Ķīna nolēmusi pārtraukt sadarbību ar ASV vairākos jautājumos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ķīna piektdien paziņoja, ka atceļ vairākas aizsardzības sanāksmes un aptur klimata sarunas ar Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV). Pekina ar šādu paziņojumu nākusi klajā pēc tam, kad vizītē Taivānā šonedēļ ieradās ASV Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi.

Ķīna arī paziņojusi, ka ieviesīs vēl neprecizētas sankcijas pret Pelosi un viņas ģimenes locekļiem. Pekina uz Pārstāvju palātas spīkeres vizīti reaģēja ar militārām mācībām, kas pie Taivānas krastiem joprojām turpinās. Ceturtdien Ķīna raidīja vairākas ballistiskās raķetes Taivānas salai apkārt esošos ūdeņos.

Ķīna nolēmusi pārtraukt sadarbību ar ASV vairākos jautājumos
00:00 / 03:41
Lejuplādēt

Taivānas armija piektdien paziņoja, ka mācību laikā 68 Ķīnas iznīcinātāji un 13 karakuģi šķērsojuši Taivānas šaurumu sadalošo viduslīniju. ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens piektdien Ķīnas īstenotos soļus nosauca par nopietnu eskalāciju, un kļuvis zināms, ka ceturtdien uz Balto namu tika izsaukts Ķīnas vēstnieks ASV.

Ķīnas Ārlietu ministrija piektdien paziņoja, ka aptur sadarbību ar Vašingtonu nelegālo migrantu repatriācijas, tiesiskās palīdzības un starptautiskās noziedzības, kā arī narkotiku apkarošanas jomā.

Tāpat Pekina "apturēs Ķīnas un ASV sarunas par klimata pārmaiņām". Ķīna un ASV ir divas lielākās oglekļa emisiju radītājas pasaulē. Pekina arī apturēs plānotās militāro amatpersonu sarunas, kā arī divas drošības sanāksmes.

Ķīnas Ārlietu ministrija uzskata, ka Pelosi ar vizīti Taivānā "nopietni iejaukusies Ķīnas iekšējās lietās un nopietni grāvusi Ķīnas suverenitāti un teritoriālo integritāti".

Noslēdzot vizīti Āzijā, Pelosi uzsvēra, ka Ķīnai neizdosies izolēt Taivānu, cenšoties nepieļaut, lai turp dodas ASV amatpersonas. Tikmēr apgalvojumus, ka viņas vizīte vairojusi spriedzi reģionā, Pelosi raksturoja kā smieklīgus.

"Mēs jau no paša sākuma esam teikuši, ka mūsu pārstāvniecība šeit nav saistīta ar "status quo" maiņu Āzijā, Taivānas "status quo" mainīšanu.

Ķīnieši ir mēģinājuši izolēt Taivānu. Viņi neizolēs Taivānu, liedzot mums tur ceļot. Mums ir bijušas augsta līmeņa vizītes, pavasarī tur viesojās senatori no abām partijām, vizītes ir nepārtraukti, un mēs neļausim viņiem izolēt Taivānu."

Taivānā veiktā aptaujā gan secināts: lielākā daļa taivāniešu nav pārliecināti, ka ASV palīdzēs aizsargāt salu, ja tas būs nepieciešams.

Taivānas ārlietu ministrs Džozefs Vū intervijā raidsabiedrībai BBC norādījis, ka Ķīnas darbības ir bīstamas un Taivāna nebūs pēdējais posms Ķīnas ekspansionisma sapņos.

"Šāda uzvedība ir ļoti bīstama un provokatīva, kā arī apdraud mieru un stabilitāti reģionā. Tas arī kaitē starptautiskajai tirdzniecībai un pārvadājumiem. Tas, ko Ķīnas valdība dara, ir ekspansionisms. Paskatieties uz viņu uzvedību Honkongā vai darbībām Austrumķīnas un Dienvidķīnas jūrā. Var pateikt, ka tas ir tipisks autoritāras valsts ekspansionisms.

Tādēļ starptautiskajai sabiedrībai, īpaši, valstīm šajā reģionā, ir uzmanīgi jāvēro, ko dara Ķīna. Taivāna nebūs pēdējais Ķīnas ekspansionisma sapņa posms."

Taivāna vēsta, ka pieaudzis kiberuzbrukumu skaits tās oficiālajām vietnēm. Uzbrukumu mērķu vidū ir, piemēram, Aizsardzības ministrija, Taivānas prezidenta biroja vietne un Vides aizsardzības birojs. Savukārt sociālajos medijos un ķīniešu valodas plašsaziņas līdzekļos izplatās arvien vairāk maldinošas informācijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti