Ķīnā par «kaitējumu nacionālajai drošībai» aiztur divus kanādiešus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ķīna aizturējusi divus Kanādas pilsoņus – uzņēmēju un bijušo diplomātu, apsūdzot viņus par „kaitēšanu nacionālajai drošībai”.

ĪSUMĀ:

  • Decembra sākumā Kanādā aizturēja Ķīnas “Huawei” direktori.
  • Šonedēļ Kanāda paziņoja par divu pilsoņu pazušanu.
  • Ceturtdien Ķīna apstiprināja – aizturēti diplomāts Kovrigs un uzņēmējs Spavors.
  • Kanāda: pagaidām nav liecību par abu gadījumu saistību.


Tas noticis pēc tam, kad Kanāda decembra sākumā aizturēja ķīniešu telekomunikāciju giganta “Huawei” direktori, kuras izdošanu vēlas ASV aizdomās par sankciju režīma pārkāpšanu pret Irānu.

Ķīna Kanādai bija piedraudējusi ar sekām, ja “Huawei” amatpersona netiks atbrīvota. Kanāda savukārt paziņojusi, ka patlaban nekas skaidri neliecina par saistību starp abu kanādiešu un “Huawei” finanšu direktores aizturēšanām.  

Ķīnas telekomunikāciju giganta “Huawei” finanšu direktori, uzņēmuma dibinātāja meitu Menu Vandžou aizturēja Vankūverā Kanādā 1. decembrī pēc ASV pieprasījuma.

Bet šonedēļ Ķīnā pazuda divi Kanādas pilsoņi. Vispirms pirmdien Pekinā aizturēts bijušais diplomāts Maikls Kovrigs, kurš patlaban strādā domnīcā “International Crisis Group”, kas nobažījusies par viņa veselību un drošību.

Vēlāk šonedēļ Kanāda paziņoja, ka Ķīnā pazudis vēl viens valstspiederīgais – uzņēmējs Maikls Spavors. Viņš darbojās netālu no Ķīnas robežas ar Ziemeļkoreju, un viņam ir sakari ar Phenjanas valdību. Spavors organizē biznesa, kultūras un tūrisma braucienus uz Ziemeļkoreju un šo valsti regulāri apmeklē.

Ķīna ceturtdien apstiprināja, ka abi kanādieši ir aizturēti apsūdzībās par „iesaistīšanos darbībās, kas kaitē Ķīnas nacionālajai drošībai.”

Pekina norādīja, ka par to informējusi Kanādas vēstniecību, un paziņoja, ka garantē abu vīriešu likumiskās tiesības.

Kanāda vienlaikus paziņojusi, ka patlaban nekas skaidri neliecina par saistību starp abu kanādiešu un "Huawei" finanšu direktores Menas aizturēšanām. Pekina iepriekš pieprasījusi Menas atbrīvošanu, pretējā gadījumā Kanādai draudot ar „sekām”.

Tikmēr Vankūveras tiesa otrdien lēma Menu atbrīvot pret drošības naudu un konkrētiem nosacījumiem, taču viņai joprojām draud izdošana Savienotajām Valstīm. Tās Menu tur aizdomās par līdzdalību pret Irānu noteiktā sankciju režīma pārkāpšanā.

“Huawei” finanšu direktorei noteiktā drošības nauda ir 10 miljoni Kanādas dolāru jeb aptuveni seši ar pusi miljoni eiro. Menai jānodod sava pase, atļauts pārvietoties tikai noteiktā Vankūveras rajonā, jānēsā GPS izsekošanas ierīce, kā arī viņa tiks nepārtraukti novērota.

Ķīnas tehnoloģiju milzis “Huawei” ir viens no lielākajiem telekomunikāciju aprīkojuma un pakalpojumu sniedzējiem pasaulē. Tas nesen arī apsteidza ASV uzņēmumu “Apple”, kļūstot par otro lielāko viedtelefonu ražotāju aiz dienvidkorejiešu “Samsung”.

Menas aizturēšana arī sakrīt ar laiku, kad vairākas rietumvalstis spērušas soļus, lai ierobežotu Ķīnas kompānijas tehnoloģiju izmantošanu jaunās paaudzes vēl ātrāko 5G mobilo sakaru tīklu ieviešanā. Pamatojoties uz valsts drošības apsvērumiem, “Huawei” tehnoloģijas 5G tīkla attīstīšanā aizliegušas izmantot ASV, Austrālija un Jaunzēlande.

Pati kompānija apvainojumus par drošības riskiem un saikni ar Ķīnas izlūkdienestiem noliedz.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti