Ķīna noraida Japānas pārmetumus par rosību Austrumķīnas jūrā

Ķīna noraida jebkādus pārmetumus, ko Japāna ir paudusi savā aizsardzības ziņojumā par Pekinas mēģinājumu attīstīt naftas un gāzes platformas Austrumķīnas jūrā. 

Japāna šajā ziņojumā ir pieprasījusi Ķīnai pārtraukt jebkādus būvniecības darbus Austrumķīnas jūrā, bet savukārt Ķīna uzskata, ka tai ir visas tiesības veikt šos attīstīšanas darbus. Turklāt trešdien Ķīnas flote ir uzsākusi arī mācības Dienvidķīnas jūrā, kuras laikā tiks aizliegts iebraukt citiem kuģiem noteiktās teritorijās.  

Strīds starp Ķīnu un Japānu par teritorijām Dienvidķīnas un Austrumķīnas jūrās ir jau vairākus gadus iestrēdzis, un abas puses cenšas izmantot visus tām pieejamos līdzekļus, lai mēģinātu iegūt šīs teritorijas, kā arī palielināt savu ietekmi Āzijas un Klusā okeāna reģionā.

Otrdien publicētajā Japānas aizsardzības ziņojumā Tokija ir paudusi vairākas bažas. Pirmkārt, tās ir saistīts ar Austrumķīnas jūrā esošajiem dabas resursiem abu valstu ekonomiskajā zonā, kurā Ķīna, veicot attīstīšanas darbus, varētu piekļūt arī Japānas teritorijā pieguļošajiem naftas un gāzes rezervuāriem.

Otrkārt, ziņojumā ir paustas bažas par to, ka naftas un gāzes platformās varēs izvietot arī monitoringa stacijas, lai noteiktu dažādu transportlīdzekļu atrašanās vietu, kā arī to pārvietošanās kustības virzienu. Treškārt, bažas ir saistītas ar kontroles palielināšanu tik svarīgajos tirdzniecības ceļos gan uz Austrumķīnas, gan uz Dienvidķīnas jūrām, kas Japānai ir visai būtiski.

Savukārt Ķīna uzskata, ka tai ir visas tiesības uz naftas un gāzes platformas attīstīšanu Austrumķīnas jūrā, kā arī tā turpinās šos iesāktos darbus, tā otrdien vakarā paziņoja Ķīnas Aizsardzības ministrija. Šis paziņojums bija reizē arī atbilde uz Japānas jauno aizsardzības ziņojumu, kurā tā pieprasa, lai Ķīna pārtrauktu jebkādu gāzes un naftas ēku attīstīšanu Austrumķīnas jūrā.

Tāpat Ķīnas Aizsardzības ministrija uzsvēra, ka Japānas rīcība ir vairāk nekā divkosīga un tās ārpolitika var negatīvi atsaukties uz mieru un stabilitāti visā Āzijas un Klusā okeāna reģionā. Lai varētu uzsākt kaut kādas reālas darbības pret Japānas iecerētajiem pasākumiem, kas minēti ziņojumā, Pekina norādīja, ka vispirms ir nepieciešams iepazīties ar visu šo ziņojuma tekstu.

Tā arī uzskata, ka Japāna rīkojas ļaunprātīgi, jo šis ziņojums ir vairāk nekā maldinošs, noskaņojot pārējās Āzijas reģionā esošās valstis pret Ķīnu kā militāro draudu reģionā, tādējādi veicinot ar saspīlējumu attiecībās ar pārējām valstīm.

Trešdien Ķīnas flote ir uzsākusi militārās mācības Dienvidķīnas jūrā, kuru laikā desmit dienas Ķīnas flote neatļaus nevienam kuģim iebraukt noteiktās jūras apgabala teritorijās. Virsnieks no Ķīnas armijas gan norādīja, ka militārās mācības bija ieplānotas jau pirms vairākiem mēnešiem un tās nav saistītas ar pašreizējo situāciju un attiecību saasināšanos.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti