Dienas notikumu apskats

Galīgā lēmuma par veselības aprūpes finansēšanu un pieejamību vēl nav

Dienas notikumu apskats

Parlamentārās izmeklēšanas komisiju konsultēs Lemberga dēla bijušais advokāts Alliks

Ķīna sola apturēt importu no Ziemeļkorejas saskaņā ar ANO sankcijām

Ķīna sola apturēt importu no Ziemeļkorejas saskaņā ar ANO sankcijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ķīna paziņojusi, ka apturēs ogļu, citu derīgo izrakteņu, kā arī jūras produktu importu no Ziemeļkorejas saskaņā ar šomēnes ANO Drošības padomes atstiprinātajām sankcijām. Pekina tās solījusi ieviest pilnībā, kaut iepriekš tai pārmesta pielaidīga pieeja sankciju īstenošanā. Tikmēr draudīgā retorika starp ASV un Ziemeļkoreju turpinās, kaut Vašingtonā norāda – kara draudi nav būtiski pieauguši.

Ķīnas Tirdzniecības ministrija pirmdien, 14.augustā, paziņoja, ka no otrdienas pilnīgā aizliegs no Ziemeļkorejas importēt ogles, dzelzi, dzelzs rūdu un jūras produktus. Par Ziemeļkorejas ogļu importa apstādināšanu Pekina bija paziņojusi jau februārī.

Līdz ar to Ķīna īsteno augusta sākumā ANO Drošības padomē vienbalsīgi apstiprinātās jaunās sankcijas pret Phenjanu, kas tiek uzskatīts par līdz šim stingrākajām. Aplēses liecina, ka Ziemeļkorejas ieņēmumi no eksporta ir trīs miljardi dolāru gadā.

Jaunās sankcijas komunistiskās valsts ieņēmumus no eksporta var samazināt uzreiz par trešdaļu jeb vienu miljardu dolāru.

Sankcijas, kuras rosināja Savienotās Valstis, apstiprināja pēc Ziemeļkorejas jūlijā īstenotajiem diviem starpkontinentālo raķešu izmēģinājumiem, kas, kā liecina aplēses, varētu būt spējīgs sasniegt ASV kontinentālo daļu. Phenjanas mērķis ir izstrādāt pietiekami mazu kodolgalviņu, lai to varētu uzmontēt uz ballistiskās raķetes.

Ķīna solīja jaunās sankcijas ieviest „simtprocentīgi, pilnīgā un strikti”. Pekina ir Phenjanas galvenā diplomātiskā sabiedrotā un tirdzniecības partnere. Aptuveni 90 procentus Ziemeļkorejas tirdzniecības ir ar Ķīnu. Ķīnas muita paziņojusi, ka preču importa aizliegums no Ziemeļkorejas stāsies spēkā 5. septembrī.   

Sankcijas pret Phenjanu ANO noteikusi  jau septīto reizi  - kopš Ziemeļkoreja veica pirmo kodolizmēģinājumu 2006. gadā.

Ķīnai iepriekš pārmests, ka tā nepilnīgi dzīvē īstenojusi iepriekšējos desmit gados apstiprinātās ANO sankcijas, ko tai pārmetis arī ASV prezidents Donalds Tramps. Tādēļ uzmanīgi tiks vērots, kā realitātē Pekina ieviesīs jaunās sankcijas. Ķīna pārmetumus allaž noraidījusi, norādot, ka sankciju mērķis nav pilnībā sagraut Ziemeļkorejas ekonomiku, un uzstājusi, ka tās ekonomiskās saites ar Ziemeļkoreju ir normāla tirdzniecība starp kaimiņvalstīm.

Pēdējās nedēļas laikā strauji saasinājusies retorika starp ASV un Ziemeļkoreju, Savienoto Valstu prezidentam Phenjanai draudot ar militāru rīcību, ja tā nemainīs savu uzvedību. Ziemeļkorejas valsts mediji pirmdien atkal brīdināja par to, ka jebkāds bruņots konflikts Korejas pussalā var izvērsties par kodolkaru. 

Tas dara bažīgas reģiona valstis, it īpaši Dienvidkoreju. Pirmdien viesojoties Seulā, ASV armijas ģenerālis Džozefs Dunfords uzsvēra, ka prioritāte joprojām ir diplomātija, taču tiek gatavoti arī militāras rīcības plāni, ja sankcijas nestrādās.  

ASV prezidenta Trampa padomnieks nacionālās drošības jautājumos Herberts Makmāsters intervijā telekanālam ABC svētdien gan uzsvēra – kara draudi nav būtiski pieauguši, taču problēma ir nopietna.

„Mēs neesam tuvāk karam kā pirms nedēļas. Taču mēs esam tuvāk karam nekā pirms desmit gadiem,” atzina Makmāsters.

“Kā teica Henrijs Kisindžers – šī ir bijusi problēma, kuras risināšanā mēs esam kavējušies ilgu laiku, un tagad ir pienācis laiks, kad jārīkojas. Draudi no Ziemeļkorejas ir ļoti skaidri - ne tikai Savienotajām Valstīm, bet pasaulei. Tas prasa saskaņotu rīcību no Savienotajām Valstīm kopā ar mūsu sabiedrotajiem un visām atbildīgām valstīm,”  norādīja Makmāsters.

Pēdējo dienu saasinātā retorika saistīta ar Ziemeļkorejas draudiem izšaut raķeti uz ASV Klusā okeāna teritoriju Guamu. Tomēr Dienvidkoreja pirmdien paziņoja – varbūtība, ka Phenjana īstenos šos draudus, ir "ārkārtīgi zema".  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti