Ķīnā pazudušie Honkongas grāmatizdevēji - arī ES dubultpilsoņi; EP pieprasa atbrīvot

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Diplomātisku krīzi draud izraisīt piecu Honkongas grāmatizdevēju mīklaina pazušana, kuri pārdeva izdevumus, kas ir kritiski pret Ķīnas komunistisko valdību. Diviem no pazudušajiem ir Zviedrijas un Lielbritānijas pases. Cilvēktiesību aktīvisti uzskata, ka viņus nolaupījušas Ķīnas varaiestādes. Rietumvalstis paudušas bažas par Pekinas apņemšanos ievērot tagad Ķīnas sastāvā esošās bijušās britu kolonijas Honkongas autonomijas tiesības. Pazudušie grāmatizdevēji atrodas Ķīnas pamatteritorijā, bet Pekina nav vispusīgi paskaidrojusi savu lomu viņu pazušanā. Eiropas Parlaments aizvadītajā nedēļā kritizēja Ķīnu un pieprasīja grāmatzidevējus atbrīvot, bet Pekina brīdināja par iejaukšanos valsts iekšējās lietās.

Pieci pazudušie grāmatu izdevēji un pārdevēji strādā Honkongas izdevniecībā "Mighty Current" vai tai piederošā nelielā grāmatnīcā Honkongā. Šī grāmatnīca pazīstama ar to, ka pārdod grāmatas, kas ir kritiskas pret Ķīnas komunistisko valdību un kuras aizliegts pārdot Ķīnas pamatteritorijā.

Pekaini kritiskas literatūras publicēšana bijušajā britu kolonijā Honkongā nav nelegāla saskaņā ar brīvībām, kas teritorijai tika grantētas, kad 1997.gadā Honkonga atkal nonāca Ķīnas kontrolē. Honkongas un Pekinas attiecības regulē princips "viena valsts, divas sistēmas", saskaņā ar kuru Honkonga bauda autonomiju un pilsoņu tiesības, kādas ir ierobežotas Ķīnas pamatteritorijā.

Honkongas grāmatizdevēju mīklainā pazušana devusi iemeslu bažām, ka viņus nolaupījuši Ķīnas centrālo varasiestāžu aģenti, graujot principa "viena valsts, divas sistēmas" pastāvēšanu.

Trīs Honkongas grāmatizdevēji pazuda pagājušā gada oktobrī pēc tam, kad no Honkongas bija ieradušies Ķīnas pamatteritorijā. Tajā pašā mēnesī pazuda arī izdevniecības īpašnieks Gui Miņhai - ķīniešu izcelsmes Zviedrijas pilsonis. Viņš oktobrī neatgriezās no brīvdienām Taizemē. Cilvēktiesību aktīvisti uzskata, ka viņu nelikumīgi aizveda uz Ķīnu nepublicētas grāmatas dēļ par Ķīnas prezidenta privāto dzīvi. Janvārī viņš parādījās Ķīnas Televīzijā, kur raudādams paziņoja, ka pats sevi nodevis Ķīnas varasiestāžu rokās, un atzinās par dzērumā izraisītu autoavāriju pirms 11 gadiem.

Piektais pazudušais grāmatu pārdevējs Lī Bo, kuram ir Lielbritānijas pase, pēdējo reizi redzēts grāmatu noliktavā decembrī Honkongā. Šis gadījums izraisīja īpaši asu kritiku, jo viņš vienīgais pazudis brīdī, kad atradās Honkongā. Aktīvisti apsūdz Ķīnas valdību, ka tās aģenti nolaupījuši Lī no Honkongas, tādā veidā pārkāpjot teritorijas likumus, kas liedz Honkongā darboties Ķīnas policijai.

Grāmatizdevēju pazušana draud izraisīt diplomātisku krīzi - ar šādu brīdinājumu sarunā ar aģentūru "Reuters" pēdējās dienās nāca klajā atsevišķi rietumvalstu diplomāti, kas vēlējās palikt anonīmi.

Arī Eiropas Parlaments aizvadītajā nedēļā pieņēma rezolūciju, kurā pauda nopietnas bažas un aicināja grāmatizdevējus nekavējoties atbrīvot. Šādi Eiropas Parlamenta debatēs izteicās vācu deputāts Reinhards Butikofers: "Piecu Honkongas grāmatizdevēju lieta mums dod pamatu nopietnām bažām. Pirmkārt, tāpēc, ka šie cilvēki ir pazuduši, un arī tāpēc, ka viņi ir pazuduši Ķīnā mīklainos apstākļos."

Arī ASV aicinājušas Pekinu izskaidrot grāmatizdevēju pazušanas, norādot, ka tas "rada nopietnus jautājumus par Ķīnas apņemšanos ievērot Honkongas autonomiju". Bet Lielbritānija un Zviedrija, kuru pasu turētāji ir starp pazudušajiem, joprojām gaida atbildi uz prasību šo valstu diplomātiskajiem sūtņiem tikties attiecīgi ar Lī Bo un Gui Miņhaju.

Par Pekinas rīcību bija ko teikt arī Eiropas Savienības reģionālās politikas komisārei Korinai Krecu: "Šobrīd nav skaidras, uzticamas atbildes no Ķīnas valdības uz lūgumu pēc informācijas, ko pieprasījusi Honkongas valdība, kā arī Lielbritānija, Zviedrija un Eiropas Savienība. Mēs aicinām Ķīnas varasiestādes precizēt visu personu statusu, kas saistītas ar šo Honkongas izdevniecību, kā arī sniegt konsulāro piekļuvi personām, kas Eiropas Savienības pilsoņi."

Ķīnas varasiestādes līdz šim nav vispusīgi paskaidrojušas Pekinas lomu Honkongas grāmatizdevēju pazušanā, ne arī to, kā viņi nokļuva Ķīnas pamatteritorijā. Ķīnas policija tikai ceturtdien, 4.februārī, pirmo reizi apstiprināja, ka pret trīs no pieciem pazudušajiem grāmatizdevējiem sākta izmeklēšana par "nelikumīgām darbībām" Ķīnā.

Bet komentējot Eiropas Parlamenta rezolūciju, Ķīnas Ārlietu ministrija paziņoja, ka „Honkongas jautājumi ir Ķīnas iekšējā lieta,” un Pekina „stingri iebilst pret jebkuras valsts iejaukšanos Ķīnas iekšējās lietās.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti