasaules lielākajām jaunattīstības valstīm un ekonomikām mums ir daudz vairāk kopīgā, nekā atšķirīgā," sacīja Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Džao Lidzjaņs.

Vienlaikus trešdien Indijas armijas karavāna redzēta virzāmies uz pierobežas reģionu. Bet Ķīnas valsts raidorganizācija ziņoja par plašām militārām mācībām apvidū, gan neminot, kad precīzi tās noritējušas.

Reģiona eksperti pauž bažas, ka mazināt spriedzi pašreizējā situācijā būs sarežģīti.

Upju, ezeru un sniega klātbūtne uz abu valstu robežas nozīmē to, ka robežlīnija attiecīgajā reģionā var mainīties. Katrā pusē esošie karavīri vairakkārt patruļu laikā sastapuši viens otru un iesaistījušies sadursmēs. Pēdējā reize, kad robežkonfrontācijā kāds zaudējis dzīvību, bija 1975. gadā. Toreiz tie bija četri Indijas karavīri, kad viņiem Arunāčala Pradēšas štatā valsts ziemeļaustrumos patrulēšanas laikā tika uzbrukts no slēpņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti